Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Sniper: Ghost Warrior - seria gier

Seria pierwszoosobowych strzelanin (FPS), skupiających się na roli współczesnych strzelców wyborowych. Marka stworzona została przez studio deweloperskiej firmy CI Games (dawniej City Interactive).

Pierwsza odsłona cyklu wydana została w 2010 roku w wersji na komputery PC oraz konsolę Xbox 360 (wersja przeznaczona na PlayStation 3 pojawiła się dopiero rok później). Dosyć niespodziewanie, pomimo mocno przeciętnych opinii recenzentów, gra spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony graczy. Zachęciło to twórców Sniper: Ghost Warrior do przygotowania pełnoprawnej kontynuacji. Początkowo sequel miał ukazać się w 2011 roku. Premiera była jednak kilkukrotnie przekładana i ostatecznie gra Sniper: Ghost Warrior 2 wylądowała na sklepowych półkach w marcu 2013 roku.

Wspólny mianownik gier z serii Sniper: Ghost Warrior stanowi możliwość wcielenia się w rolę strzelca wyborowego, którego zadaniem jest infiltrowanie wroga i eliminowanie wskazanych celów. Poszczególne części nie są powiązane ze sobą wątkami fabuły. W „jedynce” gracze próbują pomóc w obaleniu wojskowego rządu w fikcyjnym kraju Isla Trueno. Sequel przedstawia misje z udziałem kapitana Cole'a Andersona, byłego członka jednostki Delta Force, a po przejściu w stan spoczynku konsultanta prywatnej firmy ochroniarskiej.

Rozgrywka łączy elementy pierwszoosobowej strzelaniny, gry akcji oraz skradanki. Wyzwania stawiane przed graczem to przede wszystkim niepostrzeżone przekradanie się po terenie wroga, prowadzenie działań infiltracyjnych i wreszcie likwidowanie wskazanych osób. W wykonaniu zadania kluczowe znaczenie ma umiejętne wykorzystanie broni, w tym przede wszystkim karabinu snajperskiego. Uzupełnieniem dla kampanii trybu jednoosobowego jest możliwość zabawy z udziałem innych graczy. Pozwala to m.in. na grę w kooperacji lub rywalizację z żywymi przeciwnikami.

W warstwie technicznej pierwsza gra z serii Sniper: Ghost Warrior bazowała na możliwościach stworzonego przez firmę Techland silnika Chrome Engine. Komercyjny sukces produkcji pozwolił deweloperom na zakup licencji uprawniającej do wykorzystania silnika CryEngine 3 (tego samego, który znalazł zastosowanie m.in. w grze Crysis 2) w Sniper: Ghost Warrior 2.

Sniper: Ghost Warrior Contracts
Sniper: Ghost Warrior Contracts

Akcji 22 listopada 2019

Czwarta odsłona serii Sniper: Ghost Warrior od polskiego CI Games. W Contracts gracze trafiają na Syberię, ponownie zajmując się eliminacją celów jako strzelcy wyborowi. Nowością są tu tytułowe kontrakty - zadania poboczne, dzięki którym możemy zdobyć dodatkowe fundusze.

PCPS4XONE

Sniper: Ghost Warrior 3
Sniper: Ghost Warrior 3

Akcji 25 kwietnia 2017

Trzecia odsłona popularnej serii snajperskich strzelanin FPS, rozwijanej przez rodzime studio deweloperskie CI Games. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, spora część prac wykonana została przez 60-osobowy zespół zewnętrzny, złożony z twórców takich tytułów jak Sniper Elite, Full Spectrum Warrior czy Killzone. Akcja gry osadzona została w realiach lokalnego konfliktu na terenie Gruzji, zaś gracze wcielają się w postać snajpera amerykańskiej piechoty morskiej, wysłanego celem wspomagania ruchu oporu oraz załatwieniu prywatnych spraw z przeszłości. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, w grze postawiono na znacznie większą swobodę działania, a podczas rozgrywki korzystamy z bogatego arsenału karabinów snajperskich oraz gadżetów, jak choćby dron czy różnego rodzaju amunicja. Tytuł premiuje ciche metody eliminacji przeciwnika, oferując jednocześnie uproszczoną balistykę lotu pocisku.

PCPS4XONE

Sniper: Ghost Warrior 2
Sniper: Ghost Warrior 2

Akcji 12 marca 2013

Kontynuacja cieszącej się sporą popularnością pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) Sniper: Ghost Warrior. Gra wyprodukowana została przez polskie studio City Interactive (CI Games). Kampania główna w Sniper: Ghost Warrior 2 pozwala graczom ponownie wcielić się w rolę strzelca wyborowego, który wysłany zostaje daleko na tyły wroga z zadaniem eliminacji wskazanych celów. Poszczególne misje ulokowano m.in. w dżungli, Himalajach i zniszczonym Sarajewie. Rozgrywka nastawiona jest przede wszystkim na elementy taktyczne. Twórcy zadbali również o złożony system balistyki oraz efektowne ujęcia killcam (pocisk lecący do celu). W warstwie technicznej gra bazuje na możliwościach silnika CryEngine 3, zastosowanego również w takich produkcjach jak Crysis 3 oraz Nexuiz.

PCX360PS3WiiU

Sniper: Ghost Warrior
Sniper: Ghost Warrior

Akcji 24 czerwca 2010

Taktyczna gra akcji, w której gracz przejmuje kontrolę nad doświadczonym strzelcem wyborowym, wysłanym do akcji przeciwko reżimowi politycznemu wyspiarskiego państwa Isla Trueno. Produkcja została opracowana przez polską firmę City Interactive (obecnie CI Games), mającą w dorobku m.in. serie Code of Honor oraz Terrorist Takedown. W Sniper: Ghost Warrior gracz uczestniczy w szeregu misji, w których musi się wykazać umiejętnościami bojowymi. Głównym daniem są zadania skradankowe, w których należy po cichu eliminować wrogów i dotrzeć do miejsca, z którego możliwe będzie zlikwidowanie głównego celu precyzyjnym strzałem z karabinu snajperskiego. Sniper: Ghost Warrior oferuje zaawansowaną mechanikę strzelania – podczas celowania należy wziąć poprawkę na siłę i kierunek wiatru oraz odległość. Z kolei w innych misjach może dojść do bezpośrednich wymian ognia, podczas których walczymy ramię w ramię z lokalnymi rebeliantami. Przeważnie sposób dotarcia do wyznaczonego celu, a także realizacji poszczególnych zadań, zależy tylko od gracza.

PCX360PS3