Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCXONEiOSSwitch
Okładka Bloons TD 5 (PC)

Bloons TD 5

Produkcja typu tower defense, w której zadaniem gracza jest obrona małpiej krainy przed zakusami tytułowych Bloonów.

Strategiczne | tower defense | top-down | indie

Okładka Bloons TD 5 (PC)

producent: Ninja Kiwi

wydawca: Ninja Kiwi

Strona oficjalna

data premiery gry:

15lis2012

iOS

14gru2012

AND

19lis2014

PC

3mar2017

XONE

13cze2018

Switch

Bloons TD 5 to reprezentant gatunku tower defense, opracowany przez niezależne studio Ninja Kiwi. Produkcja pojawiła się zarówno na platformach stacjonarnych (mowa o komputerach osobistych i konsolach), jak i na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

Warstwa fabularna nie odgrywa w Bloons TD 5 szczególnie ważnej roli. Gracze przejmują kontrolę nad nieustraszonymi małpami, których życie zostało zagrożone przez inwazję tytułowych Bloonów. Na szczęście uzbrojeni po zęby protagoniści są gotowi stawić czoła wszelkiemu niebezpieczeństwu.

Mechanika

W wydanym na platformę AND, PC itd. Bloons TD 5 akcja prezentowana jest z perspektywy top-down. Rozgrywka opiera się na charakterystycznym dla gatunku schemacie – naszym zadaniem jest obrona małpiej krainy przed atakami adwersarzy poruszających się po z góry ustalonych trasach. Realizacja misji wymaga rozstawiania zróżnicowanych jednostek wzdłuż ścieżek obranych przez oponentów. Początkowe etapy nie stanowią większego wyzwania, a do skutecznej obrony wystarczy posłużenie się podstawowymi małpami. Z czasem wrogowie zaczynają jednak posyłać do boju coraz potężniejsze siły (oprócz baloników, na polu bitwy mogą pojawić się między innymi sterowce) – wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup specjalnych wież o unikalnych funkcjach oraz zdanie się na usługi agentów specjalnych. W miarę odnoszonych sukcesów pozyskujemy fundusze na rozbudowę armii, dzięki którym możemy zaopatrzyć się w rozmaite ulepszenia opracowywane w Małpim Laboratorium.

Tryby gry

Bloons TD 5 oferuje szeroką gamę wariantów rozgrywki. Ponad 250 misjom losowym towarzyszy 10 zadań specjalnych, a po opanowaniu każdej z kilkudziesięciu tras nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się na niej w trybie gry dowolnej. Tytuł oferuje zarówno moduły opracowane z myślą o pojedynczym graczu, jak i tryb współpracy.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Bloons TD 5 na platformie AND, PC itd. jak najbardziej może się podobać – niemała w tym zasługa przyjemnej dla oka, kreskówkowej stylistyki. Choć nie mamy do czynienia z darmową produkcją, twórcy zdecydowali się zaszyć w niej opcjonalne mikropłatności.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Wymagania wiekowe Bloons TD 5

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Bloons TD 5

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core 2.0 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 500 MB HDD, Windows 7/8
Minimalne: Intel Core 1.5 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 500 MB HDD, Windows 7

PC
XONE
AND
iOS
Switch