Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 3 stycznia 2007, 16:04 Rzemyk

Komputery lubią chłodek

Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.

Wstęp

Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.

Głównym „grzejnikiem” w naszym komputerze jest zazwyczaj procesor główny, przede wszystkim on wymaga skutecznego chłodzenia. O ile za czasów PC XT, PC AT procesor nie potrzebował żadnego dodatkowego elementu, aby skutecznie odprowadzić ciepło ze swojej powierzchni, o tyle już od czasów 386 oraz 486 zaczęto stosować pierwsze radiatory. Jeszcze przed nastaniem ery procesora Pentium zaczęto do radiatorów dołączać wentylatory, aby zwiększyć skuteczność chłodzenia.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kart graficznych, czy – w mniejszej mierze – płyt głównych, które zaczęły wydzielać coraz większe ilości zbytecznego ciepła podczas pracy. Spowodowane jest to przez coraz większe zagęszczenie tranzystorów w procesorach, zwiększenie częstotliwości ich taktowania, zwiększenie napięcia i natężenia prądu zasilającego. Dlatego na rynek zostały wypuszczone coraz lepsze radiatory, posiadające coraz lepiej rozwiązane sposoby oddawania ciepła do otoczenia, wykonane z coraz lepszych materiałów.

Sposoby chłodzenia

Generalnie sposoby chłodzenia procesora – jak i innych podzespołów komputera – możemy podzielić na:

a) pasywne – chłodzenie, w którym wymianę ciepła między procesorem a otoczeniem zapewnia radiator o odpowiedniej powierzchni czynnej, bez dodatkowego wymuszenia obiegu powietrza wokół radiatora przez wentylator.

Sam radiator jest elementem pasywnym...

 

b) aktywne – podobnie jak w chłodzeniu pasywnym wymiana ciepła między procesorem a otoczeniem zapewnia radiator o odpowiedniej powierzchni czynnej, jednak dodatkowo proces odbierania ciepła z radiatora jest przyśpieszany przez wymuszenie przepływu powietrza pomiędzy żeberkami radiatora.

... po dodaniu wentylatora układ staje się aktywny.

Radiatory można podzielić ze względu na materiał wykonania na:

a) aluminiowe – wykonane w całości z aluminium, ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena (w zakresie 20 ÷ 30 zł) i niska waga radiatorów. Niestety pod względem wydajności mieszczą się na końcowych miejscach rankingów, spowodowane jest to średnią wartością przewodności cieplnej aluminium, wynoszącą około 205 [W/m*K], dla porównania stal ma przewodność cieplną na poziomie 50 [W/m*K].

Radiator aluminiowy.

b) aluminiowe z miedzianą wkładką – wykonane podobnie jak aluminiowe, jednak posiadają dodatkowo wkładkę wykonaną z miedzi w miejscu styku radiatora i procesora, służy ona szybszemu odprowadzeniu ciepła z rdzenia i rozprowadzeniu go po radiatorze. Tego typu radiatory są sprzedawane jako fabryczne chłodzenie w zestawach typu BOX.

Radiator aluminiowy z miedzianą wkładką.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10