Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS1PS4PS5
Okładka Ape Escape (1999) (PS1)
OkładkaApe Escape (1999) (PS1)

Ape Escape (1999)

Trójwymiarowa platformówka utrzymana w kreskówkowej, humorystycznej stylistyce. Produkcja Ape Escape opowiada o chłopcu, który próbuje powstrzymać podróżujące w czasie małpy przed drastyczną zmianą historii świata.

Zręcznościowe | platformówki 3D | humorystyczne | reedycje/remastery/remaki | zwierzęta | tytuły ekskluzywne PlayStation | PS Plus Premium

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ape Escape (1999) Premiera

31maj1999

PS1

23cze2022

PS4 PS5

Ape Escape to debiutanckie dzieło studia SCE Japan - trójwymiarowa platformówka, która jako pierwszy tytuł w historii wymaga do działania kontrolera DualShock, wyposażonego w gałki analogowe. Gra rozpoczęła popularną serię doczekała się trzech kontynuacji i szeregu spin-offów.

Fabuła

Pewnego dnia Profesor postanawia przetestować swój najnowszy wynalazek, hełm Pipo, na jednej z mieszkanek pobliskiego parku rozrywki, małpie Specter. Na skutek eksperymentu zwierzę staje się inteligentne, ale jednocześnie też bardzo złe. Niedługo później uwalnia z niewoli swoich pobratymców, którzy za sprawą działania gadżetu również zyskują nieosiągalny normalnie dla ich gatunku intelekt. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy stworzenia opanowują laboratorium Profesora i przejmują kontrolę nad jego wehikułem czasu. Jedyną szansą dla ludzkiej cywilizacji jest przypadkowo wciągnięty przez urządzenie i przeniesiony do innych czasów młody chłopak, Spike. Jego celem jest wyłapać wszystkie małpy w różnych epokach, nim całkowicie zmienią one historię.

Mechanika

Ape Escape to platformówka 3D, w której kamera prezentuje akcję z perspektywy trzeciej osoby. Gracze przejmują kontrolę nad podróżującym po różnych czasach chłopcem, który za pomocą dostępnych gadżetów stara się wyłapać jak największą liczbę małp. Do dyspozycji herosa jest specjalna siatka, w którą może chwytać zwierzęta, ale też ułatwiające starcia z bojowo nastawionymi przeciwnikami gadżety, w rodzaju pałki ogłuszającej. Część przygotowanych przez twórców etapów zakłada użycie pojazdów, dzięki którym możliwe jest podróżowanie pod wodą lub przez rwącą rzekę.

Produkcja łączy wyzwania platformo-zręcznościowo z elementami skradankowymi. Gracze muszą umiejętnie planować swoje posunięcia, by nie dać się zbyt szybko zauważyć małpom i nie wywołać ich paniki. Zwierzęta w grze zachowują się różnie w zależności od stopnia zaalarmowania - nieświadome zagrożenia są łatwe do pojmania, ale po wykryciu obecności Spike’a mogą uciekać lub stanąć do pojedynku. Na tle wielu innych platformówek Ape Escape wyróżnia dodatkowo model sterowania, aktywnie wykorzystujący analogowe gałki kontrolera DualShock. Jedna z nich służy kierowaniu postacią, druga odpowiada za poruszanie trzymanymi przez niego przedmiotami.

W miarę postępów w grze i zdobywania ukrytych znajdziek, możliwe jest odblokowanie minigier, które zwiększają żywotność tytułu. Twórcy udostępnili m.in. prostą grę wyścigową i zręcznościową strzelankę.

Kwestie techniczne

Ape Escape to trójwymiarowa produkcja utrzymana w kreskówkowej stylistyce. Tytuł zawiera sporo elementów humorystycznych. Podczas zabawy w tle przygrywają melodie stanowiące połączenie gatunków techno i j-pop.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Ape Escape (1999): Odpowiednia dla każdego wieku.

PS1
PS4
PS5