Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS5SwitchPS4PCXONEXSX
Okładka Alina of the Arena (PS5)
OkładkaAlina of the Arena (PS5)

Alina of the Arena

Alina of the Arena to połączenie karcianki i gry typu roguelike, inspirowane takimi produkcjami, jak Slay the Spire czy Into the Breach. W tytule tym gracz przejmuje kontrolę nad tytułową bohaterką – zaciekłą gladiatorką, walczącą o przetrwanie ku uciesze żądnego krwi tłumu.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | taktyczne | 2D | karciane | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Alina of the Arena Premiera

13paź2022

PC

23lis2023

PS4 XONE Switch PS5 XSX

Alina of the Arena to taktyczna gra karciana typu roguelike, utrzymana w klimatach mrocznego fantasy. Za jej opracowanie i wydanie odpowiada niezależne, tajwańskie studio PINIX, czerpiące inspiracje z takich produkcji, jak Slay the Spire czy Into the Breach. Tytuł ten został nominowany do Indie Game Awards 2022 w kategorii „Najlepszy projekt” i dotarł do finału, ostatecznie przegrywając jednak z Peglin – produkcją kanadyjskiego studia Red Nexus Games. Gra została wypuszczona na platformie Steam w formie wczesnego dostępu 19 stycznia 2022. Gracze mają też możliwość pobrania i rozegrania jej wersji demonstracyjnej.

Fabuła

Tytuł ten od razu wrzuca gracza w wir akcji. Grający przejmuje kontrolę nad tytułową bohaterką Aliną – gladiatorką, która zaciekle walczy o życie na arenie powoli zapełniającej się coraz bardziej zróżnicowanymi przeciwnikami.

Mechanika

Głównym założeniem rozgrywki jest walka na śmierć i życie z coraz mocniejszymi przeciwnikami. Tytuł ten posiada dwa poziomy trudności: Rookie (początkujący) oraz Brawler (normalny).

Rozgrywka w Alina of the Arena podzielona jest na etapy. Gracz musi pokonać określoną liczbę przeciwników, by móc następnie zmierzyć się z mistrzem areny. Podczas samej walki u góry ekranu wyświetlają się różne przydatne informacje, m. in. o kolejności, w jakiej przeciwnicy przypuszczają ataki na bohaterkę, liczbie zebranych monet (które można wymieniać na bonusy do ataku, obrony, ruchu itd.) czy ilości życia. U dołu widoczna jest natomiast ilość dostępnej energii, jaką grający może zużyć na zastosowanie jednej z posiadanych kart.

Część z kart umożliwia wystosowanie konkretnego ataku, inne posiadają zastosowanie typowo obronne, pozwalają na przejęcie inicjatywy w walce itd. Po każdym zwycięstwie graczowi przyznawane są kolejne karty, dzięki którym może opracować swoją własną, unikalną talię.

Bohaterka może nie tylko zadawać ciosy i osłaniać się przed wymierzanymi w nią atakami, ale też podszywać się pod swoich wrogów lub wykorzystywać na swoją korzyść ukształtowanie terenu. Jej ataki zostają też wzmocnione, jeżeli zastosuje kombinację dwóch broni. Władając jednocześnie dwoma sztyletami jest np. w stanie zadawać dodatkowe obrażenia, a dzięki kombinacji miecza i tarczy sprawniej odpierać i zadawać ciosy.

Kwestie techniczne

Alina of the Arena posiada prostą, dwuwymiarową grafikę, utrzymaną w stylu pixel artu oraz japońskiej animacji.

Ostatnia modyfikacja 9 listopada 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Alina of the Arena: 16+

Alina of the Arena Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • Windows 7/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX