Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 3 stycznia 2007, 16:04 Rzemyk

Komputery lubią chłodek

Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.

c) aluminiowo – miedziane – są wykonane z tych dwóch materiałów w celu obniżenia ceny zestawu (30 ÷ 70 zł), posiada wydajność większą niż konstrukcje aluminiowe, jednak dalej niższą niż zestawy wykonane w całości z miedzi.

Radiator aluminiowo – miedziany.

d) miedziane – takie radiatory do niedawna były najbardziej wydajnymi modelami, wykonane w całości z miedzi, materiału posiadającego przewodność cieplną na poziomie 400 [W/m*K], czyli dwa razy większą niż aluminium. Niestety jest to materiał droższy, więc cena końcowa również jest wyższa (70 ÷ 150 zł), dodatkowo radiatory z miedzi są też cięższe niż ich aluminiowe odpowiedniki, co może utrudnić montaż w przypadku niektórych płyt głównych.

Radiator wykonany w całości z miedzi.

 

e) miedziane z ciepłowodami (heat-pipe) – tego typu radiatory zrewolucjonizowały chłodzenie, umożliwiły osiągnięcie wydajności chłodzenia porównywalną, a niekiedy przewyższające chłodzenie (tanimi) zestawami wodnymi. Wydajność taką uzyskujemy dzięki zastosowaniu ciepłowodów lub też jak kto woli heat-pipe’ów.

Zasada działania ciepłowodu.

Ciepłowód jest to rurka wykonana z aluminium lub częściej z miedzi, dodatkowo może być pokryta złotem, lub srebrem (dla zwiększenia wydajności). Rurka ta jest wypełniona cieczą o niskiej temperaturze wrzenia, którą można dodatkowo zmniejszyć przez zmniejszenie ciśnienia panującego wewnątrz. Rurka jest szczelnie zamknięta i w zależności od zastosowanej wewnątrz substancji panuje w niej różne ciśnienie. Całość działa na zasadzie pompy cieplnej, w której czynnikiem transportującym jest ciecz wypełniająca rurkę. Jeden koniec rurki zazwyczaj jest przymocowywany do bloczków, które mają za zadanie odebrać ciepło z elementu grzewczego i przekazać je rurce. Ta nagrzewając się na jednym końcu powoduje ogrzanie, a następnie parowanie wewnątrz umieszczonej cieczy. Pod wpływem ciśnienia i rozszerzalności, przemieszcza się w stronę drugiego końca rurki, który zazwyczaj jest zaopatrzony w radiator, mający za zadanie schłodzić ten koniec rurki, w którym para oddając ciepło skrapla się i po wniknięciu w porowatą strukturę ścianek rurki, wraca z powrotem do „ciepłego” końca pod wpływem grawitacji, bądź efektu kapilarnego.

W zależności od zastosowania rurkę mogą wypełniać gazy takie jak: Hel i Azot, również metale: Sód, Potas; jednak w przypadku elektroniki wykorzystuje się amoniak, aceton, metanol, a także wodę (dzięki niskiemu ciśnieniu woda może parować w niższej temperaturze).

Zanim technologia heat-pipe dotarła do komputera klasy PC służyła do chłodzenia procesora notebooka.

Takie chłodzenie jest bardzo efektywne dzięki szybkiemu odprowadzeniu ciepła z okolic rdzenia, dodatkowo skuteczność w dużej mierze zależy od dobrego odprowadzenia ciepła z radiatora i tym samym zapewnieniu różnicy temperatur między oboma końcami ciepłowodu.

Na rynku można spotkać zarówno modele z kilkoma ciepłowodami małej średnicy, jak i z jednym – o dużej średnicy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10