Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Bus Simulator 16 (PC)

Bus Simulator 16 PC

Kolejna odsłona rozwijanej przez brytyjską firmę Astragon Software serii symulacyjnej, pozwalającej wcielić się w postać kierowcy autobusu komunikacji miejskiej.

Symulacje | TPP | ekonomiczne | samochodowe | transport | autobusy i tramwaje

PC Windows
Okładka Bus Simulator 16 (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2marca2016

2marca2016

Steam

Bus Simulator 16 to kolejna odsłona rozwijanej przez firmę Astragon Software serii symulacyjnej, pozwalającej wcielić się w kierowcę miejskiego autobusu. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, produkcję edycji 2016 powierzono austriackiemu studiu StillAlive, znanemu wcześniej za sprawą przygodowej gry akcji Son of Nor.

W grze zasiadamy ponownie za kierownicą typowego autobusu komunikacji miejskiej w jednym z niemieckich miast, jednak tym razem nasza rola nie ogranicza się wyłącznie do kierowania pojazdem. Twórcy starali się bowiem odwzorować wszelkie aspekty pracy szofera, który poza kursowaniem wzdłuż wyznaczonych linii odpowiedzialny jest także za interakcję z pasażerami, sprzedaż biletów i radzenie sobie z rozmaitymi przypadkami losowymi, jakie mogą przydarzyć się w transporcie miejskim.

W swej pracy musimy więc dbać o wiele istotnych czynników, począwszy od opanowania tajników poruszania się autobusem w ruchu ulicznym, jazdy zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, na punktualności i zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pasażerom skończywszy. W trybie kariery towarzyszy nam rozbudowany system reputacji, którą budujemy sukcesywnie w zależności od tego, w jakim stopniu wywiązujemy się z naszych obowiązków. Im wyższa będzie nasza reputacja, tym chętniej pasażerowie będą kursować obsługiwanymi przez nas liniami, co w oczywisty sposób przełoży się na przychody przedsiębiorstwa komunikacyjnego i jego rozwój (np. nowsze i lepsze autobusy).

Bus Simulator 16 posiada oficjalną licencję jednego z największych europejskich producentów ciężarówek i autobusów – niemieckiej firmy MAN. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolny sposób spersonalizować nazwę firmy oraz same autobusy. Dla wielbicieli zabawy w trybie wieloosobowym, przygotowano także wariant rozgrywki multiplayer. Pod względem oprawy, gra nie odbiega w znaczącym stopniu od większości budżetowych symulatorów, plasując się w średniej rynkowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 399 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.1 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Bus Simulator 16

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Bus Simulator 16

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3 3.40 GHz/AMD FX-8320E 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 960T 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 470 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Recenzja gry Bus Simulator 16 - autobus z demobilu
Recenzja gry Bus Simulator 16 - autobus z demobilu

Recenzja 7 marca 2016, 14:33

Nasze działania prowadzimy w fikcyjnym miasteczku Sunny Springs, które stworzono na modłę brytyjskich miejscowości – dużo tu uliczek z zabudową szeregową, całe mnóstwo parków, a życie toczy się raczej spokojnie. Dostęp do kolejnych dzielnic odblokowujemy sukcesywnie wraz z postępami w grze, ale tak naprawdę tego nie zauważamy, bo miasteczko, które przemierzamy, jest po prostu malutkie, a poszczególne obszary wyglądają wręcz identycznie. Poza tym zauważyłem szereg różnorodnych nielogiczności, na przykład: tworząc trasę w panelu gracza, mamy możliwość poprowadzenia linii tą samą ulicą w obu kierunkach, ale zatrzymać da się tylko na jednym z przystanków. Wielokrotnie gra wiedzie nas też do celu kompletnie dziwną trasą, próbując doprowadzić od przystanku do przystanku i znacznie wydłużając w praktyce drogę, którą musimy przebyć. Gdzie tu sens i gdzie logika?