Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPSPNDS
Okładka Commander: Europe at War (PC)

Commander: Europe at War

Turowa gra wojenna osadzona w realiach II wojny światowej. Możemy pokierować siłami Aliantów odpierających pochód hitlerowskich armii lub miażdżyć wrogów ku chwale III Rzeszy. Autorzy zaoferowali sześć wielkich kampanii rozgrywających się na wszystkich krańcach świata.

Strategiczne | II wojna światowa | turowe

Okładka Commander: Europe at War (PC)

data premiery gry:

14cze2007

PC

20mar2009

NDS PSP

Commander: Europe at War to tytuł przeznaczony dla wielbicieli tradycyjnych, turowych gier strategicznych, rozgrywanych na heksowanej mapie. Za jego powstanie odpowiedzialne są studia Firepower Entertainment i Slitherine Software, mające w swych szeregach prawdziwych maniaków strategii, z Johanem Perssonem na czele (mistrz komputerowych i planszowych gier taktyczno strategicznych).

Fabuła przenosi nas w realia II wojny światowej, a kierować możemy wojskami obu głównych stron konfliktu. Oznacza to, że dane nam jest pokierować siłami Aliantów odpierających pochód hitlerowskich armii, albo wprost przeciwnie – miażdżyć wrogów ku chwale III Rzeszy. Autorzy przygotowali sześć wielkich kampanii rozgrywających się na wszystkich krańcach świata. Wojenna zawierucha rzuca nas między innymi na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki, do Afryki, Skandynawii, a nawet na Ural. Co więcej, bierzemy udział w największych manewrach tamtej wojny, na przykład operacji Barbarossa, lub lądowaniu wojsk sprzymierzonych w Normandii (D-Day).

Pod rozkazami mamy dwanaście rodzajów wojsk (lądowych, morskich i powietrznych), między innymi lekkie i ciężkie brygady pancerne, floty niszczycieli, czy korpusy zmotoryzowane. Każda z armii ma własne silne i słabe strony, a ich odpowiednie wykorzystanie na polach bitew jest kluczem do sukcesu. Bardzo istotnym elementem kampanii jest dbanie o zaplecze materialno–technologiczne. Żadna armia nie odniesie sukcesu bez wsparcia przemysłu i naukowców, dlatego też musimy prowadzić badania w pięciu głównych obszarach, gdzie na odkrycie czeka ponad pięćdziesiąt wynalazków. Jeśli do tego dodamy takie elementy jak zaopatrzenie, morale wojsk, zmienny teren, wpływ dowódców, wyposażenie i „fog of war”, otrzymamy całkiem pokaźna liczbę zmiennych wpływających na powodzenie kampanii.

Mimo dość dużego skomplikowania, sterowanie jest przyjazne i intuicyjne. Commander: Europe at War jest także istną kopalnią wiedzy o drugiej wojnie światowej, a to dlatego, że Slitherine nabył prawa do ilustrowania gry artami ze znakomitych encyklopedii militarnych Osprey’a.

Twórcy gry przygotowali także możliwość rozgrywek online, na aż siedmiu poziomach trudności. W zależności od upodobań możemy także regulować długość czasu do namysłu między turami (waha się on od minuty do pięciu).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Commander: Europe at War

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Commander: Europe at War

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 16 MB, 300 MB HDD, Windows 98/Me/2000/XP

Sword of the Stars II oraz inne nowe gry Paradox Interactive
Sword of the Stars II oraz inne nowe gry Paradox Interactive

wiadomość23 stycznia 2010

Pisaliśmy już o Paradox Interactive Convention 2010, czyli imprezie zorganizowanej przez znanego głównie ze skomplikowanych gier strategicznych szwedzkiego wydawcę. Zlot dobiegł już końca, przynosząc nam masę ciekawych wieści. Wśród nich znalazły się także informacje o nowych tytułach, jakie Paradox ma obecnie w produkcji.

Nowa odsłona Commander osadzona w czasach Napoleona
Nowa odsłona Commander osadzona w czasach Napoleona

wiadomość26 lutego 2008

Firma Slitherine ogłosiła, iż trwają prace nad nową strategią, Commander: Napoleon at War, opartą na historii podbojów wielkiego francuskiego wodza. Poprzednia odsłona serii, Commander: Europe at War, dotyczyła II Wojny Światowej i ukazała się na naszym rynku raptem miesiąc temu.

Commander: Europe at War w sprzedaży
Commander: Europe at War w sprzedaży

wiadomość15 czerwca 2007

Firma Matrix Games podała do wiadomości, że wydawana przez nią strategia turowa zespołu Slitherine Studios trafiła właśnie do sprzedaży. Commander: Europe at War, bo o nim mowa, rozpowszechniany jest przy użyciu autorskiego systemu cyfrowej dystrybucji. Cena produktu wynosi 39,99 euro.

Ruszyły zapisy na beta-testy gry Commander: Europe at War
Ruszyły zapisy na beta-testy gry Commander: Europe at War

wiadomość18 października 2006

Wszyscy chętni mogą zgłaszać swoje kandydatury do beta-testów gry Commander: Europe at War, nad którą pracują połączone siły firm Slitherine Software oraz Firepower Entertainment.

PC
NDS
PSP