Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Onimusha - seria gier

Seria przygodowych gier akcji w umagicznionych realiach feudalnej Japonii. Marka uznawana jest za jedną z sześciu najważniejszych w ofercie wydawniczej koncernu Capcom.

Za ojca serii Onimusha uchodzi Yoshiki Okamoto. Pierwsza odsłona cyklu – Onimusha: Warlords początkowo tworzona była z myślą o konsoli PlayStation. Kierownictwo Capcomu podjęło jednak decyzję o przeniesieniu projektu na bardziej wydajną PlayStation 2 i rozpoczęciu prac deweloperskich od nowa. Ostatecznie gra wylądowała na sklepowych półkach w 2001 roku, a rok później doczekała się konwersji na inne platformy sprzętowe oraz pełnoprawnego sequela - Onimusha 2: Samurai's Destiny. Na trzecią część serii - Onimusha 3: Demon Siege gracze musieli poczekać do 2004 roku. W uzupełnieniu do głównego nurtu marki deweloperzy pokusili się również o kilka spin-offów jak Onimusha Tactics (2003), Onimusha Blade Warriors (2003) czy Onimusha: Dawn of Dreams (2005), a także przeglądarkową produkcję Onimusha Soul (2012).

Akcja gier z cyklu Onimusha osadzona została w realiach feudalnej Japonii z epoki Sengoku, które wzbogacone zostały o elementy nadnaturalne. Bohaterami są często historyczne postaci jak Jubei Yagyu czy Soki, które muszą stawić czoła Oda Nobunadze, jego wasalowi Toyotomi Hideyoshiemu oraz demonicznym istotom Genma.

Rozgrywka łączy elementy trzecioosobowej gry akcji w stylu hack'n'slash oraz przygodówki. Główny bohater jest mistrzem miecza, obdarzonym mocą pochłaniania dusz z pokonanych przeciwników, co pozwala mu regenerować zdrowie oraz zwiększyć moc broni, pancerza i specjalnych umiejętności.

Z raportów finansowych koncernu Capcom wynika, że do końca czerwca 2013 roku łączna sprzedaż gier z cyklu Onimusha sięgnęła 7,9 mln egzemplarzy, przy czym największą popularność seria osiągnęła na konsoli PlayStation 2.

Onimusha: Warlords
Onimusha: Warlords

Akcji 15 stycznia 2019

Zremasterowana wersja pierwszej odsłony serii Onimusha z 2001 roku. Produkcja, która łączy cechy slashera i survival horroru, przenosi nas do XVI-wiecznej Japonii i stawia zadanie uratowania porwanej księżniczki z rąk przebiegłego Ody Nobunagi oraz jego armii demonicznych sług.

PCPS4XONESwitch

Onimusha: Dawn of Dreams
Onimusha: Dawn of Dreams

Akcji 14 marca 2006

Gracz wciela się w postać Soki – młodego wojownika obdarzonego magiczną mocą. Na szczęście nie jest on pozostawiony sam sobie. W trakcie swej wędrówki poznaje czterech sprzymierzeńców. Użytkownik może wybrać jednego z nich, aby towarzyszył bohaterowi w tej walce dobra ze złem. Co ciekawe, gracz może kontrolować również tą drugą postać lub jako Soki wydawać rozkazy.

PS2

Onimusha 3: Demon Siege
Onimusha 3: Demon Siege

Akcji 27 kwietnia 2004

Trzecia odsłona kultowej serii traktująca o wielkich wojownikach Onimusha. Żeby powstrzymać zło, główni bohaterowie: Samanosuke Akechi i Jacques Branc, muszą odwiedzić obce im światy i tam poszukać recepty na zwycięstwo, przy okazji odkrywając, co tak naprawdę ich łączy.

PCPS2

Onimusha Blade Warriors
Onimusha Blade Warriors

Bijatyki 24 marca 2004

Po dwóch bardzo udanych grach z serii Onimusha, firma Capcom zaskoczyła swych fanów czymś kompletnie nowym. W oczekiwaniu na trzecią część, do rąk sympatyków trafił produkt Onimusha Blade Warriors. Gra bardzo zbliżona swym charakterem do serii Nintendo – Super Smash Bros., przenosi postaci ze świata Onimusha na swoistą arenę walk.

PS2

Onimusha 2: Samurai's Destiny
Onimusha 2: Samurai's Destiny

Akcji 26 sierpnia 2002

Onimusha 2 to połączenie dynamicznej i efektownej walki z odrobiną zagadek, które mają wydłużyć rozgrywkę. Brutalny przywódca Nobunaga powstaje z martwych, a jego demoniczne hordy zrównują z ziemią spokojną osadę. Tym razem gracz ma się wcielić w ocalałego z rzezi Jubei Yagyu – mistrza mieczy.

PS2

Onimusha: Warlords (2001)
Onimusha: Warlords (2001)

Akcji 6 lipca 2001

W Onimusha: Warlords rozgrywka łączy elementy slashera z gatunkiem survival horroru, a podczas zabawy wcielamy się w postać samuraja, który próbując uratować swą porwaną kuzynkę, stawia czoła hordom demonów.

PCPS2XBOX