Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Konsole 13 sierpnia 2007, 15:29 Krzysztof Gonciarz

Nintendo Wii: Pytania i odpowiedzi

Przed wami pierwszy materiał z naszego cyklu konsolowych FAQ-ów. Na pierwszy ogień idzie wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o Wii, a o co baliście się spytać.

Cześć. Przed wami pierwszy materiał z naszego cyklu konsolowych FAQ-ów. Jak łatwo się domyślić, w planach są trzy tego typu teksty – o każdym next-genie z osobna. Wszystkie one będą systematycznie uzupełniane o nowe informacje i często powtarzające się pytania z Waszej strony. Na pierwszy ogień idzie wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o Wii, a o co baliście się spytać. Jeśli macie jakieś wątpliwości na temat najnowszej konsoli Nintendo, a poniższy tekst ich nie rozwiewa, śmiało uderzajcie na adres mailowy [email protected]. Dzięki waszemu wsparciu stworzymy kompletny poradnik dla wszystkich żądnych wiedzy użytkowników konsol!

Krzysztof „Lordareon” Gonciarz

Podstawy

Czy opłaca się kupować Wii?

Sytuacja Wii w Polsce jest bardzo specyficzna. Konsola, która na światowym rynku uchodzi za familijną rozrywkę dla niedzielnych graczy, u nas staje się niszowym rarytasem dla hardcore’owców. Jedyną przyczyną takiego stanu rzeczy jest cena (patrz pytanie niżej). Zestaw akcesoriów umożliwiających pełne wykorzystanie sprzętu kosztuje więcej, niż Xbox 360 w wersji Premium – a jest to przecież platforma o wiele bardziej zaawansowana pod względem technicznym. Koniec końców, wszystko rozbija się o gry. Jeśli kochasz styl Nintendo, na pewno nie pożałujesz zakupu. Jeśli w swych planach kierujesz się tylko zajawką na nowoczesny kontroler, uważaj – możesz się sromotnie zawieść. Istotnym czynnikiem w tej kwestii jest też towarzystwo do grania. Jeśli nie masz potencjalnych partnerów do zabawy, konsola znudzi ci się o wiele szybciej.

Jaki jest faktyczny koszt kompletnego zestawu Wii?

Te 1099 zł, które przyjdzie nam wyłożyć na samą konsolę, jest w istocie wierzchołkiem góry lodowej. Trudno wszak w pełni czerpać przyjemność z zabawy, posiadając tylko jednego wiilota. Do budżetu projektu należy więc doliczyć przyjemniej 159 zł (początkowo dostępny zestaw z grą Wii Play znikł już z większości półek sklepowych). Pamiętajmy, że niektóre gry umożliwiają rozgrywkę w 4 osoby naraz! Nunchuk, czyli „mniejsza połowa” kontrolera kosztuje za to 99 zł. Na szczęście nie jest on potrzebny w większości gier dla wielu graczy (najbardziej oczywistym odstępstwem od tej zasady jest boks w Wii Sports). Ponadto, jeśli chcemy korzystać z Virtual Console, będziemy potrzebować kontrolera Classic (79 zł) lub też pada od Gamecube’a (można próbować różnych wersji nieoryginalnych, kosztujących mniej więcej 40 zł). Posiadacze telewizorów LCD zapewne chcieliby uzyskać rozdzielczość 480p, do czego potrzebny jest kabel Component (oryginalny kosztuje 129 zł, ale nie ma przeciwwskazań, by użyć towaru innego producenta). Gry na Wii są w Polsce dość drogie i jeśli nie zamierzasz wspierać się aukcjami internetowymi, każdy zakup mocno pociśnie cię po kieszeni. Uśredniając: można śmiało założyć, że sensowny zestaw na początek przygody z Wii to wydatek rzędu 1600 zł.

Czy warto inwestować w dodatkowe akcesoria?

Wszelkie gadżety w stylu przypominających kierownicę nakładek na Wiilota są tylko niepotrzebnymi udziwnieniami, które mają za zadanie wyssać z nas jeszcze więcej pieniędzy. Konsola sama w sobie jest dość droga, dlatego też z tego typu gadżetami należy postępować ostrożnie. Najlepiej poczekać na oficjalne akcesoria Nintendo: matę WiiFit oraz pistolet Zapper.

Jakie gry na Wii są najbardziej godne polecenia?

Dużo rozrywki na starcie daje dołączany do konsoli pakiet minigierek Wii Sports . Najwyżej ocenianymi na świecie grami na tę konsolę są The Legend of Zelda: Twilight Princess oraz Resident Evil 4 . Odrobinę szaleństwa zapewnią ci zestawy minigier Rayman Raving Rabbids oraz WARIOWARE: SMOOTH MOVES . Wielbiciele wąsatego hydraulika powinni się poza tym zainteresować grą Super Paper Mario .

 

Jakie nadchodzące tytuły na Wii są najbardziej obiecujące?

Bez wątpienia Super Mario Galaxy i Resident Evil: Umbrella Chronicles, a także zestaw do aerobiku WiiFit.

Czym jest Nintendo VIP?

W pudełku z Wii Sports, grą dołączaną domyślnie do konsoli, znajduje się tajemnicza kartka z kodem umożliwiającym rejestrację w klubie Nintendo VIP. Co daje nam skorzystanie z tego przywileju? Niestety, niewiele. Za zgromadzone punkty (są one dołączane do części gier i akcesoriów) możemy ściągać sobie tapety i dzwonki na telefony komórkowe, poza tym dostaniemy dostęp do wysokiej rozdzielczości screenów i trailerów gier. Nic, czego nie znajdziesz w sieci bez jakichkolwiek procedur rejestracyjnych.

Czy w konsoli można ustawić blokadę rodzicielską?

Tak. Wii ma dość rozbudowane możliwości w tym zakresie. Znajdziesz je w Wii Settings -> Parental Controls. Możliwe jest tam określenie maksymalnej kategorii wiekowej dopuszczonej do użytku dla wszystkich domowników, a także zapamiętanie 4-cyfrowego numeru PIN, który stanowić będzie klucz do zdjęcia zabezpieczeń. Po zdefiniowaniu kodu i ustaleniu kategorii wiekowej wszystkie gry przeznaczone dla starszych graczy wymagać będą wprowadzenia PIN-u przy uruchamianiu. Możliwe jest też zablokowanie określonych funkcji internetowych (jak np. konieczność wprowadzenia PIN-u przy wydawaniu Wii-punktów w sklepiku).

UWAGA: Blokada rodzicielska nie dotyczy gier na Nintendo Gamecube!

Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko bawiło się grami pokroju Resident Evil 4, użyj opcji blokady rodzicielskiej.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12