Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Konsole 24 stycznia 2008, 14:51 Cisek

PlayStation 3: Pytania i odpowiedzi

Pod lupę wzięliśmy PlayStation 3. Tekst przedstawia najważniejsze zagadnienia z zakresu podstawowych informacji o sprzęcie, jego konfiguracji, szerokich możliwości, jak również porady na temat wykorzystywania niektórych funkcji.

Jak wygląda pierwsze uruchomienie konsoli?

Podłączamy za pomocą kabla mini-USB kontroler do konsoli i przez dłuższą chwilę przytrzymujemy przycisk Power. Czasem może się zdarzyć, że konsola nie wykryje za pierwszym razem kabla HDMI, musimy wtedy skorzystać z będącego w zestawie kabla AV. Tworzymy profil off-line wybierając sobie nazwę konta, język dashboardu (nie ma polskiego) oraz ustawiając datę i czas. Teraz możemy spokojnie w opcjach przestawić sposób połączenia z telewizorem na ten, który nam najbardziej odpowiada. Kolejnym krokiem powinna być aktualizacja firmware’u. Opcję tę znajdziemy na samej górze w zakładce settings. Jeśli kabel sieciowy wpięliśmy jeszcze przed uruchomieniem systemu, to konsola sama zasugeruje nam niezbędny update. Zarówno dla przewodowego jak i bezprzewodowego dostępu przewidziano automatyczną konfigurację. Pamiętajmy jednak, że jej skuteczność w dużej mierze zależy od rodzaju dostępu do Internetu. Z łączami kablowymi czy Neostradą nie powinno być kłopotów, ale już większe sieci lokalne wymagają indywidualnego podejścia. Nowy firmware (obecnie wersja 2.10) zajmuje około 150 MB, po jego ściągnięciu następuje rozpakowanie i instalacja. Zabronione jest w czasie tej operacji odłączanie konsoli od zasilania, gdyż może to poskutkować nawet uszkodzeniem sprzętu. Dla tych, którzy nie mają zamiaru podpinać konsoli do Internetu, przewidziano możliwość update’u firmware’u z płyty cd, dvd, karty pamięci czy pendrive’a na które uprzednio nagraliśmy pobraną aktualizację.

Jakie ustawienia video i audio znajdziemy w menu konsoli?

Proponuję zwrócić uwagę na dwie opcje. Możemy włączyć redukcję przenikania kolorów (cross colour reduction filter). Dla tych, którzy narzekają na zbyt wyblakłe kolory przy podłączeniu konsoli przez port HDMI jest opcja RGB Full Range – znacząco poprawia wyświetlanie czerni i kontrast pozostałych barw. Poza tym standardowy wybór wymienianych już źródeł obrazu (HDMI, AV/Scart, composite) oraz dźwięku (HDMI, optical, AV/Scart).

Jak bardzo nagrzewa się konsola i czy hałasuje przy pracy?

Naturalnie, że sprzęt wydaje sporo ciepła, ale jest ono odczuwalne tylko w bliskim konsoli otoczeniu. Natomiast dźwięk wydawany podczas pracy plasuje się między niesłyszalnym a cichym odgłosem wentylatorka w pewnych momentach. Generalnie jest wzorowo.

Jakie są główne zakładki w menu konsoli?

Zakładek jest 9:

- Users – lista utworzonych profilów graczy.

- Settings – tu zmienimy ustawienia konsoli co do gier, filmów, muzyki, połączenia z siecią i urządzeniami peryferyjnymi oraz sprawdzimy dostępność aktualizacji, a także upiększymy interfejs konsoli za pomocą jednego z pobranych wcześniej tematów.

- Photo – zbiór naszych prywatnych fotografii lub tapet ściągniętych ze sklepu.

- Music – zgrane na twardy dysk płyty audio i pliki mp3 z innych nośników.

- Video – tu znajdują się pobrane ze sklepu zwiastuny gier i filmów jak również skopiowane z dowolnego nośnika filmy w formatach wmv lub divx.

- Game – przede wszystkim widzimy tu aktualnie umieszczoną w napędzie płytę, jak również wersje demonstracyjne gier, pełne wersje zakupione w PlayStation Store, jest folder z zapisami stanów gier, dodatkami do nich oraz wirtualnymi kartami pamięci do PSone i PS2.

- Network – znajdziemy tu odnośnik do instrukcji obsługi konsoli on-line, konfigurację połączenia z konsolą Sony PSP, przeglądarkę internetową, information board, projekt Folding at Home oraz kolejkę ściąganych plików.

- Playstation Network – konfiguracja konta on-line oraz dostęp do Playstation Store.

- Friends – lista znajomych, możliwość wysyłania sobie wiadomości tekstowych i głosowych.

Jakie są najciekawsze dostępne już tytuły ekskluzywne dla konsoli Playstation 3?

Z tytułów startowych oczywiście widowiskowe wyścigi Motorstorm i shooter fpp Resistance: Fall of Man. Obecnie z drugiej fali tytułów najbardziej interesująco prezentują się Heavenly Sword, zręcznościowy Ratchet and Clank: Tools of Destruction, Uncharted: Drake’s Fortune oraz z natury niszowa, acz zdobywająca coraz większe grono wielbicieli karcianka The Eye of Judgment.

Co ciekawego czeka nabywców w najbliższym czasie?

Warto zapisać sobie takie tytuły jak Haze, Gran Turismo 5: Prologue, Killzone 2, Little Big Planet, Metal Gear Solid 4 i... to w zasadzie tyle z exclusive’ów zapowiedzianych na najbliższe miesiące.

W jakiej rozdzielczości są wykonane gry na PS3?

W przeważającej większości jest to tryb wyświetlania obrazu 720p. Kilka tytułów jak np. Ridge Racer 7 obsługuje najwyższą możliwą rozdzielczość 1080p, na razie pożytek z telewizorów Full HD będą mieli głównie miłośnicy tytułów kupowanych w PlayStation Store, które są mniej zaawansowane technicznie, co przekłada się na możliwość podbicia rozdzielczości.

Jak w praktyce sprawują się wychylenia zaimplementowane w kontrolerach Sixaxis?

Na początku bywało z tym różnie. Pady gubiły synchronizację z konsolą, precyzja była ograniczona. Wraz z publikacją kolejnych firmware’ów Sony usprawniało tę funkcję, by na tę chwilę była już ona w pełni funkcjonalna. Kontroler wysyła do konsoli informacje o swoim położeniu, ale nie tak jak w przypadku Wii w przestrzeni, a względem własnych osi. W praktyce – postawimy Sixaxisa do pionu do siebie – samolot poleci w górę, odwrotnie zapikuje w dół, to samo tyczy się wychyleń w lewo i prawo.

W jakim stopniu gry wykorzystują ten patent?

Kilka gier jest stworzonych z myślą o wychyleniach. W Lair sterujemy w ten sposób smokiem, we flOw pływamy czymś na kształt planktonu, w Rub a Dub przechylamy wannę by gumowe kaczki dotarły do celu. W Motorstormie np. mamy możliwość przełączenia na sterowanie samochodem za pomocą wychyleń na boki, ale w praktyce jest to raczej niewygodne. Znakomicie sprawdza się za to w multiplayerowym Warhawku, gdzie po ustawieniu odpowiedniej czułości o wiele łatwiej manewruje się futurystycznym myśliwcem. Czasem wykorzystywany jako przerywnik – w Heavenly Sword do sterowania wypuszczonymi strzałami, w Uncharted do utrzymywania równowagi, a w Resistance do odpychania przeciwników w klinczu. Moim zdaniem na razie bardziej ciekawostka niż rewolucyjny patent.

Jakie funkcje kryją się pod przyciskiem PSB?

Duży, okrągły przycisk z logiem PlayStation wywołuje menu. Tam możemy wyłączyć aktualnie uruchomioną grę, wyłączyć nasz kontroler (przydatne zwłaszcza podczas oglądania filmów, gdyż Sixaxis sam się nie wyłącza, a po co przez 2 godziny rozładowywać go niepotrzebnie), zmienić mu przypisany numer. Tam też sprawdzimy poziom naładowania akumulatorka. Leniwi mogą z niego skorzystać jako z włącznika PlayStation 3 nie schylając się do konsoli. W porównaniu do Xbox Media Button jego funkcje są jednak bardzo ograniczone.

Czy konsola ma blokadę regionalną?

W kwestii gier skierowanych na PS3 nie. Spokojnie odpalimy na europejskiej wersji sprowadzone prosto z Japonii Gran Turismo 5: Prologue, które u nas pojawi się oficjalnie za kilka miesięcy. Nie obejrzymy natomiast filmów na Blu-ray i DVD przeznaczonych na inny niż nasz region. Tak samo wygląda sprawa z grami z PS2 – europejska konsola uruchomi jedynie płyty z regionu 2.

1 2 3 4 5 6 7 8