Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Konsole 24 stycznia 2008, 14:51 Cisek

PlayStation 3: Pytania i odpowiedzi

Pod lupę wzięliśmy PlayStation 3. Tekst przedstawia najważniejsze zagadnienia z zakresu podstawowych informacji o sprzęcie, jego konfiguracji, szerokich możliwości, jak również porady na temat wykorzystywania niektórych funkcji.

Witajcie w kolejnym na naszych łamach FAQ na temat konsol obecnej generacji. Tym razem pod lupę wzięliśmy najmłodsze dziecko Sony – PlayStation 3. Poniższy tekst przedstawia najważniejsze zagadnienia z zakresu podstawowych informacji o sprzęcie, jego konfiguracji, szerokich możliwości, jak również porady na temat wykorzystywania niektórych funkcji. Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę, iż obecne konsole są cały czas wzbogacane za pomocą kolejnych wersji firmware’u o nowe funkcje i usprawnienia, za jakiś czas więc do tematu wrócimy, aby sukcesywnie tworzyć tu jak najpełniejszy poradnik dla nowych użytkowników PlayStation 3. Zapraszamy!

Marcin „Cisek” Cisowski

Uwaga: Tekst oparty o aktualizację oprogramowania konsoli w wersji 2.10.

Dla kogo przeznaczona jest PS3?

O ile Wii ma jasno sprecyzowany target – jest konsolą rodzinną, reprezentującą rozrywkę z gatunku casual gaming, tak PS3 musi stawać w szranki z Xboksem 360 jako maszyna dla graczy hardcore’owych. I niestety na dziś w samym aspekcie „growym” przegrywa. Ma mało tytułów ekskluzywnych, a te nieliczne, choć przeważnie wysoko oceniane, reprezentują na razie gatunki nie przykuwające na wiele dni do ekranu telewizora. Z drugiej strony mamy tu przed sobą prawdziwy kombajn multimedialny, technologicznie przewyższający konkurencję, z miesiąca na miesiąc rozbudowywany o nowe funkcje. PS3 jest więc inwestycją na przyszłość, posiadającą w perspektywie o wiele bardziej rozbudowane tytuły, wyposażoną w napęd Blu-ray, który praktycznie wygrał już wojnę nośników zapisu dla filmów wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo znikoma awaryjność i wyprzedzenie w kilku aspektach technicznych konkurencji daje podstawy, by sądzić, że cykl „życia” konsoli na rynku będzie porównywalny ze starszą siostrą.

Co wchodzi w skład zestawu?

W wersji dostępnej do niedawna w Polsce (ostatnie sztuki są jeszcze do upolowania w sklepach i salonach Sony) oprócz konsoli z wbudowanym dyskiem twardym o pojemności 60GB oraz zapewnioną software’owo wsteczną kompatybilnością dla gier z PS2 dostajemy kabel AV z przejściówka Euro-AV (czyli standard niezmienny od lat), oczywiście kabel sieciowy (co ważne – tu zasilacz jest wbudowany w konsoli – nie uświadczymy szpetnego, szarego „krawężnika” pod stolikiem), kabel mini-USB do ładowania kontrolerów, dwa Sixaxisy – pady z czujnikami wychyleń, kabel sieciowy Ethernet, komplet ładnie wydanych instrukcji i dwie gry – Motrstorm oraz Resistance. Wersja promowana obecnie przez Sony jako jedyna słuszna, stawiająca na nowe gry i doznania rozrywki HD jest uboższa o opisane wyżej o gry, jeden kontroler, brak jej też wstecznej kompatybilności a dysk twardy skurczył się z 60 do 40GB. Największym nieobecnym w obu zestawach jest kabel HDMI, na który każdy użytkownik sprzętu HD jest skazany.

Jakie wejścia, wyjścia, porty i inne możliwości połączeń posiada konsola?

Po pierwsze najlepszy możliwy sposób podłączenia do sprzętu to kabel HDMI (High Definition Media Interface). Dodatkowo możemy też skorzystać z dołączonego do zestawu kabla AV, który jednak daje koszmarne efekty. Dla graczy używających odbiorników kineskopowych polecam dokupienie kabla Euro (Scart-RGB), choć gwarantuję, że kolejnym ich zakupem będzie telewizor LCD. Dodatkowo na tylnej ściance konsoli znajduje się wyjście optyczne dla dźwięku przestrzennego oraz standardowe gniazdo Ethernet dla kablowego połączenia internetowego. Wersja bogatsza ma z przodu gniazda dla popularnych kart pamięci – Memory Stiuk (MS Duo i Pro), Secure Digital (SD), Compact Flash (CF) oraz 4 porty USB. Tańszy wariant nie posiada czytników kart, a liczba portów USB została zredukowana do 2. Jest to jednak pozorna strata, gdyż do takiego portu USB możemy podłączyć np. klasyczny czytnik kart pamięci i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że konsola go rozpozna. Dodatkowym udogodnieniem wpływającym na komfort pracy jest wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa, dzięki której zrobimy użytek z naszej domowej sieci radiowej nie plącząc się w metrach kabli.

Jakie koszty musimy ponieść na starcie?

Cena zestawu z dwoma kontrolerami, dyskiem twardym 60GB, dwiema grami i kompatybilnością wsteczną to 1999 zł. Przyjmijmy jednak, że decydujemy się na zakup tańszej, szeroko w Polsce dostępnej wersji. Kosztować będzie nas to 1599 zł. Do tego w pierwszej kolejności potrzebny będzie kabel HDMI. Jeśli dobrze poszukamy, to w sklepie utrafimy taki za 49 zł, oryginalny kabel Sony to wydatek powyżej 100 zł, jednak na szczęście jest to absolutnie uniwersalne połączenie i kabelka możemy również szukać na stoiskach ze sprzętem RTV.

Czymże jest konsola bez gier? Ceny nowości w sklepach kształtują się w granicach 199 zł – 269 zł. Możemy w podobnej cenie jednak kupić na aukcji dwie gry startowe, od których prawie każdy posiadacz PlayStation 3 zaczyna zabawę – Motorstorm i Resistance. Konsole są stworzone do gry w większej grupie. Z tego powodu już po chwili odczujecie potrzebę zaopatrzenia się w drugi kontroler Sixaxis dla żony/brata/córki/dziadka. 169 zł wyfruwa z portfela. Jak więc widać i tak na początek musimy zostawić w sklepie około 2000zł.

1 2 3 4 5 6 7 8