Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Nier - seria gier

Seria NieR została zapoczątkowana w 2010 r. przez nieistniejące już studio Cavia. Kolejne odsłony cyklu powstawały pod szyldami różnych producentów, jednak nad wszystkimi czuwał twórca marki Yoko Taro, a ich wydawcą był Square Enix. Za oprawę muzyczną w grach odpowiada Keiichi Okabe. NieR to spin-off Drakengard (autorzy uznali za kanoniczne piąte zakończenie pierwszej gry z tejże serii).

NieR jest cyklem gier RPG akcji, twórcy jednak często zrywają z tą konwencją i romansują z innymi gatunkami, wprowadzając przykładowo elementy platformowe lub bullet hell, a nawet zmieniając perspektywę rozgrywki z 3D na 2D. Wyróżnikiem serii jest poziom skomplikowania fabuły oraz to, że każda gra z cyklu posiada wiele zakończeń, które można odblokować dopiero po przejściu danego tytułu kilkukrotnie. Walka w prawie wszystkich odsłonach jest w dużej mierze zręcznościowa, z naciskiem na użycie broni białej. Są jednak elementy urozmaicające potyczki, takie jak magia, hakowanie, czy nawet takie, które przewracają znane mechaniki do góry nogami.

Pierwsza produkcja z serii powstała w 2010 r., a za jej stworzenie odpowiada studio Cavia, wydawcą natomiast została firma Square Enix. Tytuł oryginalnie powstał w dwóch wariantach: skierowany na rynek Zachodni NieR Gestalt, często nazywany po prostu NieR (wydany 23.04.2010 r. na Xboksa 360 i PlayStation 3) oraz mający swoją premierę jedynie w Japonii NieR Replicant (zadebiutował 22.04.2010 r. i trafił jedynie na PS3). Obie gry są prawie identyczne, a ich największą różnicą jest wiek i rodzaj pokrewieństwa głównych bohaterów. Otóż japońska wersja przedstawia historię brata i siostry, natomiast w wersji skierowanej do zachodniego odbiorcy jest to ojciec i córka. W związku z tym zmienił się również nieco wygląd protagonistów. Taki zabieg miał zapewnić lepszy odbiór gry na docelowych rynkach. Lokalizacją NieR Gestalt zajęła się firma 8-4. Dekadę później japońska wersja produkcji została odświeżona i wydana na PC, PS4 oraz XONE pod tytułem NieR Replicant ver.1.22474487139…, po raz pierwszy trafiając na rynek Zachodni. Gra wprowadziła wiele nowości: lepszą grafikę, zmiany w ścieżce dźwiękowej, a także rozbudowanie warstwy fabularnej (w tym również nowe postacie). Tytuł opracowało studio Toylogic we współpracy z PlatinumGames.

Po części pierwszej fani świata NieR musieli długo czekać na kolejną grę z serii, gdyż ta powstała dopiero w 2017 r. – to właśnie wtedy PlatinumGames wydało NieR: Automata. Tytuł trafił 23.02.2017 r. na PS4, 17.03.2017 na PC oraz 26.06.2018 na XONE. Produkcja szczyci się tym, iż posiada 26 różnych zakończeń. Seria doczekała się również odsłony mobilnej, o tytule NieR Re[in]carnation, stworzonej przez studio Applibot. Tytuł ten odchodzi od zręcznościowej walki, do której przyzwyczaiła nas seria, i prezentuje nam model potyczek podobny do tych znanych z tradycyjnych gier jRPG.

Historia NieR Gestalt/Replicant rozpoczyna się Prologiem mającym miejsce w okolicach roku 2050 w świecie zniszczonym katastrofą ekologiczną. Poznajemy ojca/brata i ciężko chorą córkę/siostrę. Protagonista jest kuszony przez mówiącą księgę, która obiecuje mu, że może pomóc jego podopiecznej. Następnie mężczyzna zostaje zaatakowany przez tajemnicze cienie. Po tym wydarzeniu akcja gry przenosi się ponad 1000 lat w przyszłość. Wcielamy się w tytułowego NieRa. Bohater mieszka w niewielkiej wiosce i opiekuje się swoją chorą córką/siostrą Yonah; jej choroba ma związek z tajemniczymi cieniami nękającymi okolicę. Protagonista wyrusza w podróż, aby uratować podopieczną. Podczas wyprawy nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam: Weiss, gadająca księga, która pozwala bohaterowi używać magii; Kainé, wojowniczka, będąca w połowie człowiekiem, a w połowie cieniem; a także Emil, cichy chłopak, który potrafi spojrzeniem zamieniać w kamień. NieR oferuje mocno zręcznościową walkę, w której posługujemy się głównie bronią białą i staramy się łączyć nasze ciosy w kombosy. Dodatkowo w naszych zmaganiach wspomaga nas magia.

NieR: Automata jest kontynuacją gry NieR, za kanoniczne uznając czwarte zakończenie poprzedniczki. Produkcja zabiera nas tysiące lat w przyszłość. Ziemię zaatakowały roboty stworzone przez istoty pozaziemskie. Ludzie byli zmuszeni uciekać z planety, a niedobitki cywilizacji zamieszkały w bazach na Księżycu. Aby walczyć z zagrożeniem, stworzono androidy mające tylko jedno zadanie – odbić Ziemię z rąk najeźdźców. W trakcie gry śledzimy poczynania 3 maszyn bojowych: YoRHa No. 2 Type B (2B), YoRHa No. 9 Type S (9S) oraz YoRHa Type A No. 2 (A2). Walka w NieR: Automata w dużej mierze polega na mechanikach znanych z hack and slashy, jednak nie jest to regułą, gdyż w zależności od kontrolowanej przez nas w danej chwili postaci zasady potyczek mogą się różnić. Przykładowo najsilniejszym atakiem 9S jest hakowanie, które przybiera postać osobnej minigierki. Zdarza się również, że siadamy za sterami mechów bojowych, które zupełnie zmieniają zasady starć.

NieR Re[in]carnation jest pierwszą mobilną odsłoną serii. Zabiera nas do bliżej niesprecyzowanego czasu w miejsce pełne ruin wież i lochów. W takiej scenerii budzi się protagonistka, która cierpi na amnezję i chce się dowiedzieć czegoś o swojej przeszłości. Dziewczynie towarzyszy istota przypominająca ducha, nazywająca siebie Mama, a która wydaje się dużo wiedzieć o otaczającym je świecie. Gra odeszła od zręcznościowego modelu walki znanego z serii, a skupiła się na modelu przypominającym ten znany z jRPG, polegający na wyborze odpowiedniego skilla z menu. Cechą charakterystyczną tytułu jest bardzo mocne rozgraniczenie na część rozgrywki eksploracyjną oraz tą, gdzie czeka na graczy walka.

NieR Re[in]carnation
NieR Re[in]carnation

RPG 28 lipca 2021

Mobilny spin-off japońskiej serii gier action RPG, w skład której wchodzi m.in. uznane NieR: Automata. Za powstanie NieR Re[in]carnation odpowiada studio Applibot, zaś wydaniem zajęła się firma Square-Enix.

ANDiOS

NieR Replicant ver.1.22474487139...
NieR Replicant ver.1.22474487139...

RPG 23 kwietnia 2021

Odświeżona wersja kultowej gry RPG akcji NieR Replicant. NieR Replicant ver.1.22474487139… oferuje mocno rozbudowaną kampanię, w której pojawiają się dodatkowe postacie i wątki, a także ładniejszą grafikę i ulepszoną oprawę dźwiękową.

PCPS4XONE

NieR: Automata
NieR: Automata

RPG 23 lutego 2017

Trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG. Za NieR Automata odpowiada znana m.in. z serii Bayonetta ekipa Platinum Games, jednak dyrektorem projektu był Taro Yoko, który pełnił tę samą rolę przy produkcji poprzedniczki. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, w której Ziemia uległa zniszczeniu w wyniku wojny z zabójczymi maszynami.

PCPS4XONESwitch

NieR Gestalt
NieR Gestalt

Akcji 23 kwietnia 2010

NieR Gestalt to trzecioosobowa gra akcji autorstwa popularnej japońskiej firmy Square Enix. Opowieść toczy się w świecie opanowanym przez monstrualne kreatury i wirus o nazwie Black Scrawl. Jako tytułowy Nier wyruszamy odnaleźć lekarstwo dla zainfekowanej córki. Na drodze do celu stoją hordy potworów, z którymi rozprawiamy się za pomocą broni, jak i magii.

X360PS3

NieR Replicant
NieR Replicant

Akcji 22 kwietnia 2010

NieR Replicant to trzecioosobowa gra akcji autorstwa japońskiej firmy Square Enix. Opowieść toczy się w świecie opanowanym przez monstrualne kreatury i wirus o nazwie Black Scrawl. Jako tytułowy Nier wyruszamy odnaleźć lekarstwo dla zainfekowanej córki. Na drodze do celu stoją hordy potworów, z którymi rozprawiamy się za pomocą broni, jak i magii. Od NieR Gestalt grę odróżnia znacznie młodsza wizja głównego bohatera.

PS3