Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Avernum 5 (PC)

Avernum 5 PC

Piąta część klasycznej gry role-playing, stawiającej na złożoność świata gry, a nie efektowną grafikę. Wcielamy się w postać żołnierza Imperium, wyruszającego na poszukiwania najemnika, który próbował zamordować Cesarzową.

RPG | fantasy | turowe | widok izometryczny | indie | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Avernum 5 (PC)

producent: Spiderweb

wydawca: Spiderweb

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18lutego2008

Avernum 5 jest kolejną częścią zapoczątkowanej w 2000 roku serii. Mamy tu do czynienia z cyklem z gatunku role-playing, stawiającym przede wszystkim na ogrom rządzących światem zależności, a nie efektowną oprawę audiowizualną. Piąta część nie wprowadza pod tym względem żadnych rewolucyjnych rozwiązań, pod wieloma względami przypominając poprzednie tytuły z tej serii. Za przygotowanie tej gry ponownie odpowiedzialne jest założone w 1994 roku studio developerskie o nazwie Spiderweb Software. Firma ta równolegle zajmuje się wydawaniem innej serii produktów – Geneforge. W ramach ciekawostki warto też dodać, że większość wyprodukowanych przez Spiderweb Software gier role-playing równolegle jest wydawanych na komputery Macintosh.

Akcja piątej odsłony serii rozgrywa się w doskonale znanej fanom Avernum krainie fantasy. Świat ten podzielony jest na dwie warstwy. Mamy bowiem składający się z niekończącej się ilości tuneli i jaskiń świat podziemny, który nazwano Avernum, oraz krainę znajdującą się na powierzchni, znajdującą się w całości pod rządami Imperium. W piątym Avernumie poznajemy historię jednego z żołnierzy Imperium. Właściwa gra rozpoczyna się niedługo po tym, jak jeden z najemników (o imieniu Dorikas) próbował zamordować Cesarzową. Mężczyzna zbiegł do podziemnego świata Avernum i to właśnie na jego poszukiwania musimy wyruszyć.

Jak na klasyczną grę RPG przystało, zajmujemy się eksploracją kolejnych map i walką z napotkanymi najemnikami i potworami. Producent przygotował całą masę miejsc, które można, czy wręcz należy odwiedzić. Powinniśmy także wykonywać zlecane przez postaci niezależne questy. W trakcie zabawy sterowana postać sukcesywnie rozwija swoje umiejętności. Drzewko rozwoju głównego bohatera jest bardzo złożone i oczywiście uzależnione od preferowanego stylu gry (do nauczenia czekają liczne umiejętności i ponad 50 różnych czarów).

Oprawa wizualna gry prezentuje bardzo zbliżony poziom do czwartej odsłony serii. Akcję w dalszym ciągu obserwujemy w rzucie izometrycznym. Dużą część ekranu zajmuje też HUD, ukazujący między innymi sylwetki bohaterów, mapę okolicy, czy okno wiadomości. Warto w tym miejscu dodać, iż gra ma bardzo niskie wymagania sprzętowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Avernum 5

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Avernum 5

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 800 MHz, 128 MB RAM, karta grafiki 8 MB (Riva 128 lub lepsza), 200 MB HDD, Windows 2000/XP

Wieści ze świata (Empire: Total War, BioShock 2, FIFA Manager 10) 10/07/09

wiadomość10 lipca 2009

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: kolejna aktualizacja Empire: Total War, cena remake’u The Secret of Monkey Island, data premiery Pro Evolution Soccer 2010 na Wii, zapowiedź Avernum VI i inne. Zapraszamy do lektury.