Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiSwitchPCPS4PS3
Okładka BlazBlue: Central Fiction Special Edition (Switch)
OkładkaBlazBlue: Central Fiction Special Edition (Switch)

BlazBlue: Central Fiction Special Edition

BlazBlue: Central Fiction

Kolejna odsłona popularnego cyklu bijatyk stworzona przez studio Arc System Works.

Bijatyki | fantasy | science fiction | 2D | visual novel | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

BlazBlue: Central Fiction Special Edition Premiera

6paź2016

PS4 PS3

26kwi2017

PC

7lut2019

Switch

BlazBlue: Central Fiction to kolejna odsłona uznanej serii dwuwymiarowych bijatyk, kończąca historię zapoczątkowaną w 2009 roku grą BlazBlue: Calamity Trigger. Za produkcję odpowiada kolejny raz studio Arc System Works, znane z poprzednich części oraz takich tytułów jak Guilty Gear i Persona 4: The Ultimax Ultra Suplex. Gra ukazała się na automatach w listopadzie 2015 roku, a nieco później trafiła na PS4, PC i PS3.

Fabuła

Linia fabularna BlazBlue: Central Fiction została podzielona na trzy akty, w których poznajemy losy znanych z poprzednich odsłon postaci, jak również kilku nowych – Hibikiego Kohaku (asystenta Kagury), Naoto Kuroganego (głównego bohatera Bloodedge Experience) czy też Hades Izanami (prawdziwej anatgonistki całej serii). Wśród starych znajomych znajdują się m.in.: Ragna the Bloodedge, Jin Kisaragi, Noel Vermillion, Rachel Alucard, Taokaka, Carl Clover oraz Litchi Faye-Ling.

Mechanika

BlazBlue: Central Fiction na PS4, PC i PS3 to gra bardzo podobna do poprzedniej odsłony cyklu, czyli BlazBlue: Chrono Phantasma, przy czym deweloperzy zatroszczyli się oczywiście o pewne usprawnienia. Najważniejszym z nich wydaje się Exceed Accel, czyli specjalny typ Distortion Drive zadający potężne obrażenia, ale momentalnie zużywający Overdrive. Pojawiła się także mechanika Active Flow, która jest przeciwieństwem statusu Negative Penalty. Aktywuje się ona w przypadku bardzo agresywnej gry i zapewnia dodatkowe korzyści (większe obrażenia, także w przypadku Exceed Accel, i szybsza regeneracja paska Burst). Ponadto wprowadzono kilka mniejszych zmian związanych ze stanem Overdrive (aktywowany, zapewnia większe obrażenia i inne dodatkowe korzyści) czy też portretami zawodników.

Tryby gry

W produkcji dostępnych jest kilka trybów gry. Oprócz klasycznego Arcade Mode i multiplayera, doszły także dwa dodatkowe – Speed Star Mode oraz Alliance Mode. W pierwszym z nich naszym zadaniem jest pokonanie w określonym czasie wyznaczonej liczby przeciwników sterowanych przez SI. Co ciekawe, w trybie tym gracz nie traci zdrowia od otrzymywanych ciosów. W drugim trybie wybieramy drużynę czterech wojowników, którymi walczymy z zespołami komputerowych zawodników, a pokonanych możemy rekrutować do naszej ekipy.

Kwestie techniczne

W BlazBlue: Central Fiction na PS4, PC i PS3 wykorzystano podobny styl graficzny, co w przypadku poprzedniej części serii. Jest to więc bijatyka zrealizowana w mangowym stylu, pełna efektownych i widowiskowych ciosów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 9,1 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI BlazBlue: Central Fiction Special Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

BlazBlue: Central Fiction Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4670 3
  • 4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Nvidia GeForce 8800 GT / AMD Radeon HD 3700 lub lepsza
  • 52 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1/10
PS4
PS3
PC
Switch