Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4SwitchPC
Okładka Aegis Defenders (PS4)
OkładkaAegis Defenders (PS4)

Aegis Defenders

Dzieło niezależnego studia GUTS Department, łączące elementy metroidvanii i gry spod znaku tower defense. Gracz trafia do fantastycznego świata, w którym po zaawansowanej technologicznie cywilizacji ostały się jedynie ruiny oraz potężne artefakty.

Zręcznościowe | tower defense | platformówki | elementy logiczne | 2D | metroidvania | indie

Aegis Defenders Premiera

8lut2018

PC PS4 Switch

Gry podobne do Aegis Defenders

The Binding of Isaac: Rebirth

Unformed

SteamWorld Dig

Aegis Defenders jest oryginalną hybrydą gatunkową łączącą elementy produkcji typu metroidvania i gry spod znaku tower defense. Dzieło niezależnego studia GUTS Department powstało dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter, a trafiło między innymi na platformę PC, PS4 i Switch nakładem firmy Humble Bundle.

Fabuła

Aegis Defenders przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym po zaawansowanej technologicznie cywilizacji ostały się jedynie ruiny oraz potężne, lecz jednocześnie tajemnicze artefakty gwarantujące swoim posiadaczom olbrzymią moc. Mieszkańcy powstałego na tych ziemiach państwa Elam cierpią pod rządami twardej ręki, sprawowanymi przez bezwzględne Imperium. Główni bohaterowie opowieści, czyli mechanik Bart oraz jego wnuczka Clu, udają się w niebezpieczną podróż celem odnalezienia legendarnej broni znanej jako Aegis, która, jak wierzą, może raz na zawsze zakończyć hegemonię Imperium i odmienić losy podporządkowanej mu ludności.

Mechanika

W wydanym na platformę PC, PS4 i Switch Aegis Defenders akcję ukazano z boku. W trakcie zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, przeskakując z platformy na platformę oraz unikając niezliczonych pułapek i innych niebezpieczeństw, od których roi się w odwiedzanych przez nas miejscach. Nierzadko musimy także rozwiązywać mniej lub bardziej skomplikowane zagadki, w czym nieodzowna jest współpraca obojga bohaterów, a niekiedy także ich towarzyszy. Pomiędzy oddanymi w nasze ręce postaciami możemy bowiem przełączać się w dowolnym momencie, co pozwala nie tylko na rozwikłanie bardziej skomplikowanych łamigłówek, ale też na stawienie czoła przeciwnikom.

O ile standardowe starcia z oponentami nie odbiegają zbytnio od schematu wypracowanego na potrzeby innych gier spod znaku metroidvania, o tyle często przychodzi nam odpierać kolejne fale oponentów atakujących ze wszystkich stron, broniąc przed ich zakusami określonych miejsc, postaci i obiektów. To właśnie wówczas do głosu dochodzą elementy produkcji typu tower defense – sukces w takich bitwach zapewnia nam wykorzystanie specjalnych umiejętności Barta i Clu. Ten pierwszy potrafi błyskawicznie konstruować przydatne przedmioty pokroju automatycznych wieżyczek strzelniczych i innych przeszkód utrudniających życie nieprzyjaciołom, z kolei Clu robi użytek nie tylko z broni, która trafia w jej ręce w toku zmagań, lecz także zastawia pułapki na wrogów.

Warto odnotować, że podczas przygody zdobywamy nowe wyposażenie oraz ulepszamy już posiadane, co pozwala naszym podopiecznym na dotarcie do wcześniej niedostępnych miejsc oraz stawienie czoła coraz większym i bardziej niebezpiecznym oponentom.

Tryby gry

Filarem Aegis Defenders jest tryb fabularny – przygodę można ukończyć w pojedynkę lub w towarzystwie drugiego gracza, który może dołączyć do zabawy w dowolnym momencie.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Aegis Defenders na platformie PC, PS4 i Switch została utrzymana w pixelartowej stylistyce – źródłem inspiracji dla twórców były takie pozycje jak Super Metroid, wczesne odsłony cyklu The Legend of Zelda oraz pierwsze części serii Final Fantasy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Aegis Defenders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Aegis Defenders Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 1.2 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP SP2
PC
PS4
Switch