Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Cry of Fear (PC)

Cry of Fear PC

Cry of Fear to horror, w którym kierujemy chłopakiem znajdującym się w dziwnej i mrocznej rzeczywistości. Tytuł był pierwotnie darmowym modem do gry Half-Life, jednak z czasem developerzy postanowili przeobrazić go w samodzielny produkt.

Akcji | FPP | survival horror | FPS | horror | indie | strzelanki

PC Windows
Okładka Cry of Fear (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24kwietnia2013

Cry of Fear to gra akcji zrealizowana w konwencji horroru, z akcją osadzoną w opuszczonej miejscowości pełnej krwiożerczych potworów rodem z najstraszniejszych koszmarów. Tytuł pierwotnie był modem do gry Half-Life, jednak z czasem niezależne studio Team Psykskallar przygotowało wersję samodzielną. Jej zwartość nie różni się jednak niczym w porównaniu do pierwowzoru.

Sterowana postać budzi się w ciemniej alejce, nie wiedząc co się z nią stało i skąd się tam wzięła. Zadaniem gracza jest rozwikłanie zagadki, odkrycie prawdy oraz przeżycie, gdyż okazuje się, że świat w którym przebywa bohater nagle stał się bardzo niebezpieczny, a naszą jedyną pomocą są tajemnicze SMS-y otrzymywane na telefon komórkowy.

Akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby i w głównej mierze polega na eksploracji terenu w poszukiwaniu przejścia do kolejnej lokacji. Zazwyczaj przejścia są w jakiś sposób zablokowane. By otworzyć zamknięte drzwi trzeba, np. znaleźć kod otwierający kłódkę, albo klucz, ewentualnie należy rozwiązać zagadkę logiczną. Na drodze gracza od czasu do czasu pojawiają się rozmaici przeciwnicy, którzy atakują szybko i nie dają czasu na zastanowienie się. Czasami zmierzymy się z większym i znacznie odporniejszym wersjami potworów. By je pokonać trzeba odnaleźć ich słaby punkt i nauczyć się ich systemu zachowania.

Deweloperzy udostępnili kilka rodzajów broni, z których podstawową jest nóż. W późniejszych etapach gry można także sporo postrzelać chociażby z pistoletów czy strzelby. Co ważne, bohater nie może nosić przy sobie więcej, niż kilka przedmiotów, wymuszając rozsądne dobieranie uzbrojenia.

Graczowi cały czas towarzyszy uczucie zaszczucia, niepewności i grozy. Deweloper skupił się na budowaniu klimatu przez wszechobecną ciemność, rozświetlaną jedynie nielicznymi źródłami światła, a także latarką wbudowaną w telefon komórkowy. Duży wpływ na odbiór gry ma minimalistyczna oprawa dźwiękowa wpasowująca się w klimat gry.

Ciekawostką jest fakt, iż twórcy gry pochodzą ze Szwecji, w której również osadzili akcję Cry of Fear. Na ekranie monitorów można więc zobaczyć szwedzkie reklamy i inne smaczki czy aluzje nawiązujące do tego kraju.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 294 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Cry of Fear

12+

Wymagania sprzętowe Cry of Fear

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna 512 MB RAM (GeForce 8800 GT lub lepsza), 7 GB HDD, Windows XP/Vista/7