Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Konsole 24 stycznia 2008, 14:51 Cisek

PlayStation 3: Pytania i odpowiedzi

Pod lupę wzięliśmy PlayStation 3. Tekst przedstawia najważniejsze zagadnienia z zakresu podstawowych informacji o sprzęcie, jego konfiguracji, szerokich możliwości, jak również porady na temat wykorzystywania niektórych funkcji.

Jak w praktyce wygląda obsługa plików DivX?

System łyka praktycznie wszystkie pliki, jakie dostanie. Radzi sobie zarówno z DivXem jak i XviDem. Filmy możemy odtwarzać z płyty, z dowolnej pamięci podłączanej przez port USB.

Nie ma problemów z przechowywaniem plików na HDD. Wtedy też ikona przybiera postać pierwszych 15 sekund filmu.

Preview filmów możemy dowolnie zmieniać, a wygląda wszystko bardzo estetycznie i przejrzyście. Dodatkowo wszystkie pliki możemy grupować w foldery, sortować według dat lub alfabetycznie. Największym minusem dla części osób będzie brak obsługi któregokolwiek z formatów napisów. Dla uzupełnienia zaznaczam, że nie ma w tym przypadku żadnych opcji polepszających obraz, tak jak miało to miejsce w przypadku płyt DVD.

Jakie formaty plików audio obsługuje konsola?

AAC (do 320 kbps), MP3 (do 320 kbps) i ATRAC (do 355 kbps).

Czy możliwe jest zgranie zawartości płyty CD-Audio na dysk twardy konsoli?

Tak. Do wyżej wymienionych formatów. Następnie podobnie jak filmy, muzykę możemy grupować w dowolnych katalogach, sortować według nazw lub dat utworzenia.

Czy możemy słuchać własnej muzyki wykonując inne czynności na konsoli?

Jedną z najbardziej wyczekiwanych opcji (wciąż bez reakcji Sony) jest ta umożliwiająca słuchanie własnej muzyki w grach. Jak dotychczas patent ten znalazł uznanie tylko u producentów jednego tytułu – Super Stardust HD. Plików MP3 możemy słuchać w tle poruszając się po interfejsie PS3. Możemy ich użyć jako podkładu pod prezentację zdjęć lub umilić czas spędzany na przeglądaniu stron internetowych. Odtwarzacz posiada dodatkowo trzy wizualizacje. Dwie z nich są bardzo proste i mało efektowne. Trzecia, która dołączyła wraz z ostatnim firmwarem, przedstawia widoki ziemi z kosmosu.

Co ciekawe nie są to zdjęcia, ale fotorealistyczne modele generowane w czasie rzeczywistym.

Podobno w zamierzeniu miała to być część składowa czołówki wyświetlanej przy odpalaniu konsoli, producent jednak nie wyrobił się na czas i otrzymaliśmy jego dzieło w takiej oto postaci. Naprawdę warto to zobaczyć, a ukryte jest głęboko jak nic nie znaczący dodatek.

Jakie opcje towarzyszą przeglądarce zdjęć?

Po pierwsze płynna, animowana zmiana położenia zdjęcia. Konsola zapamiętuje ostatnie ustawienie. Przerzucanie fotografii może być robione „na ostro”, możemy zdecydować się na ich zmianę jak w rzutniku slajdów, lub też włączyć delikatne przenikanie. Dodatkowo, jeśli całej rodzinie demonstrujemy nasze dokonania z ostatniej wycieczki włączamy automatyczny slideshow. I znowu mogą to być albo zmiany jak w rzutniku, albo też stworzymy namiastkę filmu, gdy przeglądarka będzie wykonywać a to zbliżenia, a to przeloty z jednej strony zdjęcia na drugą. Bardzo fajne, efektowne i praktyczne. O wiele mniej praktyczna jest za to opcja albumu fotograficznego, w którym regulując prędkość i oddalenie oglądamy, jak kolejne jego kartki wypełniają się naszymi zdjęciami, jakby rzucanymi niedbale z towarzyszeniem dat. Jeśli ktoś lubi tego typu zabawy, to będzie tu miał spore pole do popisu. Pojemność dysku twardego sprzyja archiwizacji ulubionych fotografii.

Jakie urządzenia peryferyjne możemy podłączyć do Playstation 3?

- pendrive’y – w zasadzie każdy z obecnych na rynku się nada.

- kierownice – powszechnie polecana jest Driving Race Pro Logitecha (cena poniżej 400 zł), ale jest na rynku kilka lepszych i gorszych sprzętów kompatybilnych z PlayStation 3 – od Ferrari GT Experience Racing Wheel Trustmastera za 200 zł po G25 Logitecha za około 900 zł.

- headset – w przeciwieństwie do konsoli Microsoftu, na której musimy korzystać ze specjalnie przygotowanych modeli headsetów, do PlayStation 3 można w zasadzie używać każdego urządzenia tego typu posiadającego opcję połączenia za pomocą bluetootha. Najpowszechniejszym urządzeniem jest słuchawka firmy Jabra 135 – działa około 8 godzin bez ładowania, jest dodawana w zestawie z grą sieciową Warhawk.

- klawiatura i mysz – dowolne urządzenia podłączane przez port USB, działają również te bezprzewodowe – wystarczy podpiąć do konsoli bazę. Dzięki nim sprawniej będziemy się poruszać po menu konsoli, z łatwością napiszemy dłuższe wiadomości i wypełnimy rejestrację konta w PlayStation Network.

- Playstation Eye – kamerka, będąca częścią zestawu z grą karcianą Eye of Judgment. Przekazuje ona informacje o kolejnych ruchach gracza do konsoli wprost z planszy, na którą wykładane są karty. W Burnout Paradise pozwoli na oglądanie twarzy graczy zaskoczonych kraksą swojego bolidu. W przyszłości ukażą się gry podobne do Eye Toy’a z PS2, na tę chwilę można zakupić z PlayStation Store kilka mini-gier pokazujących możliwości urządzenia, jednak długością zabawy starczających na zaledwie kilkadziesiąt minut. Te tytuły to: Aqua Vita, Mesmerize, Operation Creature Feature, The Trias of Topoq, Tori Emaki.

1 2 3 4 5 6 7 8