Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Atelier Iris 3: Grand Phantasm (PS2)

Atelier Iris 3: Grand Phantasm PS2

Trzecia część popularnej japońskiej gry role-playing. Tym razem główni bohaterowie wyruszają na poszukiwania zaginionych fragmentów magicznej księgi, dzięki której możliwe stanie się spełnianie życzeń.

RPG | fantasy | turowe | crafting | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Atelier Iris 3: Grand Phantasm (PS2)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

29maja2007

Atelier Iris 3: Grand Phantasm jest kolejną odsłoną stosunkowo popularnej serii. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z dość klasycznie zrealizowaną grą role-playing, nawiązującą jednocześnie do takich klasyków gatunku jak chociażby Final Fantasy. Całość utrzymana została bowiem w mangowym stylu, a to dlatego, iż produkt ten powstał w głównej mierze z myślą o japońskim odbiorcy. Trzecia odsłona cyklu oferuje zbliżone rozwiązania do swoich poprzedników, wprowadzając też jednak kilka zupełnie nowych elementów. Za przygotowanie Atelier Iris 3 ponownie odpowiedzialne jest studio developerskie o nazwie Gust, które opracowało też takie gry jak chociażby Ar tonelico: Melody of Elemia. Opisywany produkt wydany został wyłącznie na konsolę PlayStation 2. Ponadto, z oczywistych względów, nie odnajdziemy w nim żadnych trybów multiplayer.

Przedstawiona w Atelier Iris 3 historia koncentruje uwagę gracza na dwóch podróżnikach, a mianowicie Iris oraz Edge’u. Główni bohaterowie przez przypadek odkrywają fragment magicznej księgi, dzięki której możliwe stałoby się spełnienie każdego życzenia. Jak można się latwo domyślić, sterowane przez gracza postaci wyruszają na poszukiwania wszystkich ośmiu fragmentów. Pozwoli to bowiem na skompletowanie całej księgi. Jak na japoński RPG przystało, fabuła obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Opisywana gra jest ponadto stosunkowo długa. Ukończenie głównego wątku zajmuje około czterdziestu godzin gry.

Przewidziano też oczywiście możliwość wybierania dodatkowych questów, których wykonywanie nie jest obowiązkowe. Wszystkie zadania otrzymuje się w gildii. Do sterowanej przez gracza drużyny sukcesywnie dołączają nowe postaci. Walki zrealizowane zostały w bardzo zbliżony sposób do poprzednich odsłon cyklu, a więc w dość dynamicznym systemie turowym, opierającym się głównie na współczynniku inicjatywy poszczególnych postaci. Napotykane potwory są teraz trudniejsze do pokonania, lecz można także liczyć za cenniejsze nagrody za ich likwidację. Ponadto znalezione na polu bitwy przedmioty mogą zostać użyte do wytworzenia nowych przedmiotów, ze szczególnym uwzględnieniem unikatowych modeli broni.

Oprawa wizualna Atelier Iris 3 nie oferuje niestety żadnych rewolucyjnych rozwiązań. Akcja w dalszym ciągu rozgrywa się w dwuwymiarowym środowisku, które obserwowane jest w rzucie izometrycznym. Producent zadbał jednak o ładnie wykonanie wizerunki postaci. Ponadto wszyscy bohaterowie gry wypowiadają pojawiające się na ekranie kwestie dialogowe, co jest rzadkością w przypadku niemych zazwyczaj japońskich gier role-playing.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Atelier Iris 3: Grand Phantasm

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Atelier Iris 3: Grand Phantasm

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8MB
Aterlier Iris 3: Grand Phantasm pojawi się w Europie
Aterlier Iris 3: Grand Phantasm pojawi się w Europie

wiadomość17 maja 2007

Atelier Iris 3: Grand Phantasm to pozycja należąca do serii gier z gatunku RPG rozpowszechnianych głównie w Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni pojawiła się ona pod koniec czerwca ubiegłego roku. Amerykańscy posiadacze konsoli PlayStation 2 mogą spodziewać się jej już 29 maja br. Niestety na półki sklepowe w Europie owa pozycja trafi na samym końcu i będzie to miało miejsce w lipcu.

Trzecia część Atelier Iris też poza Japonią
Trzecia część Atelier Iris też poza Japonią

wiadomość28 lutego 2007

Trzecia część fabularnej serii Atelier Iris rodem z Dalekiego Wschodu dostępna była dotychczas wyłącznie w Japonii. Za sprawą firmy NIS America doczekamy się jednak przetłumaczenia Atelier Iris 3: Grand Phantasm na angielski i premiery w krajach zachodnich. Platformą docelową jest oczywiście jedynie PlayStation 2.