Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweNDS
Okładka Contra 4 (NDS)
OkładkaContra 4 (NDS)

Contra 4 NDS

Kolejna część kultowej dwuwymiarowej zręcznościówki. Zajmujemy się likwidacją pojawiających się na obu ekranikach przeciwników, przeskakując jednocześnie na kolejne platformy.

Zręcznościowe | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Contra 4 Premiera NDS

1grudnia2007

producent: WayForward Technologies wydawca: Konami

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Contra 4 jest oczywiście kolejną odsłoną cieszącej się ogromną popularnością serii klasycznych dwuwymiarowych platformówek. Czwartą część opracowano niejako na uczczenie dwudziestolecia istnienia tej serii, albowiem pierwsza odsłona Contry zadebiutowała (na automatach do gier) w 1987 roku. Opisywana kontynuacja nie wprowadza oczywiście żadnych rewolucyjnych zmian do rozgrywki. Gracz w dalszym ciągu zajmuje się więc pokonywaniem kolejnych platform, likwidując wszystko, co stanie mu tylko na drodze. Za przygotowanie nowej odsłony Contry odpowiedzialne jest studio developerskie WayForward Technologies, które na DS-a wydało też takie gry jak Barbie 12 Dancing Princesses, czy SpongeBob SquarePants: Creature From the Krusty Krab. Opisywany shooter powstał wyłącznie z myślą o posiadaczach handhelda firmy Nintendo.

Czwarta część serii zawiera co prawda pełnoprawny wątek fabularny, lecz ten element odgrywa zdecydowanie drugoplanową rolę. Akcja opisywanej czwartej części rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach, które miały miejsce w Contrze 3 (znanej między innymi posiadaczom konsoli Wii). Tym razem główni bohaterowie gry, Bill Rizer oraz Lance Bean, wyruszają do walki z Czarną Żmiją (Black Viper). Właściwa zabawa opiera się jednak praktycznie wyłącznie na likwidacji jednostek wroga. Zajmujemy się eksterminacją zarówno standardowych żołnierzy, jak i istot z innych planet, a nawet robotów. Nie zabrakło także szeregu zajmujących powierzchnię obu ekranów bossów, których zdecydowanie trudniej jest oczywiście ukatrupić. Contra 4, podobnie jak poprzednie tytuły z tej serii, wyróżnia się bardzo wysokim poziomem trudności zabawy. Mniej doświadczeni gracze mogą zakończyć rozgrywkę już na jednym z początkowych etapów gry.

Contra 4 nie obsługuje niestety możliwości oferowanych przez ekranik dotykowy konsoli. Dzieje się tak bowiem dlatego, że akcja obserwowana jest równolegle na obu ekranikach DS-a. W rezultacie dysponuje się oczywiście większym polem widzenia. Sterowanie zostało nieznacznie dopracowane. Pojawiło się też kilka nowych ruchów. Gracz może jednocześnie mieć w pogotowiu dwie różne giwery, bardzo szybko je sobie zmieniając. Dodano ponadto linkę z hakiem, przydatną zarówno przy obronie, jak i podczas pokonywania napotykanych przeszkód. Oprócz klasycznej kampanii dla pojedynczego gracza zadbano także o dość standardowy multiplayer. Dwóch graczy może w taki właśnie sposób przystąpić do zabawy, bawiąc się w trybie kooperacji.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Contra 4: 12+