Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4SwitchXONE3DSPSVWiiU
Okładka SteamWorld Dig (PC)

SteamWorld Dig

Opracowana przez niezależne szwedzkie studio Image & Form gra zręcznościowo-platformowa, osadzona w uniwersum łączącym klimaty steampunku i Dzikiego Zachodu.

Zręcznościowe | science fiction | steampunk | platformówki | western | 2D | indie

Okładka SteamWorld Dig (PC)

data premiery gry:

7sie2013

3DS

5gru2013

PC

18mar2014

PSV PS4

28sie2014

WiiU

5cze2015

XONE

1lut2018

Switch

SteamWorld Dig to platformowa gra zręcznościowa, stworzona przez pochodzące ze Szwecji niezależne studio Image & Form. Dotychczas deweloper zajmował się głównie produkcjami przeznaczonymi dla dzieci lub na urządzenia mobilne, toteż omawiany tytuł jest jednym z jego największych dzieł.

Akcja gry osadzona została w oryginalnym uniwersum, łączącym klimaty steampunku i Dzikiego Zachodu. Mamy tu do czynienia ze światem, w którym ludzka cywilizacja upadła, a gatunek homo sapiens uległ degeneracji, zamieniając się w bytujących pod ziemią troglodytów. Prym na Ziemi wiodą teraz inne, dziwne istoty, w dużej mierze będące robotami. Jednym z nich jest Rusty, główny bohater, którzy tropi pozostałości po ludzkiej kulturze. Poszukiwania doprowadzają go do położonego na pustkowiu miasteczka Tumbletown, na pierwszy rzut oka przywodzącego na myśl westernową osadę. Po rozmowie z mieszkańcami, stanowiącymi w większości również roboty, Rusty dowiaduje się, że interesujące go skarby skryte są głęboko pod powierzchnią, toteż bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak tylko rozkręcić górnicze wiertło i rozpocząć podróż w głąb ziemi.

W grze przemierzamy kolejne groty, unikając pułapek, walcząc z czyhającymi w mroku przeciwnikami, zbierając minerały i nieustannie dbając o to, byśmy nie zostali w mroku bez oświetlenia. Fakt posiadania przez Rusty’ego wspomnianego wiertła (oraz innych narzędzi, jak choćby kilofu) upodabnia nieco rozgrywkę do Minecrafta, jako że nie poruszamy się wyłącznie ścieżkami wytyczonymi przez twórców, ale tworzymy również własne, wywiercając przejścia w skałach. Sprawia to, że tytuł oferuje nam coś na kształt otwartego świata, w którym sami decydujemy o kierunku kopania, odkrywając kolejne groty pełne dóbr do zebrania. Po napełnieniu plecaka możemy wrócić na powierzchnię, do Tumbletown, gdzie mieszkańcy chętnie wymienią przyniesione przez nas minerały na towary pokroju paliwa do wiertła, narzędzi, źródeł światła, broni czy materiałów wybuchowych. Zaimplementowano również ulepszenia dla naszej postaci, które możemy kupić lub zdobyć podczas eksploracji. Znajdziemy tu rozmaite bonusy, między innymi wydłużające pasek żywotności Rusty’ego lub gwarantujące nam zdolność wykonywania sprawniejszych skoków.

SteamWorld Dig został okraszony rysunkową, dwuwymiarową oprawą graficzną. Nie brakuje tu kolorów, lecz umiejętnie zastosowane dynamiczne oświetlenie sprawia, że w sytuacji, gdy bohaterowi zaczyna brakować oświetlenia, przygoda może stać się mroczna i niepokojąca. Jak wspomniano, uniwersum gry łączy cechy steampunku i westernu, co wyraża się nie tylko w projektach postaci i poziomów, lecz również w muzyce, która towarzyszy naszym poczynaniom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 351 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do SteamWorld Dig

Klasyfikacja PEGI SteamWorld Dig

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe SteamWorld Dig

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 256 MB RAM (1 GB RAM - Vista/7/8)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 190 MB HDD
  • Windows XP/Vista(SP1)/7(SP1)/8
SteamWorld Dig za darmo na Originie
SteamWorld Dig za darmo na Originie

wiadomość6 września 2017

Przygotowania do premiery SteamWorld Dig 2 trwają w najlepsze, a w międzyczasie deweloper postanowił za darmo udostępnić graczom swoją poprzednią platformówkę. W ramach czasowej promocji nieodpłatnie ściągniemy SteamWorld Dig z platformy dystrybucyjnej firmy Electronic Arts, Origin.

3DS
PC
PSV
PS4
WiiU
XONE
Switch