Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Cryptark (PC)

Cryptark

Hybryda „rogalika” i klasycznego shoot’em upa, w której wcielamy się w uzbrojonego po zęby najemnika wyspecjalizowanego w niszczeniu od środka statków kosmicznych należących do obcej cywilizacji.

Akcji | science fiction | roguelike | 2D | indie | shoot 'em up | kooperacja | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Cryptark (PC)

producent: Alientrap

wydawca: Alientrap

Strona oficjalna

data premiery gry:

20cze2017

PC

28cze2017

PS4

Cryptark jest hybrydą produkcji typu roguelike i klasycznego shoot’em upa, opracowaną przez niezależne studio Alientrap – zespół, w którego portfolio można znaleźć między innymi ciepło przyjętego Apotheona czy popularne Capsized. Tytuł stworzono z myślą o platformie PC i PS4.

Fabuła

W Cryptark gracze wcielają się w ciężkozbrojnego najemnika, którego misja polega na infiltracji statków kosmicznych należących do obcej cywilizacji i niszczeniu ich od środka poprzez destrukcję głównych rdzeni. Jego nadrzędnym celem jest jednak odnalezienie tytułowego Cryptarka, czyli bezcennego artefaktu, za który zatrudniająca go korporacja jest gotowa zapłacić prawdziwą fortunę.

Mechanika

W wydanej na platformie PC i PS4 grze Cryptark akcję obserwujemy z boku. Rozgrywka polega na eksploracji generowanych proceduralnie pokładów okrętów i przedzieraniu się przez zastępy zróżnicowanych adwersarzy, których lista obejmuje zarówno mniejsze jednostki pokroju latających dronów i automatycznych wieżyczek strzelniczych, jak i potężniejszych oponentów pełniących rolę bossów. Sukces wynika przede wszystkim z opracowania odpowiedniej strategii i znalezienia luk w obronie przeciwnika. W miarę postępów zdobywamy środki, które możemy przeznaczyć na zakup coraz potężniejszego uzbrojenia – arsenał obejmuje kilkadziesiąt broni, wśród których pojawiają się miotacze ognia, bomby, rozmaite działka oraz wyrzutnie rakiet. Warto jednak pamiętać o tym, że autorzy zaimplementowali w swoim dziele mechanikę permadeath, więc po śmierci bohatera nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć zmagania od nowa.

Tryby gry

Cryptark oferuje możliwość zabawy tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie drugiego gracza na wspólnym ekranie. Nad naszymi poczynaniami czuwa system punktacji, dzięki czemu osiągniętym przez siebie wynikiem można się pochwalić całej społeczności.

Kwestie techniczne

Wydany na platformę PC i PS4 Cryptark posiada dwuwymiarową grafikę utrzymaną w kreskówkowej stylistyce. Na potrzeby gry skomponowano dynamiczny soundtrack, który skutecznie zagrzewa do boju; postarano się również o udźwiękowienie kwestii dialogowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Cryptark

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4