Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitch
Okładka Carto (PC)
OkładkaCarto (PC)

Carto

Carto to nastawiona na eksplorację gra przygodowo-logiczna, w której zwiedzamy świat złożony z przesuwalnych "kafelków", po drodze trafiając na szereg postaci i specjalnych zdarzeń. Za tytuł odpowiada studio Sunhead Games.

Przygodowe | elementy logiczne | 2D | indie | eksploracyjne | Xbox Game Pass

Carto to utrzymana w bajkowej oprawie produkcja, w której mała dziewczynka przemierza świat poprzez manewrowanie płytkami terenu. Za grę odpowiada studio Sunhead Games, a jej wydanie Humble Games znane z takich tytułów jak Forager, TemTem czy Void Bastards.

Fabuła

W grze wcielamy się w tytułową Carto, dziewczynkę, która szuka drogi do domu i ma unikalną zdolność przemieszczania płytek terenu, dzięki czemu może dostać się w niedostępne normalnie miejsca. W trakcie swojej podróży przemierzamy rozmaite biomy różniące się między sobą nie tylko wyglądem, ale zamieszkującymi je postaciami i kulturą. I tak przed nami podróż po terenach leśnych, pustyni, łąkach, bagnach i tak dalej.

Na swojej drodze Carto napotyka też szereg NPCów; większość z nich potrzebuje pomocy, w zamian za którą dzielą się wskazówką informującą, w jakim kierunku powinniśmy iść dalej, aby dotrzeć do domu.

Mechanika

Carto to dwuwymiarowa gra przygodowa obserwowana z góry, w której pełno elementów logicznych związanych z unikalną mocą bohaterki. Ta polega na tym, że w dowolnym momencie możemy wejść do ekranu z mapą terenu podzieloną na kwadratowe kafelki; często na jednym kafelku sąsiadują ze sobą różne biomy, niczym na żetonach ze znanej gry planszowej Carcassonne. Będąc na ekranie mapy, możemy swobodnie obracać i przemieszczać kafelek, na którym znajduje się bohaterka, transportując ją w inną część świata. Jedynym wymogiem jest, by zaznaczone na nim biomy pasowały do miejsca, które sobie upatrzymy: las musi stykać się z lasem, woda z wodą itd. Na początku te łamigłówki są proste, jednak im dalej w las (dosłownie), tym więcej znacznie bardziej skomplikowanych kombinacji na nas czeka.

Kwestie techniczne

Produkcja wyróżnia się bajkową i unikalną oprawą graficzną łączącą styl znany ze współczesnych ilustracji kierowanych dla młodszych odbiorców, jak i estetykę typową dla Tove Jannson, którą możecie przede wszystkim kojarzyć za jej kultową serię o przygodach Muminków.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Carto cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Carto: Odpowiednia dla każdego wieku.

Carto Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 768 MB GeForce 9600 GS / 1 GB Radeon HD 5670 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 SP1
PC
PS4
XONE
Switch