Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPCPS4XONEPS5XSX
Okładka Beholder 3 (Switch)
OkładkaBeholder 3 (Switch)

Beholder 3

Trzecia odsłona serii Beholder, wzorowanej na dziełach George'a Orwella. W Beholder 3 wcielamy się w rządowego szpiega pracującego pod przykrywką jako zarządca apartamentowca. Naszym zadaniem jest inwigilacja mieszkańców bloku i zgłaszanie zakazanych działań.

Przygodowe | elementy strategiczne | dystopia | indie | 2.5D

Beholder 3 Premiera

3mar2022

PC

15gru2022

PS4 XONE PS5 XSX

26sty2023

Switch

Beholder 3 to gra przygodowa autorstwa niemieckiego studia Paintbucket Games, założonego przez byłych pracowników studia Yager Development. Tytuł jest trzecią odsłoną inspirowanej dziełami George’a Orwella serii Beholder. W grze wcielamy się w zarządcę bloku mieszkaniowego, szpiegującego jego mieszkańców na rozkaz totalitarnego rządu.

Fabuła

Tak jak poprzednie części serii, akcja gry rozgrywa się w totalitarnym, dystopijnym państwie, gdzie rząd kontroluje wszystkie aspekty życia ludzi. Głównym bohaterem jest Frank Schwarz, były agent rządowego ministerstwa. Bohater zostaje wrobiony w przestępstwo, traci pracę i zostaje aresztowany, lecz udaje mu się ochronić przed więzieniem przez zawarcie umowy z wysoko postawionym urzędnikiem.

Schwarz zostaje szpiegiem na zleceniach partii, pracującym pod przykrywką jako zarządca bloku mieszkaniowego. Jego zadaniem jest inwigilacja mieszkań, szukanie kontrabandy i zgłaszanie podejrzanych zachowań. Frank musi wykonywać swoją pracę, podtrzymać swoją przykrywkę, zapewnić utrzymanie rodzinie oraz knuć i manipulować swoimi przełożonymi by odzyskać swą oryginalną pozycję. Gra jest nieliniowa, pozwala na dokonywanie wyborów i posiada kilka zakończeń.

Mechanika

Rozgrywka w Beholder 3 trzyma się sprawdzonego schematu znanego z poprzednich części serii. Akcję obserwujemy z boku, w formie przekroju apartamentowca. Blok podzielony jest na mieszkania, w których rezydują nasze cele. Naszym zadaniem jest instalowanie kamer, podsłuchiwanie rozmów i włamywanie się do mieszkań podczas nieobecności lokatorów. Gracz poznaje osobiste informacje na temat ich życia, i ostatecznie musi podejmować trudne decyzje, wydając ich ministerstwu lub kryjąc ich, ryzykując wolnością swoją i rodziny.

Aby podtrzymać naszą przykrywkę, musimy dbać o wygodę ludzi żyjących w apartamentowcu, opłacać rachunki i naprawiać uszkodzenia w mieszkaniach. Codziennie musimy także posiadać pieniądze na utrzymanie naszej rodziny. Brak gotówki może więc doprowadzić gracza do porzucenia moralności i szkodzenia mieszkańcom dla zarobku.

Tryby gry

Beholder 3 zawiera wyłącznie kampanię jednoosobową.

Kwestie techniczne

Oprawa wizualna gry nie różni się przesadnie od poprzednich części serii. Grę obserwujemy z perspektywy 2.5D, trójwymiarowe modele poruszają się wyłącznie na dwóch płaszczyznach. Bohaterowie są ukazani monochromatycznie, jako czarne sylwetki z białymi oczami. Oprawa graficzna sprzyja mrocznemu, ponuremu klimatowi gry.

Ostatnia modyfikacja 27 stycznia 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Beholder 3: 16+

Beholder 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • 4 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
PC
XONE
XSX
PS4
PS5
Switch