Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSVPS3
Okładka Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland (PSV)

Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland

Atelier Meruru: The Apprentice of Arland

Japońskie RPG, w którym dzięki znajomości alchemii pomożemy odbudować podupadłe królestwo. Nacisk położono na umiejętności tworzenia przedmiotów oraz rozwijania własnego alchemicznego warsztatu.

RPG | fantasy | turowe | elementy strategiczne | crafting | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland (PSV)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

23cze2011

PS3

20mar2013

PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Atelier Meruru: The Apprentice of Arland jest trzynastym tytułem spod szyldu Atelier, a także ostatnią odsłoną trylogii Alchemist of Arland, której pozostałe części ukazały się również na Playstation 3. Gry z serii Atelier, za których produkcje opowiada japońskie studio Gust, są przedstawicielkami typowego dla Kraju Kwitnącej Wiśni sposobu myślenia o RPG. Tym co je wyróżnia spośród innych podobnych tytułów jest położenie nacisku na umiejętności tworzenia przedmiotów oraz rozwijania własnego alchemicznego warsztatu. Mniej ważna natomiast jest tu walka z przeróżnymi stworami, zdobywanie doświadczenia oraz rozwijanie towarzyszącej nam drużyny poszukiwaczy przygód.

Od Atelier Meruru nie powinniśmy wymagać rozbudowanej i epickiej fabuły, w której finale ratujemy cały świat, ponieważ historia przedstawiona w grach z serii nie ma w sobie ciężaru jakim odznacza się wiele innych gier RPG. Gra jest bezpośrednią zamknięciem całej trylogii Arland, tak więc powracać w niej, w mniejszych lub większych rolach, pierwszo i drugoplanowe postacie znane z Atelier: Rorony i Atelier: Totori, w tym główne bohaterki obu tytułów.

Główną bohaterka gry jest Merurulince Rede (w skrócie Meruru), młoda księżniczka i jedyna córka władcy królestwa Arls, które sąsiaduje z republiką Arland gdzie rozgrywała się akcja dwóch poprzednich części gry. Meruru sprowadza do swojego zamku Totori, chcą nauczyć się od niej posługiwania się alchemią. Dzięki zdobytym umiejętnościom ma zamiar pomóc swojemu rodzinnemu krajowi i jego mieszkańcom. Podstawowym celem rozgrywki jest więc, poza wykonywaniem zleconych nam zadań alchemicznych, wspomożenie rozbudowy i rozwoju całego królestwa, tak by uczynić je równie prosperującym państwem co Arland.

Dzięki alchemii, będącej najważniejszym elementem gry, możemy wykonywać stawiane przed nami zadania oraz poznawać historię Arls. Rozbudowany system syntezy przedmiotów opiera się na łączeniu ze sobą wielu określonych w przepisach składników, które znajdujemy w odwiedzanych lokacjach, pozyskujemy z pokonanych przeciwników oraz dostajemy w nagrodę za osiągnięcia. Wszystkie komponenty oraz stworzone przez nas przedmioty, posiadają określoną jakość i kilka z setek różnych właściwości określających np. kształt czy wartość, a tym samym ich przydatność w syntezie.

Kiedy osiągamy pewne wyznaczone cele i wykonujemy zadania, otrzymujemy „punkty rozwoju”, które możemy wydać między innymi na wznoszenie nowych lub naprawę starych budowli rozsianych po całym królestwie. Rozwijając infrastrukturę, podnosimy poziom naszego państwa i zachęcamy do osiedlania się w nim nowych przybyszów, dzięki czemu Meruru ma dostęp do nowych lokacji, sklepów i zadań. Wiele z questów, zlecać będą nam spotkani w czasie gry poddani. Po wysłuchaniu ich problemów, możemy wrócić do zamku i porozmawiać z naszym lokajem, który zarejestruje ich prośbę i ustali ostateczną datę jej wykonania.

Jednym z ważnych czynników, które musimy brać pod uwagę wypełniając zlecenia jest upływający czas. Każda wykonywana przez nas czynność czy jest to podróż do jakiś czy też synteza nowych przedmiotów, zabiera nam od pół do nawet kilkunastu dni. Większość zadań ma określony termin do, którego musimy się nich wywiązać, toteż gra wymaga od nas stałego zwracania uwagi na kalendarz i rozsądnego planowania podjętych akcji.

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach gry, walkę inicjujemy sami, atakując widocznych w danej lokacji przeciwników. Potyczki odbywają się w standardowym dla serii systemie turowym. W trakcie walki, nasza kilkuosobowa drużyna może wykorzystać szereg umiejętności specjalnych, ataków, a także użyć stworzonych wcześniej w warsztacie alchemicznym przedmiotów, takich jak bomby czy mikstury.

W porównaniu z Atelier Roroną i Atelier Totori, ostatnia części trylogii poprawiła wiele niedoróbek poprzedniczek. Twórcy dysponując większym budżetem przeznaczonym na produkcje, mogli zdecydowanie ulepszyć i udoskonalić wygląd modeli postaci oraz odwiedzanych przez graczy lokacji. Niezmienna pozostała natomiast dwuwymiarowa oprawa graficzna, chodzi zarówno o portrety bohaterów, ilustracje, a także interfejs, która nadal pozostaje na najwyższym poziomie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland

Klasyfikacja PEGI Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
Zapowiedziano Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę cyklu jRPG-ów studia Gust
Zapowiedziano Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę cyklu jRPG-ów studia Gust

wiadomość28 marca 2012

Fani japońskich RPG-ów mogą dopisać do listy wyczekiwanych gier kolejną pozycję. Studio Gust zapowiedziało bowiem Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę swojej najpopularniejszej serii.

Znamy datę premiery europejskiego wydania gry Atelier Meruru: The Apprentice of Arland

wiadomość15 stycznia 2012

Europejscy fani serii Atelier wkrótce doczekają się finału trylogii Arland. Gra Atelier Meruru: The Apprentice of Arland trafi na zachodnie rynki w maju tego roku dzięki firmie NIS.

PS3
PSV