Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Close Combat: Panthers in the Fog (PC)
OkładkaClose Combat: Panthers in the Fog (PC)

Close Combat: Panthers in the Fog PC

Kolejna odsłona zaawansowanej symulacji starć wojennych. Przemieszczamy wojska na mapie strategicznej, a następnie przenosimy się na ekran taktyczny i przeprowadzamy operacje w czasie rzeczywistym.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | taktyczne

Close Combat: Panthers in the Fog Premiera PC

19listopada2012

producent: Matrix Games/Slitherine wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Close Combat: Panthers in the Fog

Europa Universalis III

Hearts of Iron III

Combat Mission: Battle for Normandy

Close Combat: Panthers in the Fog to kolejna część znanego cyklu gier, na potrzeby którego stworzono określenie gatunku RTW – Real Time Wargame. W ten sposób podkreślano znaczny nacisk położony na bardzo realistyczne odwzorowanie starć, w przeciwieństwie do rozwiązań znanych z większości strategii czasu rzeczywistego. W ramach trybu kampanii przemieszczamy naszą armię po mapie podzielonej na kilkadziesiąt sektorów, a w momencie spotkania się z wrogimi oddziałami rozpoczynamy właściwą rozgrywkę ukazaną pionowo z góry.

W tej odsłonie serii twórcy postanowili skupić się na ukazaniu desperackiego kontrataku sił niemieckich na wojska alianckie odnoszące coraz większe sukcesy w Normandii podczas II Wojny Światowej. Dzięki skutecznemu przeprowadzeniu Operacji Kobra po dwóch miesiącach ciężkich walk udało się przebić przez linię obrony Państw Osi. 3. Armia Pattona przesuwa się szybko po zachodnim wybrzeżu Francji. Niemcy zdając sobie sprawę z bardzo trudnego położenia decydują się na przeprowadzenie ostatniego miażdżącego ataku przy pomocy sił pancernych. Gracz musi zdecydować, którą ze stron konfliktu poprowadzi do ostatecznego zwycięstwa.

Trzon rozgrywki pozostaje niezmienny w porównaniu z poprzednimi odsłonami. Każda ze stron konfliktu ma do dyspozycji po kilkanaście oddziałów, a ich celem jest zdobycie kluczowych miejsc na mapie lub pokonanie wszystkich oddziałów przeciwnika w określonym czasie. Z poziomu podręcznego menu wydajemy polecenia dotyczące przemieszczania się, ostrzału, rzucenia granatów dymnych czy przygotowania zasadzki. Wiernie przeniesiono wszystkie elementy wyposażenia z tamtego okresu uwzględniając między innymi poziom penetracji poszczególnych typów pocisków.

Ogromną rolę w trakcie starć odgrywa morale żołnierzy. Przyszpileni ogniem wroga łatwo mogą wpaść w panikę i rzucić się biegem do ucieczki lub przestać reagować na rozkazy, co często kończy się ich śmiercią. W krytycznych momentach warto wezwać wsparcie lotnicze lub ostrzał z moździerzy. Wprowadzono również możliwość przeprowadzenia ostrzału artyleryjskiego z poziomu mapy strategicznej. Duży wpływ na przebieg starcia ma pora dnia. Nocą znacznie łatwiej ukryć się przed wrogiem i dokonać ataku z zaskoczenia, ale spada wtedy również celność.

W grze Close Combat: Panthers in the Fog odświeżono oprawę graficzną porzucając 16-bitową na rzecz 32-bitowej. Poza tym wciąż prezentuje się ona stosunkowo archaicznie, gdyż zarówno mapy, jak i jednostki charakteryzują się niewielką szczegółowością. Twórcy skupili się na tym, aby była ona przede wszystkim przejrzysta i ułatwiała przeprowadzenie złożonych operacji wojskowych nie rozpraszając uwagi gracza.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Close Combat: Panthers in the Fog: Odpowiednia dla każdego wieku.

Close Combat: Panthers in the Fog Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB
  • 2.5 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista/7