Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Blackthorn Arena (PC)
OkładkaBlackthorn Arena (PC)

Blackthorn Arena PC

Hybryda strategii, RPG-a i symulacji, w której zarządzamy własną areną oraz tworzymy armię gladiatorów w świecie fantasy. W Blackthorn Arena możemy przejąć kontrolę nad dowolnym wojownikiem, sterując nim podczas walk na arenie lub w trakcie realizacji jednej z wielu misji.

Strategiczne | fantasy | walki gladiatorów | taktyczne | elementy RPG | indie | elementy symulacyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blackthorn Arena Premiera PC

17stycznia2020

Steam

17stycznia2020

producent: Personae Game Studio wydawca: CreativeForge Games

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Blackthorn Arena

Evil Genius

Domina

Epic Manager

Blackthorn Arena jest produkcją z pogranicza gier strategicznych, RPG-ów i symulacji, w której zarządzamy własną areną oraz armią gladiatorów. Tytuł został opracowany przez niezależny zespół Personae Game Studio, a jego wydaniem zajęła się firma CreativeForge Games.

Fabuła

Blackthorn Arena zabiera nas w podróż do fantastycznego świata, a dokładnie – na tak zwane Wolne Ziemie (ang. Freelands), które po upadku Imperium Tali stały się jedynym obszarem, gdzie walki gladiatorów wciąż cieszą się popularnością. Jako świeżo upieczeni właściciele tytułowej areny musimy zadbać o to, by odzyskała ona dawny splendor, jednocześnie starając się zarobić jak najwięcej na tym krwawym sporcie. Jak nietrudno się domyślić, w tym celu będziemy potrzebować armii wojowników, którzy będą dla nas zwyciężać, a jednocześnie pozostaną bezgranicznie nam posłuszni.

Mechanika

W Blackthorn Arena rozgrywka jest osadzona na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest zarządzanie armią gladiatorów oraz należącą do nas areną. Niczym bohaterowie gier RPG każdy z nabytych przez nas niewolników posiada unikalne statystyki oraz umiejętności, które z czasem może rozwinąć. Maszynami do zabijania gladiatorzy stają się nie tylko na polu walki, lecz także poza nim, ciężko trenując w podziemiach lub wykonując dla nas różnorodne misje, polegające między innymi na napadaniu na karawany, przetrząsaniu lochów pełnych niebezpieczeństw (i potencjalnych bogactw) czy choćby polowaniu na mityczne bestie.

Nawet najlepiej wyszkolony wojownik nie jest jednak w stanie zwyciężać gołymi rękami, toteż musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie dla każdego z naszych osiłków. Na potrzeby gry przygotowano ponad dwieście elementów ekwipunku, które różnią się od siebie pod względem wyglądu i potencjału bojowego. Warto również pamiętać, że gladiatorzy nie są nieśmiertelni i mogą zginąć na polu walki, co bywa dotkliwe, zwłaszcza gdy zainwestujemy w danego wojownika sporo czasu i złota. A skoro o pieniądzach mowa – te zdobywamy poprzez zwycięstwa na arenie bądź realizację misji, a także organizację walk na własnym poletku. Oprócz nowych gladiatorów i wyposażenia dla nich, złoto wydajemy na ulepszanie areny, dzięki czemu z czasem staje się ona prawdziwą (i ociekającą krwią) perłą Wolnych Ziem.

Drugim filarem gry są natomiast same walki na arenie. Starcia, do których posyłamy gladiatorów, toczą się w czasie rzeczywistym, z opcją aktywnej pauzy. Pomimo że w danym momencie możemy kontrolować tylko jednego wojownika, pozostali, sterowani przez AI, mogą stosować się do przygotowanych wcześniej poleceń, adaptując swoje zachowanie do sytuacji panującej na polu bitwy. Ponadto w dowolnym momencie możemy przełączyć się w tryb automatycznej walki, oddając sztucznej inteligencji całkowitą kontrolę nad przebiegiem potyczki.

Głównymi przeciwnikami naszych niewolników są inni gladiatorzy, którzy w trakcie rozgrywki wiodą własne życia, trenując, biorąc udział w walkach na arenach, realizując zadania lub... wyzywając na pojedynki naszych wojowników. Tacy NPC-e mogą nawet zginąć bez naszego udziału, ponieść kontuzje lub wręcz przeciwnie – urosnąć w siłę, stając się trudniejszymi oponentami. To ostatnie sprawia też, że gladiatora pokonanego na arenie czasami nie warto oszczędzać; nigdy bowiem nie wiadomo, czy w przyszłości jeden z naszych osiłków nie będzie musiał stawić mu czoła i nie zostanie przez niego położony trupem. Nie samą walką z innymi gladiatorami wojownik jednak żyje, podobnie jak gawiedź zgromadzona na widowni. Od czasu do czasu nasi wojownicy muszą więc brać udział w tak zwanych Venationes (ich nazwę zaczerpnięto od łacińskiego venatio oznaczającego walki z dzikimi zwierzętami organizowanymi w antycznym Rzymie), podczas których przychodzi im stawić czoła ponad trzydziestu rodzajom fantastycznych stworów.

Tryby gry

Pomimo że Blackthorn Arena pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę, namiastkę multiplayerowej rywalizacji stanowi możliwość wystawiania swoich gladiatorów do starć z wojownikami należącymi do innych graczy.

Kwestie techniczne

Blackthorn Arena działa w oparciu o technologię Unity. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje się przyzwoicie, a podobać się mogą przede wszystkim klimatyczne areny oraz pełne detali elementy wyposażenia naszych osiłków.

Tryb gry: single player  

Blackthorn Arena cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Blackthorn Arena: 16+

Blackthorn Arena Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3450 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 10660 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit