Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Clockwork Empires (PC)

Clockwork Empires PC

Osadzona w steampunkowej stylistyce strategia ekonomiczna, opracowana przez niezależne studio Gaslamp Games, znane także z roguelike’owej produkcji RPG Dungeons of Dredmor.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | sandbox | XIX wiek

PC Windows
Okładka Clockwork Empires (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18lipca2014

wczesny dostęp

26października2016

26października2016

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Clockwork Empires to steampunkowa strategia ekonomiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Grę opracowało studio Gaslamp Games, czyli twórcy Dungeons of Dredmor.

Gracze wcielają się w dumnych obywateli Imperium Brytyjskiego, a ich zadaniem jest skolonizowanie nowych lądów. Akcja gry toczy się w XIX wieku, jednak wizja zaprezentowana przez twórców znacząco odbiega od tego, co znamy z podręczników historii. Autorzy inspiracje czerpali ze starych globusów, na których mapy były bardzo niedokładne, a morza udekorowano rysunkami potworów. W trakcie rozszerzania naszych wpływów wykorzystujemy zaawansowane technologiczne maszyny oparte na silnikach parowych, a w realizacji celów przeszkadzają nam m.in. dziwaczne obce rasy, źli kultyści i krwiożercze monstra.

Podstawowe mechanizmy rozgrywki w Clockwork Empires przypominają takie serie jak The Settlers czy Anno. Zabawa polega więc głównie na rozbudowie miast i zarządzaniu nimi, jednocześnie gra pozwala na znacznie większą swobodę niż typowe produkcje z tego gatunku. Nie znajdziemy tu gotowych budowli, które wystarczy wrzucić na mapę, zamiast tego każda struktura konstruowana jest w kilku etapach. Sami wybieramy plany architektoniczne, materiały do wykorzystania przy budowie i kształt obiektu, a na koniec, wedle uznania, dekorujemy nasze dzieło. System ten jest łatwy w obsłudze, ale jednocześnie bardzo potężny - umożliwia szybkie tworzenie wymyślnych struktur, takich jak olbrzymie fabryki czy wielopiętrowe pałace. Wszystko to pozwala nie tylko na dużą dowolność konstrukcyjną, ale również zapobiega sytuacjom znanym z innych tego typu produkcji, gdzie pod koniec rozgrywki mapy pełne są identycznych budowli.

Poza budowaniem zwykłych struktur zajmujemy się również większymi projektami. W Clockwork Empires takie przedsięwzięcia wymagają naszego osobistego udziału i często stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla całej populacji. Choć sercem gry jest rozbudowa miasta, to nie brakuje też elementów wojennych - wirtualny świat zamieszkują różnorodne potwory, kultyści i piraci, więc gracze muszą być w stanie poradzić sobie z tymi zagrożeniami.

Mieszkańcy naszej metropolii posiadają własne osobowości i dużą dozę samodzielności. Ich ambicje nieraz przysporzą nam jednak wielu kłopotów, przykładowo, jeśli zostawimy grupę naukowców bez nadzoru, to całkiem prawdopodobne, że w końcu spróbują za pomocą mrocznego rytuału przywołać z innego wymiaru prastare bóstwa. Innym razem polujący na wieloryby marynarze zapuszczą się zbyt daleko i w rezultacie natkną się np. na plemię ludzi-ryb lub wpłyną na terytorium potwora morskiego. Twórcy gry wpadli również na wiele innych oryginalnych pomysłów. W trakcie zabawy musimy m.in. wykorzystywać wulkany jako źródło energii, budować działa energetyczne, odpierać ataki wściekłych borsuków i radzić sobie z wtrącającymi się w nasze sprawy bogatymi mieszczuchami.

Całość zaprojektowano tak, aby również porażki sprawiały graczom dużo radości. W Clockwork Empires naszej kolonii cały czas grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. W każdej chwili cała populacja może zostać starta z powierzchni ziemi na skutek m.in. epidemii, nieudanego eksperymentu naukowego, katastrofy górniczej, szaleństwa mieszkańców czy przywołania prastarego bóstwa do naszego wymiaru. Wszystko to kontrolowane jest przez dynamiczny system - świat gry ma żyje własnym życiem i cały czas dostarcza nowych doznań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.4 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Clockwork Empires

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Clockwork Empires

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.5 GHz
 • 4 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.0 GHz
 • 8 GB
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
Wieści ze świata (Watch Dogs 2, Zelda: Breath of the Wild, Gaslamp Games, Hearthstone) 30/06/2017
Wieści ze świata (Watch Dogs 2, Zelda: Breath of the Wild, Gaslamp Games, Hearthstone) 30/06/2017

wiadomość30 czerwca 2017

Dziś piszemy o aktualizacji z 4-osobowym trybem co-op do Watch Dogs 2, premierze pierwszego DLC do The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Master Trials), prawdopodobnym upadku dewelopera gry Clockwork Empires (studia Gaslamp Games) i zapowiedzi informacji o nowym dodatku do karcianki Hearthstone. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Beyond Good & Evil 2, SimBin, The Elder Scrolls Online, Kerbal Space Program, Clockwork Empires) 7/10/2016
Wieści ze świata (Beyond Good & Evil 2, SimBin, The Elder Scrolls Online, Kerbal Space Program, Clockwork Empires) 7/10/2016

wiadomość7 października 2016

Dziś piszemy o potwierdzeniu prac nad Beyond Good & Evil 2 ze strony Ubisoftu, reaktywacji studia SimBin, dużych aktualizacjach 12 do The Elder Scrolls Online i 1.2 do Kerbal Space Program oraz o dacie premiery gry strategicznej Clockwork Empires. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Defiance, Clockwork Empires, PlayStation Now) 31/7/14
Wieści ze świata (Defiance, Clockwork Empires, PlayStation Now) 31/7/14

wiadomość31 lipca 2014

Dziś piszemy o dodatku do MMOFPS-a Defiance, wczesnym dostępie do Clockwork Empires oraz otwartej becie PlayStation Now w USA i Kanadzie. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (The Crew, Crysis, Clockwork Empires) 18/7/14
Wieści ze świata (The Crew, Crysis, Clockwork Empires) 18/7/14

wiadomość18 lipca 2014

Dziś piszemy o trybie multiplayer w strzelaninie Crysis, premierze gry Clockwork Empires w wersji Earliest Access, zamkniętych beta testach The Crew, a także o debiucie The Elder Scrolls Online w serwisie Steam. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Autorzy Dungeons of Dredmor ujawnili strategię Clockwork Empires
Autorzy Dungeons of Dredmor ujawnili strategię Clockwork Empires

wiadomość28 sierpnia 2012

Znane z Dungeons of Dredmor studio Gaslamp zapowiedziało steampunkową strategię ekonomiczną Clockwork Empires. Grę można najprościej opisać jako mieszankę Anno, Dwarf Fortress i twórczości H.P. Lovecrafta.