Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4SwitchPC
Okładka Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX (PS4)
OkładkaAtelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX (PS4)

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX

Ulepszona wersja gry jRPG Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea. Produkcję wzbogacono o wszystkie DLC wydane do pierwowzoru, poprawki przygotowane z myślą o edycji Plus, a także nowe funkcje – bieganie oraz przyspieszenie turowych potyczek.

RPG | TPP | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | crafting | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX Premiera

14sty2020

PC PS4 Switch

producent: Koei Tecmo wydawca: Koei Tecmo Strona oficjalna

Gry podobne do Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX

Fairy Tail

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

The Last Remnant Remastered

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX to rozbudowana o dodatkową zawartość i wzbogacona o nowe funkcje wersja szesnastej odsłony cyklu japońskich RPG-ów pod tytułem Atelier. Odpowiedzialna za jej opracowanie i wydanie firma Koei Tecmo nie tylko zaimplementowała wszystkie DLC stworzone z myślą o pierwowzorze oraz dodatki przygotowane na potrzeby wersji Plus, lecz także zadbała o usprawnienia obejmujące eksplorację i system walki.

Fabuła

Akcja gry Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX toczy się sześć lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej części serii. W wyniku potężnej suszy świat gry stopniowo chyli się ku zagładzie. Kiedy śmiertelne niebezpieczeństwo zawisło nad plemieniem jednej z protagonistek – Shallisteri Argo – młoda adeptka alchemii, która dotąd żyła z dala od cywilizacji, postanawia wyruszyć w podróż, by znaleźć sposób na uratowanie swoich najbliższych. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, autorzy pozwalają nam wybrać jedną z dwóch postaci, w którą wcielimy się w trakcie zabawy. Drugą bohaterką jest Shallotte Elminus, czyli właścicielka warsztatu alchemicznego ulokowanego w niewielkiej oazie na pustyni. Kiedy marząca o karierze poszukiwaczki przygód dziewczyna spotyka Shallisterę, postanawia nawiązać z nią współpracę, by pomóc jej odkryć tajemnice świata.

Wybór bohaterki determinuje przy tym przebieg opowieści. Podczas gdy historia Shallistery koncentruje się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata przedstawionego, z perspektywy Shallotte możemy zobaczyć przede wszystkim życie codzienne w umierającej krainie.

Mechanika

W Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Motorem fabuły są tak zwane „cele życiowe”, czyli specjalne misje, których wykonywanie wiąże się ze zmianami w strukturze świata przedstawionego oraz pozwala nam stopniowo rozwijać bohaterki. Poza tym na realizację czekają nieco mniej ważne zadania i misje poboczne, zlecane przez postacie zamieszkujące świat gry.

Eksplorując różnorodne lokacje, często napotykamy przeciwników, z którymi toczymy starcia w trybie turowym. Jako że do bohaterek z czasem dołączają rozmaici towarzysze, podczas potyczek należy umiejętnie wykorzystywać ich zdolności, a także zadbać o odpowiednie ich rozstawienie na polu walki. Atakując wrogów, ładujemy specjalny wskaźnik, którego wypełnienie zwiększa naszą siłę rażenia; jednocześnie otrzymujemy dostęp do specjalnych umiejętności. W wersji DX autorzy wprowadzili dwie funkcje niedostępne w pierwowzorze – podczas gdy bieganie pozwala na szybsze przemierzanie lokacji, „Fast-forward Battle” przyspiesza potyczki.

W grze nie brakuje rozbudowanego systemu alchemii, z którego słynie seria. Chcąc tworzyć coraz potężniejsze przedmioty w warsztatach bohaterek, musimy nie tylko zaopatrzyć się w konkretne komponenty, lecz także wejść w posiadanie specjalnych przepisów, które znajdujemy lub kupujemy.

Kwestie techniczne

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX prezentuje się przyjemnie dla oka. Oprawę graficzną tej produkcji utrzymano w barwnej, mangowej stylistyce, natomiast za projekty postaci odpowiadał japoński artysta znany jako Hidari.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea DX Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
PC
PS4
Switch