Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPS4XONEPC
Okładka Creepy Tale 2 (PC)
OkładkaCreepy Tale 2 (PC)

Creepy Tale 2

Druga odsłona upiornych gier przygodowych, inspirowanych baśniami braci Grimm. Creepy Tale 2 pozwala graczom na wcielenie się w młodego chłopaka imieniem Lars, który wyrusza w niebezpieczną wyprawę, aby odnaleźć i uratować siostrę, opętaną przez tajemne, złe moce.

Przygodowe | horror | elementy logiczne | 2D | elementy zręcznościowe | baśń | indie | side-scroll | Xbox Play Anywhere

Creepy Tale 2 Premiera

16lip2021

PC

7paź2021

Switch

27kwi2023

PS4 XONE

Gry podobne do Creepy Tale 2

Creaks

Machinarium

Sally Face

Creepy Tale 2 to gra przygodowa z elementami logicznymi i zręcznościowymi, utrzymana w mrocznym klimacie inspirowanym baśniami braci Grimm. Jej producentem i wydawcą jest niezależne rosyjskie studio Creepy Brothers, odpowiedzialne również za stworzenie platformówki StrikeForce Kitty czy strategicznego sandboksa Make War. Tytuł pierwotnie ukazał się na Steamie, twórcy zaplanowali jednak jego wydanie również na inne platformy, czym zajęła się już polska firma No Gravity Games. Choć omawiana gra stanowi drugą odsłonę serii, nie jest ona kontynuacją „jedynki”.

Fabuła

Rodzina Larsa wiedzie spokojne życie na obrzeżach lasu. Pewnego dnia, odpoczywając po ciężkiej pracy, chłopiec słyszy dobiegające z parteru kroki i niepokojące hałasy. Dostrzega, jak nieznana, upiorna kreatura mocuje się z jego ojcem, a wreszcie popycha go na kamienny kominek i zabija. Całej scenie przygląda się również pewna tajemnicza dziewczynka. Po chwili jej uwagę zwraca ukrywająca się pod stołem Ellie – młodsza siostra głównego bohatera. Postać przedstawia się jako Marta, po czym wręcza przerażonej dziewczynce „prezent” – diadem podobny do tego, który sama nosi. Okazuje się, że na przedmiot nałożony został silny urok, przez który Ellie traci kontrolę nad swoim umysłem.

Niedługo po tym Lars wydostaje się z domu, a w dalszej ucieczce pomaga mu jedna z przyjaznych magicznych istot. Chłopiec postanawia odnaleźć siostrę i wyzwolić ją oraz inne dziewczynki z rzuconego na nie zaklęcia.

Mechanika

Tak jak inne gry przygodowe, Creepy Tale 2 nastawiona jest na eksplorację, zbieranie przedmiotów, rozmowę z napotykanymi postaciami niezależnymi oraz rozwiązywanie szeregu łamigłówek. Pojawiające się w grze zagadki są logicznie skonstruowane, a w zrozumieniu bardziej złożonych zadań pomagają wskazówki. Nieraz do przejścia konkretnej sekwencji gracz musi wykorzystać zebrane po drodze przedmioty. Część zdobytych obiektów można łączyć w ekwipunku lub wykorzystać kilkukrotnie.

Przemierzając ponurą, baśniową krainę protagonista nieraz natrafia na innych bohaterów, z którymi ma możliwość nawiązania rozmowy. Przeprowadzanie dialogów nie tylko popycha fabułę do przodu, ale pozwala też na zgromadzenie cennych informacji. Niektóre z istot nie są jednak tak przyjazne. Część z nich można unieszkodliwić, przed innymi trzeba się natomiast ukrywać. W momencie zauważenia i schwytania przez wrogą postać gracz zostaje odesłany w inną część lokacji. Podobnie w przypadku czasówek – jeżeli bohater nie wykona zadania przed upływem określonego czasu, musi rozpocząć je od nowa.

Kwestie techniczne

Gra posiada charakterystyczną, dwuwymiarową oprawę wizualną, opartą o ręcznie wykonane ilustracje, a przedstawione w niej wydarzenia ukazane zostały w widoku side-scroll. Zarówno lokacje, jak i postacie utrzymano w oldskulowym, kreskówkowym stylu, a niepokojący, baśniowy klimat produkcji dodatkowo urozmaica dopasowana ścieżka dźwiękowa.

Ostatnia modyfikacja 24 kwietnia 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Creepy Tale 2: 12+

Creepy Tale 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
  • 4 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
Switch
PS4
XONE