Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONE
Okładka D4 (PC)

D4

Detektywistyczna przygodówka akcji. Za powstanie tytułu odpowiada Hidetaki Suehira, znany m.in. z survival horroru Deadly Premonition. W grze wcielamy się w detektywa, który był świadkiem zabójstwa swojej żony, jednak sam również został postrzelony i nic nie pamięta.

Przygodowe | TPP | detektywistyczne | przygodowe gry akcji

Okładka D4 (PC)

data premiery gry:

19wrz2014

XONE

5cze2015

PC

D4: Dark Dreams Don’t Die to detektywistyczna przygodówka akcji o epizodycznej strukturze, w której zajmujemy się rozwiązywaniem kolejnych zagadek kryminalnych. Gra została opracowana przez japońskie studio Access Games na czele z Hidetakim Suehirą, znanym przede wszystkim jako twórca survival horroru Deadly Premonition. Tytuł powstał pierwotnie jako produkcja ekskluzywna konsoli Xbox One, jednak został także przeniesiony na popularne pecety.

Znaczący tytuł gry to nie tylko wyjaśniony w podtytule skrótowiec, ale i nawiązanie do tzw. czwartego wymiaru, czyli czasu. Bohaterem D4 jest prywatny detektyw David Young, próbujący rozwikłać zagadkę zabójstwa swojej żony. Sprawę komplikuje fakt, że podczas feralnych wydarzeń nasz protagonista został postrzelony w skroń i jedyną rzeczą jaką pamięta, są ostatnie słowa konającej ukochanej „Szukaj D”. Okazuje się jednak, że traumatyczne wydarzenia obudziły w naszym bohaterze unikalne zdolności, a badając przedmioty z miejsca zbrodni, David może przenieść się w czasie do momentu tuż przed popełnieniem przestępstwa. Umiejętność ta pozwoli mu nie tylko na rozwikłanie zagadki morderstwa żony, ale także zapobieżenie wielu innym zbrodniom.

Podzielona na epizody akcja gry łączy cechy klasycznych detektywistycznych przygodówek z elementami charakterystycznymi dla gier akcji. W trakcie kolejnych spraw arena działania Davida zamyka się na stosunkowo niewielkim terenie, a sedno rozgrywki stanowi przeszukiwanie lokacji w poszukiwaniu kluczowych dla sprawy przedmiotów oraz rozbudowane sekwencje dialogowe, od których przebiegu uzależnione są postępy w grze. Rozwiązanie każdej z zagadek wymaga zebrania odpowiedniej ilości poszlak i dowodów, pozwalających połączyć elementy układanki w spójną całość. Podczas interakcji z niektórymi postaciami niezależnymi, nierzadko czekają nas też oskryptowane sekwencje zręcznościowe tzw. quick-time events.

D4: Dark Dreams Don’t Die odznacza się oryginalną, komiksową oprawą graficzną, wykonaną w technologii cel shading i wzbogaconą elementami mangi. Sama fabuła nosi zaś wyraźne znamiona inspiracji typowo amerykańską kulturą, ukazaną jednak w nieco spaczonym, japońskim świetle. Całości dopełnia cała galeria wyjątkowo oryginalnych postaci, pojawiająca się w mieszkaniu bohatera dziewczyna-kot, projektant mody podróżujący w towarzystwie narzeczonej-manekina czy steward-narkoman o sylwetce zawodowego kulturysty. Każda z nich została mocno przejaskrawiona i obdarzona charakterystycznym głosem, manierą oraz osobowością.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,6 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Wymagania sprzętowe D4

Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

 • Wykorzystuje:
 • Kinect
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 470/Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670/Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
Ukazało się demo wydania pecetowego D4
Ukazało się demo wydania pecetowego D4

wiadomość30 maja 2015

Japońskie studio Access Games wypuściło wersję demonstracyjną pecetowej wersji D4: Dark Dreams Don’t Die, czyli przygodowej gry akcji, która w zeszłym roku zadebiutowała na konsoli Xbox One.

Wieści ze świata (NBA 2K16, Mortal Kombat X, Counter-Strike: Global Offensive) 27/5/15
Wieści ze świata (NBA 2K16, Mortal Kombat X, Counter-Strike: Global Offensive) 27/5/15

wiadomość27 maja 2015

Dziś piszemy m.in. o dacie premiery gry NBA 2K16, opóźnieniu Mortal Kombat X na PlayStation 3 i Xboksa 360 oraz nowej zawartości w Counter-Strike: Global Offensive. Witajcie w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Blitzkrieg 3, D4, EVE Online) 7/5/15
Wieści ze świata (Blitzkrieg 3, D4, EVE Online) 7/5/15

wiadomość7 maja 2015

Dziś piszemy m.in. o wczesnym dostępie do gry Blitzkrieg 3 na Steamie, dacie premiery D4 oraz 12 rocznicy EVE Online. Witajcie w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

D4 na PC-tach - znamy wymagania sprzętowe i szczegóły techniczne
D4 na PC-tach - znamy wymagania sprzętowe i szczegóły techniczne

wiadomość4 maja 2015

Studio Access Games podzieliło się szczegółami technicznymi dotyczącymi PC-towej wersji przygodówki D4. Poznaliśmy m.in. wymagania sprzętowe produkcji, jej nowe funkcje i nie tylko.

Wieści ze świata (Shadowrun Chronicles: Boston Lockdown, This War of Mine, D4) 29/4/15
Wieści ze świata (Shadowrun Chronicles: Boston Lockdown, This War of Mine, D4) 29/4/15

wiadomość29 kwietnia 2015

Dziś piszemy m.in. o premierze gry Shadowrun Chronicles: Boston Lockdown, aktualizacji 1.3 do This War of Mine oraz zapowiedzi pecetowej wersji D4. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

XONE
PC