Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 6 października 2010, 08:11 T_bone

Przewodnik po Steamie

Steam jest nie tylko światowym liderem elektronicznej dystrybucji gier, to także aplikacja o stale rosnących możliwościach. Prezentujemy przewodnik, który poprowadzi Was przez proces zakładania konta Steam oraz rzuci światło na jego pozostałe funkcje.

Gdy w 2002 roku firma Valve Corporation wystartowała z usługą Steam, niewielu przewidywało, że będzie to coś, co w dużej mierze zrewolucjonizuje rynek pecetowy. Szerzej o rosnącej dominacji tej platformy dystrybucji elektronicznej pisaliśmy już dwa lata temu. Dziś, kiedy liczba aktywnych kont użytkowników Steamu przekroczyła 25 milionów na całym świecie, a jego instalacja jest niejednokrotnie wymagana do aktywacji gry zakupionej w zwykłym sklepie, można powiedzieć, że rewolucja już się dokonała. Kuszące promocje, stały kontakt ze znajomymi, automatyczne aktualizacje to tylko niektóre czynniki wpływające na nasze rosnące przywiązanie do Steamu.

Zapraszamy do lektury przewodnika, który wprowadzi Was w świat Steamu od podstaw. Prezentujemy proces zakładania własnego konta, kupowania gry dla siebie czy też w formie prezentu. Wyjaśniamy, czym jest Steamworks, jakie tytuły korzystają z tej funkcji, jak wybrać wersję językową samego programu oraz zakupionej gry. Dowiecie się, jak dodać znajomych i jakie możliwości daje część społecznościowa Steamu. Na koniec przybliżymy świeżo wprowadzone rozwiązania, takie jak aktualizacja sterowników kart graficznych poprzez Steam, i wyjaśnimy, co kryje się pod nazwą SteamPlay.

Instalacja i konto użytkownika Steamu

Aby ściągnąć Steam, udajemy się na stronę http://store.steampowered.com/about/, gdzie wybieramy opcję Install Steam Now.

Po zakończeniu pobierania możemy przystąpić do instalacji – docelowo należy wybrać dysk z największą ilością wolnego miejsca, aby w przyszłości zmieściły się na nim pliki instalacyjne naszych gier. W czasie instalacji po raz pierwszy decydujemy się na wersję językową, z której będziemy korzystać, w przewodniku zakładamy, że ma być to język polski.

Pierwsze odpalenie Steamu następuje automatycznie – pojawia się pytanie, czy chcemy utworzyć nowe konto, czy też zalogować się na już posiadanym. Jako że takowego jeszcze nie mamy, wybieramy opcję Stwórz Nowe Konto.

Jeszcze kliknięcie na hasło Zgoda w momencie pojawienia się umowy licencyjnej i przystępujemy do tworzenia konta. Wymyślamy nazwę oraz bezpieczne hasło. Nazwa konta nie jest widoczna dla znajomych, nie jest to nasz pseudonim. Po wypełnieniu formularza naciskamy Dalej.

W kolejnym oknie podajemy adres email, który w przypadku zapomnienia przez nas hasła pozwoli zweryfikować naszą tożsamość. Jeśli podany adres jest poprawny, możemy przejść Dalej.

Następnym punktem jest tajne pytanie, które pomoże nam w przypadku zapomnienia hasła. Wybieramy je, wpisujemy odpowiedź i kontynuujemy rejestrację.

Czekamy, aż zniknie okienko Steam pracuje – Tworzenie konta. Gdy proces dobiegnie końca, możemy przejrzeć (i w razie potrzeby wydrukować) dane naszego świeżo założonego konta. Tym sposobem dotarliśmy do finału tworzenia konta, zostajemy więc poinformowani, że Steam zazwyczaj działa w tle, a znaleźć możemy go na pasku zadań, obok zegara. Kończymy rejestrację, klikając Zakończ.

Teraz po raz pierwszy zobaczycie pełne oblicze Steamu. Gratulujemy, właśnie staliście się jego nowymi użytkownikami.

Konto należy jeszcze w pełni aktywować, w tym celu sprawdzamy e-mail w poszukiwaniu wiadomości od „Steam support” zatytułowanej Your Steam account: Email adress verification i klikamy na podany w niej link. Po ujrzeniu strony z napisem „Success!” mamy pewność, że wszystko poszło po naszej myśli. Teraz możemy udać się do naszego wirtualnego sklepu na zakupy.

1 2 3 4