Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dead Rising - seria gier

Stworzona przez koncern Capcom seria gier akcji TPP w konwencji survival-horroru. Obecnie rozwojem cyklu zajmuje się studio Capcom Vancouver przy wsparciu wydawniczym firmy Microsoft Games Studios.

Za ojców chrzestnych serii Dead Rising uznać można Keiji Inafune i Yoshinori Kawano z ekipy deweloperskiej Capcom Production Studio 1. Pierwsza odsłona cyklu zadebiutowała w 2005 roku jako tytuł oferowany wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox 360. Sandboksowa strzelanina z zombie zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i zyskała sympatię graczy. Spora popularność gry zachęciła twórców do przygotowania remake'u - Dead Rising: Chop Till You Drop adresowanego na konsolę Nintendo Wii, który ujrzał świało dzienne w 2009 roku. Równolegle deweloperzy pracowali już nad sequelem. Premiera multiplatformowej produkcji Dead Rising 2 odbyła się w 2010 roku. Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej w usłudze Xbox Live pojawił się także prolog gry – Dead Rising 2: Case Zero. Wiodącą rolę platformy sprzętowej Microsoftu potwierdza również wydany na zasadzie „exclusive” dodatek Dead Rising 2: Case West. Serię uzupełnia Dead Rising 2: Off the Record (2011), czyli zmodyfikowana wersja „dwójki”. Nowy rozdział w historii marki otwiera natomiast Dead Rising 3, jeden ze startowych tytułów konsoli Xbox One.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Dead Rising są zmagania z zombie. W pierwszej części do epidemii zamieniającej ludzi w żywe trupy dochodzi w fikcyjnym, amerykańskim miasteczku Willamette, a głównym bohaterem jest fotograf prasowy Frank West. Akcja Dead Rising 2 osadzona została natomiast pięć lat po wydarzeniach z „jedynki” w Fortune City, gdzie były mistrz motocrossu - Chuck Green próbuje ocalić swą zainfekowaną córeczkę. W grach przypadkach działania graczy mogą doprowadzić do jednego z kilku zakończeń.

Sednem rozgrywki jest przetrwanie w otoczeniu opanowanym przez hordy zombie. Gracz ma przy tym sporą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji, wykonywaniu zadań oraz eliminowaniu przeciwników na rozmaite sposoby (m.in. z użyciem broni palnej, siecznej czy obuchowej). Wraz z premierą Dead Rising 2 pojawiła się również opcja zabawy w trybie sieciowej kooperacji.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi przez koncern Capcom w dorocznym raporcie finansowym, do końca roku fiskalnego 2012/2013 sprzedaż gier z serii Dead Rising przekroczyła pułap 5,4 mln egzemplarzy.

Dead Rising 4
Dead Rising 4

Akcji 6 grudnia 2016

Czwarta część rozwijanego przez firmę Capcom cyklu trzecioosobowych gier akcji z zombie w roli głównej. Kampania fabularna Dead Rising 4 stanowi rozwinięcie wątków ukazanych w pierwszej części serii, a podczas zabawy wcielamy się w postać znanego z pierwowzoru fotografa imieniem Frank West, który w okresie Bożego Narodzenia ląduje w miasteczku opanowanym przez hordy żywych trupów i musi znaleźć sposób na przetrwanie kilku dni, aż do przybycia pomocy. Zabawa toczy się w otwartym świecie, w którym na gracza czeka cała masa zadań głównych i pobocznych, koncentrujących się głównie na mordowaniu hord zombiaków. W walce wykorzystujemy zaś wszystko, co akurat znajdzie się pod ręką bohatera. Jednocześnie wszystkie bronie ulegają dość szybkiemu zniszczeniu, co zmusza protagonistę do ciągłego eksperymentowania i konstruowania coraz bardziej wymyślnych wynalazków. Poza trybem kampanii, tytuł oferuje tradycyjnie wariant kooperacyjny, w którym gracze walczą ramię w ramię z kolejnymi hordami zombie.

PCPS4XONE

Dead Rising 3
Dead Rising 3

Akcji 22 listopada 2013

Trzecia odsłona oryginalnego cyklu gier akcji, skupiającego się na widowiskowej walce z hordami morderczych zombie. Za powstanie tytułu odpowiadają twórcy serii z firmy Capcom, zaś gracze wcielają się w postać zupełnie nowego bohatera, Nicka Ramosa. Akcja gry toczy się tradycyjnie w otwartym świecie, w którym nasz bohater wykonuje szereg zróżnicowanych zadań, eliminując przy okazji zastępy żywych trupów. Elementem charakterystycznym serii są wymyślne narzędzia eksterminacji, które konstruujemy naprędce ze znajdowanych podczas gry elementów. W eksploracji terenu oraz likwidacji wrogów pomagają nam także rozmaite pojazdy. Pod względem oprawy, trzecia część gry utrzymana jest w nieco poważniejszej stylistyce, choć na ekranie nadal dominują hektolitry przelewanej krwi oraz hordy przeciwników, których może być na ekranie jednocześnie nawet trzy razy więcej niż w poprzednich odsłonach. Grafika gry wykorzystuje potencjał nowoczesnych pecetów i konsol ósmej generacji.

PCXONE

Dead Rising 2: Off The Record
Dead Rising 2: Off The Record

Akcji 11 października 2011

Samodzielne rozszerzenie do Dead Rising 2 – rozgrywającej się w otwartym świecie trzecioosobowej gry akcji z elementami survival horroru, stworzonej przez firmę Capcom we współpracy ze studiem Blue Castle Games. W dodatku powraca znany z pierwszej odsłony serii fotoreporter Frank West, który uzbrojony w swój aparat trafia do znanego graczom miasteczka Fortune City. Osią rozgrywki pozostaje oczywiście eliminacja zastępów zombie, których w jednym momencie na ekranie mogą pojawić się tysiące. Prócz tego nasz protoplasta ma jednak do wykonania szereg nowych zadań związanych jego profesją. Na potrzeby dodatku twórcy opracowali nowe rodzaje przeciwników oraz dodatkowe, nieobecne w „podstawce” lokacje. Wprowadzono też nowe pojazdy i bronie, które konstruować możemy samodzielnie, łącząc ze sobą różne znalezione przedmioty. Pod względem technicznym poprawiono optymalizację oraz system zapisywania gry i usprawniono multiplayer, kładąc nacisk na zabawę w trybie kooperacji.

PCPS4XONEX360PS3

Dead Rising 2
Dead Rising 2

Akcji 24 września 2010

Kontynuacja trzecioosobowej gry akcji studia Capcom z 2006 roku, w której stawiamy czoła hordom krwiożerczych zombie, wykorzystując do walki elementy otoczenia i naprędce skonstruowane bronie. Akcja toczy się kilka lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru, kiedy to morderczy wirus opanował już niemalże całe Stany Zjednoczone. Gracze wcielają się w postać byłego mistrza motocrossu Chucka Greena, który wyrusza do wzorowanego na Las Vegas miasteczka Fortune City celem odnalezienia lekarstwa dla zainfekowanej wirusem córki. Podczas rozgrywki stawiamy czoła kolejnym falom żywych trupów, wykorzystując wszystko, co wpadnie nam w ręce. Prócz nowych scenerii i rodzajów przeciwników, nowością w grze jest możliwość łączenia ze sobą kilku przedmiotów celem skonstruowania najbardziej wymyślnych narzędzi eksterminacji. W odróżnieniu od pierwowzoru druga część Dead Rising trafia w ręce użytkowników najważniejszych platform sprzętowych, dodatkowo wzbogacona także o kilka trybów zabawy wieloosobowej.

PCPS4XONEX360PS3

Dead Rising: Chop Till You Drop
Dead Rising: Chop Till You Drop

Akcji 24 lutego 2009

Remake popularnej trzecioosobowej gry akcji z konsoli Xbox 360, opracowany przez firmę Capcom specjalnie dla posiadaczy Nintendo Wii. Akcja gry toczy się w niewielkim, amerykańskim miasteczku Willamette, gdzie miejscowe centrum handlowe zostało opanowane przez hordy krwiożerczych zombie. Podczas zabawy wcielamy się w postać fotoreportera Franka Westa, który mając nadzieję na zrealizowanie najważniejszego materiału w karierze, staje do nierównej walki z zarażonymi krwiożerczym wirusem mutantami. Podczas gry nasz protoplasta wykorzysta do walki szereg znalezionych po drodze przedmiotów, takich jak deski, kije baseballowe czy piły spalinowe. Istotnym elementem rozgrywki będzie także robienie zdjęć, za które możemy otrzymać specjalne bonusy. Zmiany w porównaniu z pierwotną wersją gry widoczne są zwłaszcza w kwestii oprawy, która została dostosowana do możliwości konsoli Wii i wykorzystuje niemłody już silnik graficzny zapożyczony z Resident Evil 4.

Wii

Dead Rising
Dead Rising

Akcji 8 sierpnia 2006

Dead Rising charakteryzuje się dynamiczną, przedstawioną z perspektywy trzeciej osoby rozgrywką uzupełnioną o elementy survival horroru. Fabuła nawiązuje do wcześniejszych tytułów producenta (m.in. kultowej serii Resident Evil) i skupia się na nierównej walce z hordami krwiożerczych zombie. W grze wcielamy się w żądnego sensacji reportera prasowego Franka Westa, który trafiając do niewielkiego miasteczka, odkrywa, że miejscowe centrum handlowe zostało opanowane przez zastępy żywych trupów. Nasz protagonista stawia czoła przeciwnikom, wykorzystując zgromadzone w sklepach i kawiarniach pożywienie oraz wszystko, co w danej chwili znajdzie się pod ręką - począwszy od pistoletu, poprzez strażacki toporek czy piłę łańcuchową, na metalowych rurkach i blaszanych puszkach skończywszy. W niektórych momentach gry do Westa przyłączają się także bohaterowie niezależni, co znacznie ułatwia eksterminację kolejnych fal wrogów.

PCPS4XONEX360iOS