Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Sniper: Ghost Warrior - seria gier

Seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS), skupiających się na roli współczesnych strzelców wyborowych. Marka została stworzona przez firmę CI Games, wcześniej znaną jako City Interactive.

Pierwszą odsłonę cyklu, Sniper: Ghost Warrior, wydano w 2010 roku na komputery PC oraz konsolę Xbox 360 (wersja przeznaczona na PlayStation 3 pojawiła się dopiero rok później). Jej historia opowiada o doświadczonym snajperze, którego zadaniem jest walka z reżimem wyspiarskiego państwa Isla Trueno. Dosyć niespodziewanie i pomimo przeciętnych opinii recenzentów gra spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony graczy.

Popularność pierwszej części zachęciła twórców do przygotowania pełnoprawnej kontynuacji. Początkowo sequel miał się ukazać w 2011 roku, jednak premierę kilkukrotnie przełożono. Ostatecznie Sniper: Ghost Warrior 2 wylądował na półkach sklepowych w marcu 2013 roku (na PC, PS3 oraz Xbox 360). Dostępne w grze lokacje są o wiele bardziej różnorodne niż w poprzedniku. Obejmują m.in. Himalaje czy też zniszczone Sarajewo, a w nasze ręce oddano więcej sprzętu, np. termowizor oraz noktowizor.

Prace nad kontynuacją trwały 4 lata. Sniper: Ghost Warrior 3 ukazał się w 2017 (na PC, PS4 oraz Xbox One) i jest pierwszą częścią serii, którą ze względu na budżet można uznać za tytuł AAA. Gra porzuciła znaną z wcześniejszych odsłon liniowość na rzecz swobodnego podejścia do wykonywanych misji. Jej akcję umieszczono w odległym regionie Gruzji, destabilizowanego przez prorosyjskich separatystów. Jako Jonathan North musimy pomóc lokalnemu ruchowi oporu w walce z najeźdźcą oraz odnaleźć zaginionego w tej okolicy brata.

Po niezbyt pozytywnym odbiorze trzeciej części, cykl przeszedł delikatną transformację. Jej efekty gracze poznali w 2019 roku za sprawą Sniper: Ghost Warrior Contracts. Dostępne mapy zmniejszono, zachowując swobodę w wykonywaniu zadań, oraz wprowadzono nowy system kontraktów. Polega on na wykonywaniu misji w jak najlepszy sposób, za co dostajemy specjalne punkty oraz fundusze służące wzmocnieniu sprzętu protagonisty. Akcję przeniesiono do niedalekiej przyszłości, na Syberię, która po uzyskaniu niepodległości wpadła w ręce okrutnych satrapów.

Nieco ponad rok później na rynku ukazało się Sniper: Ghost Warrior Contracts 2, rozwijające wprowadzoną w poprzedniej grze formułę.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Sniper: Ghost Warrior jest możliwość wcielenia się w rolę strzelca wyborowego, którego zadaniem jest infiltrowanie wroga i eliminowanie wskazanych celów. Rozgrywka łączy w sobie elementy pierwszoosobowej strzelanki, gry akcji oraz skradanki. Wyzwania stawiane przed graczem to przede wszystkim niepostrzeżone przekradanie się przez teren wroga, prowadzenie działań infiltracyjnych i wreszcie likwidowanie wskazanych osób. W wykonaniu zadania kluczowe znaczenie ma umiejętne wykorzystanie broni, w tym przede wszystkim karabinu snajperskiego. Uzupełnieniem dla jednoosobowej kampanii jest możliwość zabawy z udziałem innych graczy. Pozwala ona m.in. na grę w kooperacji lub trybie multiplayer.

Jeśli chodzi o warstwę techniczną, pierwsza gra z serii Sniper: Ghost Warrior bazowała na możliwościach stworzonego przez firmę Techland silnika Chrome Engine. Komercyjny sukces produkcji pozwolił deweloperom na zakup licencji uprawniającej do wykorzystania silnika CryEngine 3 (powstałego na potrzeby Crysis 2) w Sniper: Ghost Warrior 2 oraz jego późniejszych wersji w następnych odsłonach cyklu.

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2
Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

Akcji 4 czerwca 2021

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 jest kolejną częścią cyklu pierwszoosobowych strzelanek rozwijanego przez polską firmę CI Games. Tytuł pozwala graczowi wcielić się w strzelca wyborowego na Bliskim Wschodzie.

PCPS5XSXPS4XONE

Sniper: Ghost Warrior Contracts
Sniper: Ghost Warrior Contracts

Akcji 22 listopada 2019

Czwarta odsłona serii Sniper: Ghost Warrior od polskiego CI Games. W Contracts gracze trafiają na Syberię, ponownie zajmując się eliminacją celów jako strzelcy wyborowi. Nowością są tu tytułowe kontrakty - zadania poboczne, dzięki którym możemy zdobyć dodatkowe fundusze.

PCPS4XONE

Sniper: Ghost Warrior 3
Sniper: Ghost Warrior 3

Akcji 25 kwietnia 2017

Trzecia odsłona popularnej serii snajperskich strzelanin FPS, rozwijanej przez rodzime studio deweloperskie CI Games. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, spora część prac wykonana została przez 60-osobowy zespół zewnętrzny, złożony z twórców takich tytułów jak Sniper Elite, Full Spectrum Warrior czy Killzone. Akcja gry osadzona została w realiach lokalnego konfliktu na terenie Gruzji, zaś gracze wcielają się w postać snajpera amerykańskiej piechoty morskiej, wysłanego celem wspomagania ruchu oporu oraz załatwieniu prywatnych spraw z przeszłości. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, w grze postawiono na znacznie większą swobodę działania, a podczas rozgrywki korzystamy z bogatego arsenału karabinów snajperskich oraz gadżetów, jak choćby dron czy różnego rodzaju amunicja. Tytuł premiuje ciche metody eliminacji przeciwnika, oferując jednocześnie uproszczoną balistykę lotu pocisku.

PCPS4XONE

Sniper: Ghost Warrior 2
Sniper: Ghost Warrior 2

Akcji 12 marca 2013

Kontynuacja cieszącej się sporą popularnością pierwszoosobowej strzelaniny (FPS) Sniper: Ghost Warrior. Gra wyprodukowana została przez polskie studio City Interactive (CI Games). Kampania główna w Sniper: Ghost Warrior 2 pozwala graczom ponownie wcielić się w rolę strzelca wyborowego, który wysłany zostaje daleko na tyły wroga z zadaniem eliminacji wskazanych celów. Poszczególne misje ulokowano m.in. w dżungli, Himalajach i zniszczonym Sarajewie. Rozgrywka nastawiona jest przede wszystkim na elementy taktyczne. Twórcy zadbali również o złożony system balistyki oraz efektowne ujęcia killcam (pocisk lecący do celu). W warstwie technicznej gra bazuje na możliwościach silnika CryEngine 3, zastosowanego również w takich produkcjach jak Crysis 3 oraz Nexuiz.

PCX360PS3WiiU

Sniper: Ghost Warrior
Sniper: Ghost Warrior

Akcji 24 czerwca 2010

Taktyczna gra akcji, w której gracz przejmuje kontrolę nad doświadczonym strzelcem wyborowym, wysłanym do akcji przeciwko reżimowi politycznemu wyspiarskiego państwa Isla Trueno. Produkcja została opracowana przez polską firmę City Interactive (obecnie CI Games), mającą w dorobku m.in. serie Code of Honor oraz Terrorist Takedown. W Sniper: Ghost Warrior gracz uczestniczy w szeregu misji, w których musi się wykazać umiejętnościami bojowymi. Głównym daniem są zadania skradankowe, w których należy po cichu eliminować wrogów i dotrzeć do miejsca, z którego możliwe będzie zlikwidowanie głównego celu precyzyjnym strzałem z karabinu snajperskiego. Sniper: Ghost Warrior oferuje zaawansowaną mechanikę strzelania – podczas celowania należy wziąć poprawkę na siłę i kierunek wiatru oraz odległość. Z kolei w innych misjach może dojść do bezpośrednich wymian ognia, podczas których walczymy ramię w ramię z lokalnymi rebeliantami. Przeważnie sposób dotarcia do wyznaczonego celu, a także realizacji poszczególnych zadań, zależy tylko od gracza.

PCX360PS3