Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Konsole 27 lutego 2008, 19:38 Metatron

Xbox 360: Pytania i odpowiedzi

Witamy w trzecim FAQ dotyczącym najnowszych konsol stacjonarnych. Do tej pory mieliście możliwość zapoznać się z informacjami na temat Wii i PS3, czas więc zająć się Xboksem 360.

Witamy w trzecim FAQ dotyczącym najnowszych konsol stacjonarnych. Do tej pory mieliście możliwość zapoznać się z informacjami na temat Wii i PS3, czas więc zająć się Xboksem 360. Podobnie jak w przypadku poprzednich artykułów, postaraliśmy się zamieścić w tym tekście zbiór wskazówek i informacji przydatnych każdemu użytkownikowi (również potencjalnemu) tej konsoli. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaprosić was do lektury.

Artur „Metatron” Falkowski

Przed zakupem

Dla kogo przeznaczony jest Xbox 360?

Od czasu premiery konsoli wyraźne stało się, że większość produkcji na nią przeznaczona jest skierowana dla dorosłych, doświadczonych, wymagających graczy. Patrząc na dość bogatą jak na czas bytności na rynku bibliotekę gier na X360, od razu rzuca się w oczy, że najlepiej oceniane tytuły skierowane są właśnie do tego typu odbiorców. Wśród produkcji tych dominują strzelaniny FPP, TPP oraz gry wyścigowe, zarówno o zacięciu symulacyjnym, jak i skłaniające się w stronę arcade. Chętni znajdą również kilka pozycji RPG. Oczywiście powstają też inne produkcje, zazwyczaj jednak nie spotykają się z tak dobrym przyjęciem, jak wspomniane wyżej gatunki.

Warto zauważyć przy tym, że z powodu zastosowanych w konsoli rozwiązań deweloperzy nie mają większych problemów z konwersjami gier pomiędzy PC a X360. Dlatego też większość największych produkcji na komputery doczekuje się wersji na konsolę Microsoftu, więc jeżeli ktoś chciałby przez najbliższe lata grać w produkcje typu AAA bez potrzeby ciągłego inwestowania w ulepszenia komputera, zakup konsoli Microsoftu wydaje się być niezłym pomysłem.

Microsoft nie ukrywa, że bardzo ważnym atutem nowego Xboksa jest serwis Xbox LIVE i możliwość zabawy online. Dlatego też miłośnicy tego typu rozrywek, lubiący konkurowanie z innymi graczami, współzawodnictwo lub kooperację, porównywanie swoich wyników z innymi i pięcie się na szczyt w rankingach, powinni być zadowoleni.

W ostatnich miesiącach gigant z Redmond postanowił nieco rozszerzyć grupę docelową X360. Dlatego też wprowadzono na rynek konsolę w wersji Arcade, która reklamowana jest jako urządzenie dla całej rodziny. Na razie jednak w tym sektorze rynku niepodzielnie króluje Wii.

Czy obecnie opłaca się kupić Xboksa 360?

Konsola Microsoftu jest na rynku najdłużej ze wszystkich next-genów (ponad dwa lata). Dlatego też doczekała się największej liczby gier, a deweloperzy zdążyli już opanować specyfikę opracowywania produkcji na nią. Z tego powodu w przypadku produkcji multiplatformowych zazwyczaj jest tak, że wersja na X360 działa płynniej. Warto jednak mieć na uwadze, że różnice te zaczynają powoli się zacierać.

Od czasu premiery cena Xboksa 360 bardzo spadła, tak więc można go nabyć nawet za kilkaset złotych, co czyni go najtańszym next-genem na rynku. Nie spodziewajmy się jednak, że w najniższej cenie otrzymamy konsolę wyposażoną we wszystkie akcesoria (o tym szczegółowo napiszemy poniżej).

Ogólnie mówiąc obecnie konsola X360 to największy wybór solidnych gier, spora baza użytkowników i deweloperów oraz korzystna cena. Dlatego też nie ma co się martwić o to, że po zakupie urządzenie będzie jedynie zbierać kurz.

Które z już wydanych gier są godne polecenia?

Oferta gier jest na tyle duża, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Z produkcji na X360, które zostały wydane tylko na tę konsolę bądź na tę konsolę i PC, warto zagrać w Gears of War, Mass Effect, Crackdown, Dead Rising, Halo 3, Forza Motorsport 2, Project Gotham Racing 4, Bioshock. Na X360 wyszła również większość multiplatformowych hitów, jak choćby The Elder Scrolls IV: Oblivion, Call of Duty IV, Guitar Hero II, Guitar Hero III, Assassin’s Creed.

Gears of War, jedna z najlepszych i najpopularniejszych gier na X360.

Jakie nadchodzące tytuły są najbardziej obiecujące?

Interesująco zapowiadają się między innymi: Fable 2, Alan Wake, Halo Wars, Splinter Cell: Conviction oraz Too Human. Poza tym na X360 trafi Grand Theft Auto IV, które w przyszłości doczeka się ekskluzywnej zawartości w postaci dodatkowych misji mających przedłużyć zabawę o ładnych parę godzin.

Czy na X360 zostały wydane jakieś gry w języku polskim?

Tak. Microsoft stara się lokalizować swoje produkcje na X360. Dlatego też w polskiej wersji językowej można uruchomić gry Viva Pinata, Dead or Alive: Xtreme 2, Crackdown, Forza Motorsport 2, Project Gotham Racing 4 oraz Mass Effect. Miłośnicy piłki nożnej z kolei mogą zagrać w zlokalizowaną produkcję EA, FIFA 08.

Czy na X360 ukazały się jakieś gry polskiej produkcji?

Tak. Do tej pory są to Call of Juarez i Two Worlds.

Czy obsługa menu konsoli odbywa się w języku polskim?

Tak. Od ubiegłorocznej aktualizacji oprogramowania można wybrać język polski jako język interfejsu.

Co to jest dashboard?

Jest to graficzny interfejs użytkownika konsoli. Z jego poziomu konfigurujemy wszystkie elementy systemu, przeglądamy zawartość twardego dysku, sprawdzamy nasze konto, uruchamiamy gry, odtwarzamy muzykę, robimy zakupy online, etc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11