Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Red Dot Games

Firma polski producent

Polskie studio deweloperskie, którego siedziba mieści się w Rzeszowie. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a konwersje jego wybranych dzieł można znaleźć również na platformach mobilnych. Rozmiar ekipy deweloperskiej zmienia się w zależności od potrzeb tworzonego w danej chwili projektu, w sumie nie przekraczając jednak kilkudziesięciu osób. Studio znane jest przede wszystkim z serii Car Mechanic Simulator.

Historia

Od projektów o mniejszym budżecie...

Studio Red Dot Games zostało założone w 2008 roku. Rzeszowska ekipa szybko zaczęła tworzyć autorskie produkcje – dość powiedzieć, że jeszcze przed „gwiazdką” dostarczyła dwa tytuły, czyli przygotowaną z myślą o młodszych graczach platformówkę pod tytułem Przygoda Renifera i strzelankę Paintball eXtreme.

Lata 2009-2010 upłynęły jej natomiast pod znakiem adaptacji popularnego w Polsce serialu animowanego pod tytułem Włatcy Móch. Rzeszowianie opracowali takie oparte na nim produkcje, jak Włatcy Móch: Olimpiada Podwórkowa, Włatcy Móch: Battle Arena, Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy II - Powrót Pan Czan Dragona i Włatcy Móch: Śnieżna Rozwałka. Rok 2010 był przy tym wyjątkowo owocny dla opisywanej firmy, gdyż oddała w ręce graczy również takie pozycje jak platformowy Lisek Rudzielec, a także wyścigi – LowRider Extreme oraz Rajd Polski. Następnie ekipa nieco zmniejszyła tempo, koncentrując się na grach samochodowych. W 2011 roku zadebiutowały wyścigi pod tytułem Need for Russia 4: Białe Noce, a rok później gracze mogli sprawdzić takie pozycje jak German Lowriders i American Lowriders.

...do bestsellerowej serii symulatorów

Jak widać, w pierwszych latach działalności studio Red Dot Games skupiało się na przygotowywaniu raczej nisko- i średniobudżetowych produkcji. Sytuacja miała się zmienić w 2014 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała opracowana przez nie gra Car Mechanic Simulator 2014. Tytuł trafił na komputery osobiste, odnosząc sukces komercyjny.

W związku z tym ekipa przystąpiła do pracy nad jego kontynuacją, która trafiła do sprzedaży rok później (a w międzyczasie odniosła sukces w serwisie crowdfundingowym Kickstarter). Na następnego Car Mechanic Simulatora gracze musieli czekać dwa lata, gdyż trzecia część serii zadebiutowała na komputerach osobistych dopiero w lipcu 2017 roku. Choć pozycja zebrała dość przeciętne oceny, zaliczyła niezwykle udany debiut. Zachęcona szybko rosnącymi słupkami jej sprzedaży firma PlayWay dała rzeszowianom zielone światło na opracowanie jej konsolowych wersji. Te ostatnie pojawiły się na PlayStation 4 oraz Xboksie One w czerwcu 2019 roku

W międzyczasie seria zawitała również na innych platformach, jednak pieczę nad owymi projektami sprawowały inne studia deweloperskie, jak In Images czy Ultimate Games. Zapowiedziano też spin-off cyklu przygotowany z myślą o urządzeniach mobilnych. Car Mechanic Simulator VR, bo taki tytuł otrzymał ów projekt, miał być owocem współpracy ekipy Red Dot Games ze studiem GameFormatic.

Tymczasem opisywanej ekipie nie pozostało nic innego, jak przygotować czwartą główną część swojej flagowej serii. Car Mechanic Simulator 2021 miał trafić na komputery osobiste w 2021 roku i zaoferować nie tylko znaną oraz lubianą przez wielu graczy formułę, lecz również szereg nowości, na czele z systemem brudzenia się pojazdów (a także ich mycia), nowym typem zniszczeń czy mechaniką parkowania.