Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command: Shifting Sands (PC)

Command: Shifting Sands PC

Trzeci samodzielny dodatek do gry strategicznej Command: Modern Air/Naval Operations. Rozszerzenie Shifting Sands skupia się na konflikcie arabsko-izraelskim. Za jego stworzenie odpowiada studio WarfareSims.

To jest dodatek do gry Command: Modern Air/Naval Operations.

Strategiczne | RTS | zimna wojna | współczesne konflikty | 2D | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Command: Shifting Sands (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

24października2017

24października2017

Steam

Command: Shifting Sands to trzeci samodzielny dodatek do gry strategicznej z 2013 roku pod tytułem Command: Modern Air/Naval Operations. Produkcja skupia się na konflikcie arabsko-izraelskim, przedstawiając takie wydarzenia, jak kryzys sueski czy wojna sześciodniowa. Podobnie jak wszystkie poprzednie rozszerzenia, gra została opracowana przez studio WarfareSims. Wydawcą jest firma Slitherine Ltd.

Fabuła

Mianem konfliktu arabsko-izraelskiego określa się długotrwały stan napięć pomiędzy Arabami i Żydami. Za datę jego rozpoczęcia uznaje się moment powstania państwa Izrael (14 maja 1948 roku), choć w praktyce jego historia sięga zdecydowanie dalej. Źródłem problemów są różnice na gruncie etnicznym i religijnym, a także roszczenia terytorialne.

Mechanika

Rozgrywka w Command: Shifting Sands toczy się w czasie rzeczywistym i polega głównie na obserwowaniu mapy i podejmowaniu decyzji w zakresie ruchów i zastosowania poszczególnych rodzajów wojsk. Gracze mają do swojej dyspozycji wiele różnych typów jednostek i technologii. Na szczególną uwagę zasługują debiutujące w omawianym teatrze wojennym współczesne rakiety do walki ze statkami, wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze SAM oraz systemy SEAD, stanowiące kontrę wobec broni przeciwlotniczej.

Kampania przygotowana na potrzeby gry składa się z kilkunastu misji, w większości opartych na wydarzeniach historycznych, takich jak kryzys sueski (1956 r.), wojna sześciodniowa (1967 r.), wojna na wyczerpanie (lata 1967-1970), wojna Yom Kippur (1973 r.), Operacja Opera (1981 r.) czy bitwa o dolinę Bekaa (1982 r.).

Twórcy przygotowali także kilka scenariuszy hipotetycznych, skupiających się na sytuacjach, które mogłyby zaistnieć – ale nigdy nie miały miejsca. Mowa tu o odpowiedzi Stanów Zjednoczonych na atak na okręt USS Liberty, starciu flot USA i ZSRR w obronie sojuszników oraz wykorzystaniu przez Izrael broni nuklearnej po upadku konwencjonalnej defensywy.

Autorem scenariuszy jest Paul A. Bridge – były oficer brytyjskiej marynarki wojennej i twórca nagradzanej kampanii Northern Inferno.

Tryby gry

W Command: Shifting Sands możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Pod względem grafiki samodzielny dodatek Command: Shifting Sands nie odróżnia się szczególnie od oryginalnej gry. Na dwuwymiarową oprawę składają się głównie mapy i ekrany statystyk. Całość nie prezentuje się zbyt dobrze, ale spełnia swoje zadanie – przekazuje graczom informacje, których potrzebują, by podejmować decyzje.

Warto odnotować, że choć dodatek został wydany w formie samodzielnej gry, istnieje także możliwość nabycia go w postaci zestawu misji do Command: Modern Air/Naval Operations.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Command: Shifting Sands

12+

Wymagania sprzętowe Command: Shifting Sands

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Pentium III 1.0 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 12 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista/7/8/10