Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneGCN
Okładka Battalion Wars (GCN)

Battalion Wars GCN

Jest koniec XXI wieku. Dwa mocarstwa prowadzą między sobą zaciętą bitwę. Graniczny konflikt przeradza się w wojnę światową, której stawką jest całkowita dominacja na Ziemi.

Strategiczne | RTS | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo GameCube
Okładka Battalion Wars (GCN)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GCN:

19września2005

Gra firmy Kuju Entertainment pierwotnie otrzymała nazwę Advance Wars: Under Fire. Było to oczywiste nawiązanie do słynnych strategii Advance Wars znanych użytkownikom Game Boy Advance. Po transformacji na konsolę GameCube okazało się jednak, że produkt swym charakterem znacznie odbiega od znanej serii. Nadana wcześniej nazwa stała się wobec tego dość myląca, dlatego gra w efekcie pojawiła się pod tytułem Battalion Wars.

Jest koniec XXI wieku. Dwa mocarstwa prowadzą między sobą zaciętą bitwę. Graniczny konflikt przeradza się w wojnę światową, której stawką jest całkowita dominacja na Ziemi. Z niefortunnej sytuacji korzysta szaleniec Kaiser Vlad, pragnący przejąć kontrolę nad osłabionymi wieloletnią walką krajami. Wykorzystując niechlubne zdobycze nauki tworzy on nadzwyczaj wytrzymałą armię. W obliczu nowego zagrożenia państwa Frontier i Tundran zawierają przymierze, by wspólnie przeciwstawić się siłom Kaisera. Gracz przejmuje kontrolę nad wojskami Western Frontier i tylko od niego zależy czy mocarstwa upadną, czy też z nową siłą odrodzą się i pokonają wroga.

Głównym zadaniem użytkownika jest wypełnianie zlecanych mu misji. Nie ma ustalonego schematu działań i tylko od nas zależy, czy przeprowadzimy frontalny atak, czy też przedzierając się cichcem przez krzaki osiągniemy zamierzony cel. Armia podzielona jest na poszczególne jednostki, reprezentowane przez ikony u dołu ekranu. Wybierając konkretną grupę gracz może szybko wydawać rozkazy i organizować taktyczne posunięcia, lub też błyskawicznie wycofać się z niebezpiecznego terytorium. Pomiędzy tymi krótkimi, strategicznymi zagrywkami, gra przeradza się w najzwyklejszą strzelankę. W razie potrzeby można wcielić się w snajpera, żołnierza obsługującego bazookę, czy też zasiąść za sterami samolotu, oczywiście wyposażonego w działko strzelnicze.

W grze świetnie spisuje się AI wszelkich postaci. Kontrolowani przez gracza żołnierze, pozostawieni bez rozkazów, nie stoją bezczynnie, ale wspomagają inne jednostki i reagują na posunięcia wroga. Na równie wysokim poziomie stoi inteligencja przeciwnika. Wszystkie poczynania użytkownika wywołują szybką reakcję armii Kaisera, dzięki czemu Battalion Wars to gra bardzo dynamiczna i wciągająca.

Najbardziej zaskakująca w tej produkcji jest chyba grafika. Twórcy stworzyli coś zbliżonego swym charakterem do kreskówki. Wszystko oczywiście w pełnym 3D, jednak jest to dość ciekawy wybór jak na wojenną strategię w czasie rzeczywistym. Uzupełnieniem takiej stylistyki jest też sposób zachowania się postaci i obiektów. Nie należy więc się dziwić, że żołnierz obładowany ciężkim sprzętem skacze lekko jak baletnica, a pojazdy zachowują się jak zrobione z gumy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 103 głosów czytelników.

Wymagania sprzętowe Battalion Wars

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Battalion Wars - recenzja gry
Battalion Wars - recenzja gry

Recenzja 30 marca 2006, 11:03

Tak więc sterowanie całą grą do łatwych nie należy i aby szybko i trafnie pokierować wojskami, potrzeba będzie trochę czasu na opanowanie tej sztuki. Potem efekty przychodzą same, ale – jak już wspomniałem – ciężko jest wyzbyć się całkowicie pomyłek w wydawaniu rozkazów. Wychylanie małej gałki „c” kilka razy w różne strony na pamięć wymaga po prostu dużej precyzji, a często działamy pod presją czasu. Wspomniałem o auto-namierzaniu – pomocna to rzecz, ale spróbujcie w zamieszaniu zmienić wtedy cel na inny – waszym zdaniem strategiczny – kilka faków poleci w eter – to pewne.