Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Aralon: Forge and Flame (AND)

Aralon: Forge and Flame

Opracowane przez znane z serii Ravensword studio Crescent Moon Games mobilne RPG akcji, wzorowane na najlepszych pecetowych przedstawicielach gatunku.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Okładka Aralon: Forge and Flame (AND)

data premiery gry:

2gru2015

AND

3gru2015

iOS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Aralon: Forge and Flame to wydana na platformę AND i iOS gra cRPG wzorowana na pecetowych przedstawicielach tego gatunku. Projekt opracowało studio Crescent Moon Games.

Fabuła

Gra stanowi kontynuację Aralon Sword and Shadow z 2010 roku, ale znajomość tamtego tytułu nie jest potrzebna do zabawy. Kampania ponownie przenosi nas do znanego z pierwowzoru klasycznego uniwersum fantasy, przypominającego poziomem rozwoju technologicznego ziemskie średniowiecze. Gdy rozpoczyna się opowieść, tytułowa kraina Aralon znajduje się w bardzo złym stanie. Jej władca zginął, a lordowie wchodzących w skład imperium wielu terytoriów rozpoczynają bezwzględną rywalizację o to, z jakiego rodu wywodzić się będzie następny król.

Gracz wciela się w bohatera, który spróbuje zapobiec wybuchowi wielkiej wojny domowej. Aby tego dokonać, będzie musiał odnaleźć plemię uznawane przez wszystkich za wymarłe, gdyż tylko ono posiada wiedzę i zasoby, które mogą zagwarantować pokój.

Mechanika

Celem autorów Aralon Sword and Shadow było odtworzenie na platformie AND i iOS stylu rozgrywki doskonale znanego pecetowym fanom gatunku. Grafika wykonana została w pełnym 3D i wirtualny świat imponuje rozmiarami, składając się z trzech potężnych kontynentów, gęsto zapełnionych różnorodnymi typami lokacji. Na przejście czeka obszerna kampania oraz dziesiątki opcjonalnych zadań pobocznych, a ukończenie wszystkich przygód zajmuje co najmniej kilkadziesiąt godzin.

Przed rozpoczęciem zabawy gracz może stworzyć swojego herosa, wybierając spośród trzech ras i czterech profesji. Podczas rozgrywki akcję obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami bohatera lub z jego oczu. System walki rozgrywany jest w czasie rzeczywistym i oferuje mocno zręcznościowe mechanizmy potyczek. Kierujemy tylko jedną postacią i ręcznie musimy wyprowadzać wszystkie ciosy oraz wykonywać uniki. Dzięki temu wynik starć w równym stopniu zależy od naszej zręczności, jak od umiejętności bohatera. Nie zabrakło oczywiście systemu rozwoju, pozwalającego na ulepszanie zdolności w zamian za zdobyte podczas przygód punkty doświadczenia.

Aralon: Forge and Flame – mobilny RPG w starym dobrym pecetowym stylu

PLUSY:
  1. Udane mechanizmy walki i rozwoju postaci;
  2. Dopracowany interfejs;
  3. Atrakcyjna grafika;
  4. Obszerna kampania.
MINUSY:
  1. Słaba fabuła;
  2. Mało różnorodne misje;
  3. W sumie mały i liniowy świat.

Wydana w 2010 roku pierwsza część Aralon była udaną próbą odtworzenia na ekranach dotykowych pecetowego stylu gier RPG, reprezentowanego przez takie serie jak The Elder Scrolls, Risen czy Gothic. O dziwo jednak, przez sześć kolejnych lat produkcja nie została zdetronizowana w swojej kategorii. Oczekiwanie na moment, w którym ktoś to wreszcie uczyni dobiegło końca dopiero wraz z premierą kontynuacji zatytułowanej Aralon: Forge And Flame.

Na pierwszy rzut oka gra niewiele się różni od pierwowzoru. Ale wystarczy spędzić z nią trochę więcej czasu, aby zobaczyć, że zmian w rzeczywistości jest cała masa, a większość z nich – na lepsze. Znacznie ładniejsza jest oczywiście grafika. Świat dzięki temu jest bardziej realistyczny i wiarygodny, a jego eksploracja przyjemniejsza. Mocno poprawiono także interfejs, który wreszcie sprawia wrażenie opracowanego od podstaw z myślą o małych ekranach dotykowych. Również sterowanie jest dokładniejsze, a zręcznościowe walki oferują większą dynamikę akcji.

Gra jest także bardziej wypełniona treścią. Świat jest co prawda mniejszy i bardziej liniowy, ale za to gęściej zapełniony ciekawymi rzeczami do zrobienia oraz postaciami do spotkania. Niestety ceną za to jest utrata przez kampanię epickiego charakteru – nie mamy wrażenia eksplorowania prawdziwej krainy. Zamiast tego przypomina ona bardziej pełen atrakcji park rozrywki, co nie wszystkim fanom gatunku przypadnie do gustu. Ponadto fabuła jest mocno oklepana i raczej nikt nie będzie śledził jej z zapartym tchem.

Autorzy nie popisali się także przy opracowaniu przygód. Praktycznie wszystkie wymagają udania się w konkretny punkt, zabicia określonych wrogów, zebrania wskazanego przedmiotu i doniesienia go w oznaczone miejsce. Grę ratuje to, że walka sprawia dużo radości, a rozbudowany system rozwoju postaci skutecznie zapewnia motywację do wypełnia kolejnych zadań. Urozmaicenie wprowadzają także liczne lochy, w których nie brakuje pomysłowych zagadek logicznych.

Aralon: Forge And Flame nie jest idealne i sporo elementów można by w tej grze ulepszyć. Nie dorównuje dobrym pecetowym grom tego typu, ale nie da się ukryć, że i tak zbliża się do nich bardziej niż cokolwiek innego na rynku mobilnym. Ponadto trzeba przyznać, że eksploracja świata, walka i rozwijanie postaci są po prostu przyjemne, więc produkcja potrafi wciągnąć na długie godziny.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Aralon: Forge and Flame

18+

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Aralon: Forge and Flame i Final Fantasy Record Keeper)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Aralon: Forge and Flame i Final Fantasy Record Keeper)

wiadomość29 marca 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Afterpulse, Aralon: Forge and Flame, BioBeasts, Final Fantasy Record Keeper czy Real Boxing 2.

Aralon: Forge and Flame – premiera mobilnego RPG-a w starym dobrym pecetowym stylu
Aralon: Forge and Flame – premiera mobilnego RPG-a w starym dobrym pecetowym stylu

wiadomość5 grudnia 2015

Do sprzedaży w App Store i Google Play trafiła gra Aralon: Forge and Flame, czyli mobilny RPG w starym dobrym pecetowym stylu, wzorowany na takich seriach jak Gothic czy The Elder Scrolls.

AND
iOS