Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PCSwitch
Okładka Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX (PS4)

Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX

Ulepszona i rozszerzona o nowe opcje wersja gry Atelier Rorona: The Alchemist of Arland, która ukazała się na PlayStation 3 w 2010 roku. Tytuł posiada zupełnie nowe scenariusze, system walki i alchemii znany z najnowszych odsłon cyklu, a także poprawioną oprawę graficzną.

RPG | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | crafting | jRPG

Okładka Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX (PS4)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

4gru2018

PS4 PC Switch

Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX to tradycyjna gra jRPG z turowym systemem walki, która wchodzi w skład serii Atelier, stworzonej i rozwijanej przez studio Gust należące do japońskiej firmy Koei Tecmo. Tytuł nie jest jednak zupełnie nowym reprezentantem cyklu, ale ulepszoną wersją gry Atelier Rorona, która pierwotnie ukazała się w 2009 roku na PlayStation 3. W kolejnych latach doczekała się ona także kilku bezpośrednich kontynuacji.

Edycja DX posiada dodatkową zawartość, która wprowadzona została w porcie na PlayStation Vitę, wydanym w 2013 roku oraz w reedycji na PlayStation 3. Mowa tu o nowych scenariuszach i wydarzeniach, poprawkach w oprawie graficznej, a także o nieco innym systemie walki oraz alchemii, wykorzystanym w sequelach produkcji.

Fabuła

Historia przedstawiona w grze przedstawia losy Roroliny Frixell, adeptki alchemii zwanej przez przyjaciół Roroną. Pozostawiona samej sobie przez mentorkę dziewczyna ma jeden cel. Musi przekonać króla, że jest zdolna prowadzić powierzony jej warsztat alchemiczny. W przeciwnym wypadku grozi mu zamknięcie. Aby tego dokonać, będzie musiała uporać się z dwunastoma zadaniami, które wyznaczył jej władca.

Narracja przedstawiona jest w typowy dla gier z Japonii sposób. Statycznym obrazom postaci towarzyszą czytane przez aktorów dialogi, a gracz tylko czasami ma możliwość wpływu na ich przebieg. Wybór opcji dialogowych oraz liczba wykonanych zadań pobocznych w dużej mierze decydują o tym, które z wielu zakończeń obejrzymy.

Mechanika

System rozgrywki w Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX jest klasycznym przykładem japońskiej szkoły tworzenia gier. W mieście, będącym naszą bazą wypadową, prowadzimy rozmowy z napotkanymi postaciami i przyjmujemy od nich zadania. Natomiast w otaczających go lokacjach zbieramy alchemiczne zasoby oraz walczymy z potworami.

Po zainicjowaniu potyczki, gra przenosi nas na osobny ekran walki. Same pojedynki są turowe i trwają, dopóki któraś z drużyn nie zostanie pokonana lub nie ucieknie. W czasie walk oprócz zwykłych ataków, możemy używać umiejętności specjalnych i przedmiotów. Warto w tym miejscu wspomnieć o systemie alchemii, tak charakterystycznym dla tej serii. Ze znajdowanych po bitwach fantów możemy stworzyć ponad sto unikalnych przedmiotów, które później wykorzystamy w naszych wojażach. Alchemia jest nam również niezbędna do wypełnienia wszystkich głównych zadań zlecanych nam przez króla.

Kwestie techniczne

Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX wprowadza szereg mniejszych i większych poprawek, ulepszających wygląd tytułu. Najważniejszą zmianą jest zastosowanie zupełnie nowych trójwymiarowych modeli postaci, a także modyfikacja interfejsu, upodabniająca w tym względzie grę do Atelier Totori i Atelier Meruru. Wersja DX odznacza się także poprawą stabilności i wydajności. Jak zwykle w przypadku gier studia Gust, na uwagę zasługuje także świetna ścieżka muzyczna.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 169,00 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX

Klasyfikacja PEGI Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Atelier Rorona: The Alchemist of Arland DX

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
PC
Switch