Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 3 stycznia 2007, 16:04 Rzemyk

Komputery lubią chłodek

Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.

V. Obudowa

Obudowa jest bardzo ważnym elementem naszego komputera, od jej budowy zależy skuteczność chłodzenia wszystkich podzespołów komputera. Prawidłowa powinna zapewniać swobodną i prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz komputera – chłodne powietrze powinno dostawać się do obudowy przez otwory w dolnej, przedniej części obudowy, a po odebraniu ciepła z nagrzanych elementów wydobywać się przez zasilacz i/lub wentylatory w górnej tylnej części obudowy.

Prawidłowy przepływ powietrza w obudowie.

Często mamy też dodatkowy tunel powietrzny z boku obudowy, oznaczany przez producentów jako Prescott (od nazwy rdzenia). Jego zadaniem jest dostarczenie chłodnego powietrza z boku obudowy bezpośrednio nad zestaw chłodzący procesor, takie rozwiązanie znacznie polepsza odbieranie ciepła z powierzchni radiatora, a tym samym chłodzenie procesora. Jeśli nie mamy tego typu obudowy, możemy wykonać podobny tunel samemu, bądź przez wycięcie otworu z boku obudowy, bądź poprowadzenie tunelu z tyłu obudowy.

Przepływ powietrza możemy wymusić przez zamontowanie dodatkowych wentylatorów wewnątrz obudowy, przy ich wyborze powinniśmy się kierować zarówno ich wydajnością, jak i natężeniem dźwięku jaki wydziela dany wentylator, a dopiero później dodatkowymi cechami jak podświetlanie czy możliwość regulacji. Polecane są firmy Past, Arctic, Noiseblocker, Akasa.

Wentylator może świecić, reagować na światło ultrafioletowe...
... może być czarny, może też być skonstruowany tak, aby wyciągał gorące powietrze przez slot z tyłu obudowy – ważne żeby był cichy.

Dla kogoś z grubszym portfelem Zalman proponuje obudowę będącą w stanie pasywnie schłodzić wszystkie elementy komputera. Dzięki ciepłowodom odebrane ciepło jest rozprowadzane i rozpraszane na całej powierzchni obudowy.

Zalman TNN 500AF.

Co przyniesie przyszłość...

Nadchodzi era procesorów z dwoma rdzeniami, które będą wydzielać niemałe ilości ciepła, nawet jeśli Core2Duo wydzielają go (póki co) mniej od Pentium IV – tak że zbyt na skuteczne chłodzenie będzie zapewniony.

Najprawdopodobniej radiatory z ciepłowodami będą wypychać z rynku miedziane radiatory dzięki ciągłej obniżce cen i coraz lepszemu stosunkowi możliwości do ceny. Chłodzenie wodne również może zabrać część rynku pod warunkiem obniżki cen. Rewolucją może okazać się chłodzenie ciekłym metalem ze względu na doskonałą wydajność, co prawda na początku cena może być wysoka, ale z czasem – jak każdy produkt – zacznie tanieć, być może stając się z czasem podstawowym sposobem chłodzenia zarówno jednostek głównych, jak i procesorów kart graficznych.

Krzysztof „Rzemyk” Rzemiński

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10