Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS2XBOXGCN
Okładka Burnout (PS2)

Burnout

Przygotowana przez brytyjskie studio Criterion Games dynamiczna gra wyścigowa, której podstawowym wyróżnikiem są niezwykle efektowne i widowiskowe kraksy w ruchu ulicznym.

Wyścigi | samochodowe

Okładka Burnout (PS2)

data premiery gry:

1lis2001

PS2

29kwi2002

GCN XBOX

Pierwsza część jednej z najbardziej znanych i cenionych konsolowych ścigałek. Podstawowym atutem Burnout są niezwykle widowiskowe kraksy. Warto również dodać, iż w kolejnych karambolach mogą brać udział auta cywilne, ciężarówki, autobusy i inne środki lokomocji. W zależności od rozgrywanego aktualnie wyścigu gra może jednak premiować bezbłędną, lecz jednocześnie ryzykowną jazdę.

Wachlarz dostępnych trybów zabawy jest dość rozbudowany. W początkowej fazie gry można jedynie wziąć udział w mistrzostwach. Składają się one ze standardowych wyścigów, w których zadaniem gracza jest oczywiście osiągnięcie mety na pierwszym miejscu. W miarę rozwoju rozgrywki odblokowywane są kolejne tryby. Mogą to być na przykład pojedynki jeden na jednego, wyścig z czasem czy też wyzwanie dla dwóch graczy (wyścig odbywa się wtedy na podzielonym ekranie). Autorzy gry przygotowali kilkanaście zróżnicowanych maszyn. Pomimo braku oficjalnych licencji można je bezproblemowo rozpoznać. Ciekawie wykonano również trasy. Spora część wyścigów rozgrywa się na terenach zurbanizowanych, gracz musi więc mieć na uwadze gęsty ruch uliczny.

Model jazdy jest typowo zręcznościowy, sterowanie pojazdem nie sprawia większych problemów. Przydatnym dodatkiem jest turbo, które można co pewien czas aktywować. Aby naładować widoczny na ekranie pasek należy wykonywać ryzykowne posunięcia, np. bezpiecznie omijać cywilne pojazdy. Co ciekawe, w przypadku kraksy można obejrzeć cały wypadek z kilku różnych kamer. Warto również dodać, iż AI komputerowych przeciwników stoi na wysokim poziomie. Okazjonalnie zdarza się im jednak wpadać na mijane w trakcie jazdy wehikuły.

Oprawa wizualna gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Wersje na konsole PS2 oraz Gamecube cechują się dokładniejszym sterowaniem od edycji na Xboxa. Do pojedynku może stanąć maksymalnie dwóch graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 107 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Burnout

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Burnout

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • kierownica
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
  • kierownica
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
  • kierownica
Znamy datę europejskiej premiery Burnout Paradise
Znamy datę europejskiej premiery Burnout Paradise

wiadomość7 grudnia 2007

Burnout Paradise to obecnie jedna z najbardziej oczekiwanych gier wyścigowych na konsole nowej generacji. W październiku dowiedzieliśmy się, że tytuł ten zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych 22 stycznia, jednak dotąd nie znaliśmy daty europejskiej premiery.

Pierwsze obrazki, promujące Burnout 5
Pierwsze obrazki, promujące Burnout 5

wiadomość4 stycznia 2007

Wygląd gry Burnout Dominator dla PlayStation 2 i PlayStation Portable poznaliśmy przed niespełna miesiącem, gdy korporacja Electronic Arts oficjalnie zapowiedziała ten produkt. Tymczasem Burnout 5 dla konsol nowej generacji (PlayStation 3 i Xbox 360) ujawniono pod koniec sierpnia 2006 i aż do teraz nie pokazano żadnych grafik promocyjnych.

Co nowego na temat kolejnej odsłony Burnout?

wiadomość25 października 2006

Chociaż pozycja z wyścigowej serii Burnout (konkretnie Burnout Revenge) dostępna jest na platformie Xbox 360, to dopiero nadchodząca gra z tego cyklu będzie prawdziwym tytułem nowej generacji – produkt powstaje wyłącznie z myślą o PlayStation 3 oraz wspomnianej konsoli korporacji Microsoft. Właśnie uzyskaliśmy nieco nowych informacji, dotyczących tego dzieła, szykowanego przez Electronic Arts.

Rozpoczęto prace nad Burnout 5!
Rozpoczęto prace nad Burnout 5!

wiadomość30 sierpnia 2006

Słynna seria Burnout doczeka się kolejnej odsłony. Przedstawiciele firmy Electronic Arts właśnie potwierdzili, że trwają prace nad jej piątą częścią. Gotowy produkt ma trafić do rąk posiadaczy PS3 i Xboxa 360. Tym samym potwierdziły się nasze doniesienia z początku sierpnia.

EA wkrótce oficjalnie zapowie kolejną część Burnout i Road Rash?

wiadomość8 sierpnia 2006

Dziś w Wielkiej Brytanii ukazał się pierwszy numer magazynu PSM3, poświęconego przede wszystkim PlayStation 3, ale także PlayStation 2 i PlayStation Portable. Redakcja tego periodyku dotarła do zakulisowych informacji, dotyczących dwóch nie zapowiedzianych jeszcze oficjalnie gier wyścigowych ze stajni Electronic Arts.

XBOX
PS2
GCN