Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 3 stycznia 2007, 16:04 Rzemyk

Komputery lubią chłodek

Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.

Dodatkowo podzespoły możemy chłodzić za pomocą:

a) zestawów chłodzenia cieczą – tego typu chłodzenie jest coraz częściej stosowane ze względu na dużą wydajność, tak potrzebną przy coraz większych temperaturach podzespołów.

Zasada działania jest zbliżona do chłodzenia powietrznego, tylko medium odbierającym ciepło z procesora jest woda, która ma większą zdolność do odbierania ciepła niż powietrze.

Schemat zestawu chłodzenia cieczą.

W przypadku chłodzenia wodą obieg cieczy chłodzącej jest zamknięty – w najprostszej postaci woda ze zbiornika (1 ) jest tłoczona za pomocą pompki (2 ) przez gumowe węże (3 ) do bloku wodnego (4 ) zamontowanego na rdzeniu procesora, gdzie odbiera ciepło z rdzenia. Nagrzana woda zostaje następnie przetłoczona i ochłodzona w chłodnicy (5 ) – montowaną często wewnątrz komputera – gdzie oddaje ciepło do otoczenia. Jeśli chcemy zwiększyć wydajność zestawu, możemy zastosować drugą chłodnicę znajdującą się poza komputerem (6 ). Schłodzona woda wraca do zbiornika (1 ), gdzie zamyka obieg.

Często oprócz procesora w ten sposób chłodzimy chipset płyty głównej oraz rdzeń karty graficznej podpinając dodatkowe bloki szeregowo lub równolegle do układu. Wydajność takiego chłodzenia zależy od jakości bloku wodnego, rozmiarów i wydajności chłodnicy, zastosowanej pompy, temperatury otoczenia itp.

Do dyspozycji mamy trzy rodzaje zestawów:

- zestaw z fabrycznie zamkniętym obiegiem – jest to fabrycznie napełniony, odpowietrzony i zamknięty zestaw, w niektórych przypadkach może posiadać tylko trzy elementy: chłodnicę, przewody i blok zintegrowany z pompką.

Zestaw CoolerMaster Aquagate Mini R120.

- zestaw z obiegiem zamkniętym – w tym zestawie cały obieg jest szczelnie zamknięty. Po wstępnym napełnieniu układu cieczą odpowietrza się go za pomocą odpowietrznika, którym najczęściej jest trójnik z kawałkiem przewodu. Następnie układ jest szczelnie zamykany i w ten sposób uzyskujemy gotowość do pracy, zestaw nie zawiera zbiornika na nadmiar cieczy, gdyż jest po prostu zbędny.

Zestaw z obiegiem zamkniętym.

- zestaw z obiegiem otwartym – w tym zestawie pompa jest zatopiona w zbiorniku zapełnionym w około 90% objętości cieczą chłodzącą, pozostała część układu jest jednak szczelna. Układ napełnia się cieczą i odpowietrza przez ten zbiornik, przy czym podczas tej czynności zbiornik powinien być w najwyższym położeniu, aby ułatwić odpowietrzanie.

Zestaw z obiegiem otwartym.

Na rynku są dostępne zarówno gotowe zestawy, jak i poszczególne elementy zestawu, jak chłodnica, bloki jednostki głównej, blok procesora karty graficznej, blok mostka płyty głównej.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10