

Bridge Constructor Stunts
Gra zręcznościowo-logiczna, będąca poboczną odsłoną serii Bridge Constructor.
producent: Clockstone Software wydawca: Headup Games
Mechanika
Akcja toczy się w czasach współczesnych, a my, tradycyjnie, zajmujemy się budowaniem mostów i innych struktur, ale ich przeznaczenie oraz charakter są tym razem inne. W standardowych odsłonach serii rozgrywka toczyła się spokojnie i metodycznie, a naszym zadaniem było tworzenie budowli, które są w stanie obsłużyć normalny ruch. Natomiast w Bridge Constructor Stunts musimy budować szalone tory, które umożliwią pędzącym przez nie pojazdom wykonywanie absurdalnie niebezpiecznych manewrów i ewolucji powietrznych. Jest to niezbędne, gdyż trasy pełne są przeszkód i pułapek. Konieczne jest więc takie zaprojektowanie drogi, żeby pojazd mógł dojechać do mety w jednym kawałku.
Grafika została wykonana w pełnym 3D, ale mechanizmy zabawy są dwuwymiarowe i wszystkie maszyny zawsze jadą w prawą stronę ekranu. Co ciekawe, nasza rola nie ogranicza się do budowania. Po tym, jak zakończymy konstruowanie toru, musimy samodzielnie pokierować pojazdem, korzystając z hamulca, gazu oraz opcji przechylania maszyny w trakcie lotu.
Kwestie techniczne
Edytor służący do budowy oparto na tych samych założeniach, co w poprzednich częściach, ale jednocześnie został on trochę uproszczony, aby przyśpieszyć zabawę. Rozgrywką tradycyjnie rządzi realistyczny silnik fizyczny, obliczający wytrzymałość strukturalną postawionych obiektów oraz zachowanie pojazdów podczas jazdy.
Minirecenzja Bridge Constructor Stunts – udana hybryda dwóch popularnych gatunków
- Ciekawy pomysł;
- Połączone gatunki, choć bardzo różne, dobrze ze sobą współgrają;
- Obszerna zawartość;
- Dopracowane sterowanie;
- Świetny silnik fizyczny.
- Każdy z wchodzących w skład gry gatunków uległ uproszczeniu;
- Mało pomysłowe wizualnie plansze.
Seria gier logicznych Bridge Constructor zgromadziła na rynku mobilnym wielu oddanych fanów. Jeszcze większa popularnością cieszą się produkcje pokroju cyklu Trials, czyli zręcznościowe gry motocyklowe, w których pędzimy w dwóch wymiarach przez pełne przeszkód plansze. Idea połączenia obu tych gatunków w jednej produkcji wydaje się karkołomna, ale Bridge Constructor Stunts sprawia, że tej koktajl jest smakowity i raczej u nikogo nie wywoła niestrawności.
Autorzy do tej pory koncentrowali się w swoich grach na aspekcie budowniczym i ogrom doświadczenia w tej kwestii przysłużył się Bridge Constructor Stunts. Silnik fizyczny jak zwykle robi doskonałe wrażenie, a interfejs jest banalnie prosty w obsłudze, pozwalając na błyskawiczne wznoszenie nawet skomplikowanych struktur. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że równie dobrze poradzono sobie z mechanizmami jazdy. Sterowanie jest czułe, pojazdy dobrze trzymają się tras, a porażki są zawsze naszą własną winą, a nie skutkiem problemów z interfejsem.
Skrzyżowanie gatunków dało ciekawy rezultat, gdyż minimalizuje typowe problemy obu tych kategorii. Z perspektywy gry logicznej nie musimy już dłużej biernie patrzeć jak sztuczna inteligencja jeździ po naszych kreacjach. Natomiast zapewnienie możliwości budowniczych powoduje, że zręcznościowy aspekt wyzwań staje się bardziej otwarty i każde zadanie można zrealizować na wiele sposobów. Oczywiście, aby to działało oba gatunki musiały zostać nieco uproszczone. Wznoszone przez nas konstrukcje nie są tak skomplikowane jak w poprzednich częściach Bridge Constructor, a pojazdy nie wymagają szalonej zręczności, jaka potrzebna jest w serii Trials. Dzięki temu jednak gra jest przystępna, a rozgrywka oferuje tak dużo możliwości, że na brak głębi raczej nikt nie powinien narzekać.
Bridge Constructor Stunts wziął dwa wyeksploatowane już gatunki i połączył je w udaną oraz oryginalną grę, a poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrają, wzmacniając nawzajem swoje mocne strony i osłabiając efekt słabych. W praktyce przyczepić się można tylko do małej pomysłowości wizualnej plansz, ale najczęściej jesteśmy i tak zbyt zajęci budowaniem i jazdą, aby zwracać uwagę na tła.
Ostatnia modyfikacja 12 sierpnia 2015
Tryb gry: single player
Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)
Klasyfikacja PEGI Bridge Constructor Stunts

Bridge Constructor Stunts Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Pentium 4 1.8 GHZ
- 1 GB RAM
- Windows XP/Vista/7/8