Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Komputery PC 6 września 2006, 14:39 Loser

16 kierownic dla gracza

Wyścigi samochodowe stają się coraz bardziej dopracowane – a przyjemność ze ścigania się oraz poczucie prowadzenia prawdziwego samochodu będzie znacznie wyższe po zakupie kierownicy.

Po co to wszystko...

Wyścigi samochodowe stają się coraz bardziej dopracowane. Nie wystarczy już rozpędzić się na prostej, przemieścić się do kolejnego zakrętu, klepnąć po hamulcu, by wytracić prędkość, a następnie pokonać zakręt metodą „jakoś to będzie”... Symulacje nowej generacji wymagają dozowania gazu oraz siły nacisku na hamulec z milimetrową dokładnością. Inaczej samochód wpada w trudny do opanowania poślizg, a jedynym skutecznym ratunkiem jest skorzystanie z powszechnie znanego trybu zawartego w większości gier – Restart. Jeżeli należysz do osób, które cieszą się na myśl o precyzyjnym pokonywaniu zakrętów, efektownych, ale i w pełni kontrolowanych poślizgach, jak również chcesz uzyskiwać dobre rezultaty w Colin McRae Rally, Toca Race Driver czy Richard Burns Rally, powinieneś zastanowić się nad zakupem kierownicy. Wbrew pozorom nie jest to nad wyraz drogie rozwiązanie. Średniej jakości ‘kółko’ można nabyć w cenie porównywalnej z analogowym padem. Nie trzeba jednak dodawać, że przyjemność ze ścigania się oraz poczucie prowadzenia prawdziwego samochodu będzie znacznie wyższe po zakupie kierownicy. Aby ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiamy większość obecnie dostępnych, popularnych modeli.

Co i jak wybrać?

Decydując się na zakup kierownicy powinieneś zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujesz tego typu kontrolera. Jeżeli grywasz w wyścigi sporadycznie, do niedawna uważałeś, że klawiatura zapewnia wystarczającą precyzję prowadzenia, rozważ możliwość zakupu pada, który będzie przydatny w pozostałych gatunkach gier. Kierownica do uniwersalnych kontrolerów z pewnością nie należy. Gdy podjąłeś decyzję o zakupie, konieczne jest przeliczenie posiadanej gotówki i zadecydowanie, ile banknotów może opuścić Twój portfel. Jednym z wniosków po zakończeniu testów przeprowadzonych w trakcji przygotowywania materiału było: tanio nie znaczy dobrze. Niestety, większość produktów z niższej grupy cenowej nie zachwyciła. Owszem, precyzja przenoszenia ruchów dłoni była możliwa do zaakceptowania w przypadku wszystkich testowanych urządzeń, jednak jakość wykonania niektórych z nich mierziła. Wyczuwalne luzy, złe spasowanie plastików, ostre krawędzie, trzeszczenie i skrzypienie podczas intensywnej eksploatacji... Oto obraz kierownic tańszych niż 150 złotych. Komu zależy więc na precyzji, wygodzie i komforcie, powinien być gotowy na wydatek przewyższający tę granicę.

Gdzie kupić?

Kierownice można nabyć w różnoraki sposób. Nie polecanym jest ulegnięcie ‘czarowi’ supermarketów, gdzie za stosunkowo niewielkie pieniądze można wejść w posiadanie ‘super’ kontrolera. Zazwyczaj trafi się tam na wyroby o najniższej jakości wykonania. Znacznie lepszym pomysłem jest udanie się do sklepu elektronicznego lub komputerowego, gdzie sprzęt będzie można wyjąć, przymierzyć się do niego, a nierzadko i przetestować. Godnym polecenia sposobem jest również skorzystanie z serwisów aukcyjnych. Dzięki nim, za cenę niższą od sklepowej, można wejść w posiadanie zarówno nowych, jak i używanych kierownic. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kilka kliknięć myszy wystarczy, by znaleźć niemal wszystkie produkowane kierownice. Niestety oferty sklepów bywają szczupłe, co może rodzić problemy z nabyciem wymarzonego i upatrzonego manipulatora.

Przeciwwskazania?

Przy wyborze kierownicy nie trzeba się martwić o brak kompatybilności z posiadanym komputerem. Obecnie oferowane produkty są wyposażone we wtyczkę USB. Ponieważ zastosowane w większości z nich układy wibracyjne lub Force Feedback wymagają dość znacznej ilości energii, większość z nich jest wyposażona w zewnętrzny zasilacz. Problemy ze zbyt małym natężeniem prądu w gnieździe USB nie stanowią więc również powodu do zmartwień.

Co, od kogo i do czego?

Przyjrzyjmy się więc aktualnej ofercie rynkowej. Postanowiliśmy zestawić większość dostępnych i wciąż produkowanych kierownic. Pokrótce przedstawimy ich wady, zalety oraz orientacyjne ceny.

1 2 3 4 5 6 7 8 9