Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDPCiOS
Okładka Age of Conquest IV (AND)
OkładkaAge of Conquest IV (AND)

Age of Conquest IV

Turowa gra strategiczna, łącząca zasady popularnej planszówki Ryzyko z rozwiązaniami cyklu Total War. Produkcja studia Noble Master opiera się na modelu free-to-play z mikropłatnościami – darmowa wersja oferuje jedną mapę, a kolejne można dokupić.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | zagraj za darmo | indie | kooperacja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Age of Conquest IV Premiera

6kwi2016

PC AND

27maj2016

iOS

Age of Conquest IV to kolejna odsłona serii turowych gier strategicznych, określanych jako połączenie popularnej planszówki Ryzyko (ang. Risk) z elementami cyklu Total War. Za jej powstanie i rozwój odpowiada studio Noble Master, założone przez Christopha Aschwandena. Tytuł dostępny jest na platformie PC, AND i iOS w modelu biznesowym free-to-play. Jego podstawowa, darmowa wersja zawiera jednak tylko jedną mapę, zaś kolejne nabywać możemy (w pakiecie lub pojedynczo) w ramach mikropłatności.

Mechanika

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii Age of Conquest, gracze stają na czele jednej z dostępnych nacji – zarówno starożytnych (Imperium Rzymskie, Grecja, Sparta, Kartagina, Inkowie, Persja, Celtowie czy dynastie chińskie), jak i średniowiecznych oraz późniejszych (np. Francja, Rosja, Japonia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone). Celem zabawy jest zaś osiągnięcie dominacji, czyli stopniowe przejmowanie kolejnych terytoriów kontrolowanych przez innych graczy. W zależności od preferencji (oraz wykupionych opcji), rozgrywka może toczyć się na różnych mapach, obejmujących np. teren Europy, obszary kolonialne, imperia azjatyckie, wojny amerykańskie, a także klasyczny podbój całego świata.

Zabawa odbywa się w turach, podczas których gracze podejmują szereg ważkich decyzji, wpływających na różne aspekty funkcjonowania państwa – począwszy od spraw związanych z ekonomią i rozwojem gospodarczym, aż po pobór do wojska oraz zarządzanie armią. Kluczem do sukcesu jest właściwe wyważenie proporcji pomiędzy drogą militarną a dyplomacją – możemy bowiem nawiązywać sojusze z innymi nacjami, łącząc siły przeciwko potężniejszym rywalom. Tylko od naz zależy, czy nasi obywatele będą szczęśliwi, a kontrolowane państwo zapanuje nad światem.

Tryby gry

Age of Conquest IV oferuje bardzo szeroki wachlarz zróżnicowanych trybów rozgrywki, wśród których na czoło wysuwają się różne warianty zabawy wieloosobowej. Gracze mogą rywalizować w trybie „każdy na każdego” lub łączyć się w drużyny i współpracować przeciwko grupom innych graczy. Co ciekawe, obie formy rozgrywki są realizowane zarówno przez Internet, jak i w klasycznym trybie „hot-seat” (czyli tzw. gorącego krzesła). Możliwa jest także cross-platformowa rozgrywka pomiędzy posiadaczami komputerów PC/Mac oraz urządzeń mobilnych. Dodatkowe urozmaicenie i motywację do zabawy stanowią internetowe tablice wyników i statystyki graczy.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym wydany na platformie PC, AND i iOS Age of Conquest IV nie odbiega w sposób znaczący od swojej wydanej kilka lat wcześniej poprzedniczki, oferując prostą, lecz czytelną i przejrzystą oprawę graficzną, która dobrze prezentuje się zarówno na ekranach urządzeń mobilnych, jak i monitorach pecetów. Nie zapomniano też o prostym, lecz funkcjonalnym edytorze, pozwalającym graczom na tworzenie własnych map oraz scenariuszy i udostępnianie ich na centralnym serwerze gry.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe Age of Conquest IV: 12+

Age of Conquest IV Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.8 GHz
  • 512 MB RAM
  • 256 MB HDD
  • Windows XP
PC
AND
iOS