Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Alan Wake 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Alan Wake 2 - poradnik do gry

Alan Wake 2 - poradnik do gry

Wydostań się z Leża Mroku Alan Wake 2 poradnik, solucja to porady na start, wszystkie trofea. Przedstawiamy rozwiązania wszystkich zagadek, wszystkich bossów, sekrety, znajdźki, kolejność rozdziałów, Miejsce w umyśle, najlepsze bronie, zakończenia, wymagania sprzętowe, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada 2023

Niniejszy poradnik do gry Alan Wake 2 stanowi kompletny przewodnik po koszmarach doświadczanych przez tytułowego pisarza oraz przez agentkę FBI Sagę Anderson. Pomoże on Wam przede wszystkim w przejściu gry, gdyż oferuje rozwiązania zagadek (fabularnych, rymowanek, skrytek kultu, ukrytych broni), opisy pojedynków z bossami oraz informacje o głównym zakończeniu. W poradniku nie zabrakło informacji o sekretach i znajdźkach (śniadaniówki, strony maszynopisu, powiększenia inwentarza, lalki, echa, słowa mocy i inne), różnorakich porad na temat kluczowych mechanik rozgrywki czy odpowiedzi na częste pytania. Skorzystanie z naszych wskazówek pozwoli Wam też zdobyć platynowe trofeum i skończyć Alan Wake 2 w 100%.

Alan Wake 2: Zawartość poradnika

Nasz poradnik otwierają porady na start i mówimy w nich o ważnych rzeczach, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem gry. Rozdział na temat podstaw rozgrywki opisuje też między innymi wszystkie dostępne bronie, miejsce umysłu i pokój pisarza czy dostępne poziomy trudności.

Na potrzeby poradnika opracowaliśmy rozwiązania zagadek - tych związanych z główną fabułą, jak również unikalnymi broniami, rymowankami czy skrytkami kultu. W osobnym podrozdziale są też omówione wszystkie starcia z bossami, z których dowiecie się o ich głównych ruchach oraz rekomendowanej taktyce walki.

Nasz poradnik nie pomija sekretów i znajdziek odnajdywanych w trakcie przechodzenia gry i poznacie ich dokładne lokalizacje. Są wśród nich m.in. strony maszynopisu, śniadaniówki, mapy lokacji, echa, słowa mocy czy reklamy Koskelów. Przygotowaliśmy również rozdział FAQ, z którego dowiecie się m.in. jak zapisywać grę, jak zagrać Alanem, czy jest punkt bez powrotu, jak leczyć rany czy gdzie znaleźć śrubokręt i nożyce do prętów.

Główne rozdziały poradnika uzupełnia aneks, w którym znajdziecie przede wszystkim poradnik trofeowy pomocny w odblokowaniu platyny. Oprócz tego przygotowaliśmy strony m.in. na temat sterowania, wymagań sprzętowych, wersji językowych, dostępności na Steam i w Game Pass, a także tego czy jest wymagana znajomość serii Alan Wake.

Alan Wake 2: Szybkie porady na start

 1. Saga musi być na bieżąco we wszystkich śledztwach. Najczęstszy powód zacięcia się w jakimś miejscu w jej rozdziałach to brak przeniesienia zebranych śladów na tablicę dochodzeniową.
 2. Operujcie na skrótach do szybkiego wybierania przedmiotów. Musicie ją własnoręcznie potworzyć i np. szybkie użycie lekarstwa czy przełączenie się na inną broń może uchronić Was przed śmiercią.
 3. Nie trzeba rozgrywać wszystkich walk. Unikanie konfrontacji może zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń oraz zapobiec sytuacji wyczerpania zapasów. Wrogów możecie omijać lub uciekać im do światła.
 4. Nie zbadacie od razu każdego miejsca w 100%, bo Wasza postać może nie posiadać klucza, umiejętności czy innego przedmiotu questowego. Badajcie jednak wszystko, by do mapy okolicy były dodawane ikony.

Więcej wskazówek i podpowiedzi możecie znaleźć na osobnej stronie: Porady na start.

Alan Wake 2: Podstawy

 1. Poziomy trudności - Opisaliśmy podstawowe różnice pomiędzy dostępnymi poziomami trudności.
 2. Miejsce umysłu - Wyjaśniamy po co odwiedzać umysł Sagi Anderson oraz jakie można w nim wykonywać czynności.
 3. Wszystkie bronie - Przygotowaliśmy zestawienia dostępnego i najlepszego naszym zdaniem arsenału osobno dla Alana Wake'a i Sagi Anderson.
 4. Najlepsze ulepszenia broni - Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych upgrade'ów, na które powinniście wydawać fragmenty maszynopisu.
 5. Pokój pisarza - Wyjaśniamy jak odwiedzać to miejsce oraz jakie ma praktyczne zastosowania podczas gry jako Alan.
 6. Najlepsze ulepszenia słów mocy - Przedstawiamy najciekawsze perki oraz bonusy dostępne w historii Alana i odblokowywane przy pomocy Słów mocy.

Alan Wake 2: FAQ

Kampania

 1. Jak grać Alanem? - Z tej strony dowiecie się kiedy można przestać grać Sagą i po raz pierwszy przełączyć się na postać Alana.
 2. Jak zapisywać grę? - Wyjaśniamy czy są dostępne manualne zapisy oraz kiedy dochodzi do automatycznego sejwowania gry.
 3. Jak działa przełączanie opowieści? - Wyjaśniamy jak zmienić postać na życzenie oraz kiedy można odblokować opcję wyboru grywalnego bohatera.
 4. Jak przypisać szybki wybór? - Objaśniamy jak dodawać bronie oraz przedmioty jednorazowe do pól szybkiego wyboru z inwentarza.
 5. Czy jest tryb fotograficzny? - Możecie dowiedzieć się czy jest dostępny tryb foto oraz czy można wyłączyć HUD w grze.
 6. Jak leczyć postać? - Podpowiadamy jak regenerować stracone punkty zdrowia i skuteczniej utrzymywać bohaterów przy życiu.
 7. Czy można wyłączyć straszaki? - Wyjaśniamy czy gra pozwala przebłyski z wizerunkami opętanych mające na celu skuteczniej wystraszyć gracza.
 8. Czy jest punkt bez powrotu? - Z tej strony poradnika dowiecie się czy można przegapić znajdźki oraz kiedy jest ostatnia okazja do swobodnej eksploracji map.
 9. Czy są różne zakończenia? - Odpowiadamy na pytanie czy gra posiada więcej niż 1 zakończenie i jak obejrzeć dodatkową scenę zamykającą podstawową kampanię.

Zadania i łamigłówki

 1. Jak przetrwać starcie w kostnicy? - Wyjaśniamy jak odzyskać pistolet i rozegrać pierwsze starcie z gry w kostnicy w Bright Falls.
 2. Jak opuścić kostnicę? - Rozwiązujemy problem zablokowanego wyjścia z kostnicy i dowiecie się jak znieść blokadę.
 3. Jak wejść do auta? - Strona opisuje problem z brakiem interakcji z pojazdem, by powrócić do Bright Falls. Dowiecie się jak odblokować opcję wejścia do auta.
 4. Jak otworzyć bramkę na parkingu? - Wyjaśniamy dość prosty problem jak pozyskać klucz do bramki obok parkingu w Cauldron Lake.
 5. Jak odblokować ślady Na później? - Dowiecie się jak znieść ograniczenie Na później i dodawać kolejne ślady do tablicy dochodzeniowej Sagi.
 6. Co kryje się za uśmiechem? - Opisujemy zagadkę skrytki kultu obok studni Huotari, która wymusza znalezienie uśmiechniętej postaci.
 7. Jak wymyślić nowy plan? - Opisaliśmy ten problematyczny główny cel misji z Biura szeryfa w rozdziale Return 6.
 8. Jak pogłaskać psa? - Podpowiadamy gdzie znaleźć szczekającego psa w Watery, kiedy Saga może go pogłaskać i jaka jest za to nagroda.
 9. Ile amperów ma B2? - Opisaliśmy jedną z trudniejszych zagadek skrytek kultu z Watery, która wymaga obliczeń powiązanych z amperami i bateriami.

Unikalne przedmioty

 1. Jak zdobyć broń i latarkę dla Alana? - Dowiecie się jak sprawić, by Alan przestał być bezbronny. Pokazujemy gdzie w Leżu Mroku są rewolwer i latarka.
 2. Gdzie znaleźć śrubokręt? - Możecie dowiedzieć gdzie pozyskać ten gadżet pomocny w niszczeniu kłódek i otwieraniu pojemników.
 3. Gdzie znaleźć nożyce do prętów? - Dzięki nożycom Saga będzie w stanie otwierać bramki i docierać w nowe miejsca na mapach.
 4. Jak wyjąć lalkę-ojciec z pudełka? - Strona wyjaśnia jakie są wymagania do odnalezienia ostatniej lalki z rymowanek i jak rozwiązać problem z zabraniem jej z pojemnika.

Alan Wake 2: Bossowie

 1. Nightingale - Na tej stronie znajdziecie opis konfrontacji z pierwszym głównym bossem, którego Saga musi pokonać w Cauldron Lake.
 2. Duch Mroku - Opisaliśmy konfrontację z duchem w tunelach metra i ucieczkę przed potworem podczas grania jako Alan Wake.
 3. Mulligan i Thornton - To para bossów i z byłymi zastępcami szeryfa musi zmierzyć się Saga w Kolizji w Watery.
 4. Cynthia - Temu bossowi musicie stawić czoła grając Sagą. Cynthia skrywa się w Kolizji w Centrum odnowy.
 5. Zgrzyt - Mroczną wersję Alana Wake'a musicie po raz pierwszy pokonać na parkingu biura szeryfa grając Sagą w Return 6.
 6. Finałowy boss - Na tej stronie zamieściliśmy opis starcia z końcowym bossem gry. Jest to pojedynek z brzegu Cauldron Lake rozgrywany Sagą w Return 7.

Alan Wake 2: Rozwiązania zagadek

Główna fabuła

 1. Miejsce zbrodni w Cauldron Lake - Opisaliśmy pierwszą dużą zagadkę z gry, która polega na zbadaniu zwłok i przeanalizowaniu wszystkich śladów.
 2. Kody do drzwi w Studiu Talk-show - Dowiecie się jak odczytać kody do zamka elektronicznego drzwi ze studia tv.
 3. Sejf w sklepie z pamiątkami - Dowiecie się jak ustalić kombinację do sejfu w trakcie pobytu w Coffee World.
 4. Kłódka w Warsztacie Rycerzy Kalewali - Pokazujemy gdzie w warsztacie ukryto wskazówki do ułożenia odpowiednich symboli na kłódce.
 5. Układ sterujący w Espresso Express - Pokazujemy gdzie jest układ sterujący przy karuzeli, jak do niego dotrzeć i jak wmontować go w platformę.
 6. Hasło do komputera w Centrum odnowy - Dowiecie się jaki jest poprawny kod do komputera w Domu Opieki Walhalla.
 7. Bezpiecznik w Domu Opieki Walhalla - Naprowadzimy Was na pojemnik z bezpiecznikiem w piwnicy budynku i poznacie kod do skrzynki.
 8. Kod do Oceanview Hotel - Pokazujemy gdzie znaleźć kombinację do hotelowych drzwi w trakcie grania jako Alan Wake.
 9. Włożenie zdjęć ze studia talk-show - Podpowiadamy gdzie znaleźć pudełko ze zdjęciami Alice grając Alanem i jak dostarczyć zdjęcia na plac.

Skrytki kultu

 1. Cauldron Lake - Opisaliśmy wszystkie zagadki otwarcia skrytek podczas eksploracji Cauldron Lake jako Saga.
 2. Bright Falls - Dowiecie się o lokalizacji i rozwiązaniach zagadek wszystkich skrytek z miasteczka Bright Falls.
 3. Watery - Pokazujemy miejsca ukrycia skrytek na mapie Watery oraz sposoby rozwiązania ich zagadek.

Rymowanki

 1. Cauldron Lake - Na stronie znajdziecie rozwiązania łamigłówek dla rymowanek odnajdywanych w Cauldron Lake.
 2. Bright Falls - Przygotowaliśmy listę rymowanek możliwych do odnalezienia i zaliczenia w miasteczku i Bunker Woods.
 3. Watery - Opisaliśmy zaliczenie wszystkich zagadek dla rymowanek poukrywanych na mapie Watery.
 4. Finałowa rymowanka - Z opisu dowiecie się jak odblokować ostatnią rymowankę oraz jak rozmieścić lalki w Witchfinder's Station.

Zamknięte miejsca i unikalny loot

 1. Gablota z obrzynem - Informujemy jak otworzyć gablotę z bronią znajdującą się w Sklepie wielobranżowym w Cauldron Lake.
 2. Komputer w Witchfinder's Station - Z opisu dowiecie się jak poznać hasło do komputera odnajdywanego w Cauldron Lake.
 3. Skrytka z kuszą myśliwską - Pokazujemy gdzie znaleźć chatkę myśliwską i skrytkę kultu w Watery, a także jak zaliczyć zagadkę i pozyskać kuszę.
 4. Klamka do warsztatu z karabinem - Pokazujemy miejsce ukrycia karabinu myśliwskiego w Centrum odnowy i sposób dostania się do broni.
 5. Kod do strzelby w biurze szeryfa - Z opisu dowiecie się jak pozyskać strzelbę powtarzalną z gabloty w biurze Tima Breakera.
 6. Klucz do latarni morskiej - Objaśniamy jakie są wymagania do pozyskania klucza oraz jakie sekrety skrywa latarnia morska z Watery.
 7. Dubeltówka obok Oceanview Hotel - Strona wyjaśnia jak dotrzeć do dubeltówki ukrytej w barze Mirror Peak Bar grając jako Alan Wake.

Alan Wake 2: Sekrety i znajdźki

Return - Saga Anderson

 1. Strony maszynopisu - Return 1-3 - Na stronie jest zestawienie stron-znajdziek z 3 pierwszych rozdziałów Sagi.
 2. Strony maszynopisu - Return 5-7 - Na stronie jest lista stron-sekretów z 3 późniejszych etapów powiązanych z Sagą.
 3. Mapy lokacji - Na stronie pokazujemy gdzie odnajdywać mapy lokacji odwiedzanych przez Sagę. Ułatwiają one eksplorację i powracanie do pominiętych przejść i znajdziek.
 4. Śniadaniówki - Cauldron Lake - Pokazujemy gdzie poukrywano śniadaniówki w Cauldron Lake i jak pozyskać dzięki nim fragmenty maszynopisu.
 5. Śniadaniówki - Bright Falls - Informujemy gdzie szukać śniadaniówek na terenie tytułowego miasteczka i w Bunker Woods.
 6. Śniadaniówki - Watery - Wskazujemy gdzie ukryte zostały kolejne śniadaniówki z fragmentami maszynopisu na mapie Watery.
 7. Powiększenia inwentarza - Przygotowaliśmy zestawienie miejsc z ulepszeniami inwentarza Sagi. Dodatkowo wyjaśniamy jak powiększyć inwentarz Alana.
 8. Lalki z rymowanek - Zestawiliśmy wszystkich 13 lalek do odnajdywania jako Saga. Są one wymagane do zaliczania zagadek rymowanek.
 9. Reklama Koskelów - Pokazujemy jak zebrać komplet reklam telewizyjnych w trakcie zaliczania kolejnych rozdziałów Return.
 10. Głowy jeleni - Z tej strony dowiecie się gdzie odnajdywać trofea po jeleniach i jaka jest nagroda za zlokalizowanie ich wszystkich.

Initiation - Alan Wake

 1. Mapy lokacji - Strona wskazuje miejsca odnajdywania map lokacji z Leża Mroku podczas grania jako Alan.
 2. Echa - Wskazujemy gdzie ukryte zostały echa i jak poprawnie je odblokowywać grając postacią Alana.
 3. Słowa mocy - Przygotowaliśmy zestawienie miejsc odnajdywania wszystkich ulepszeń słów mocy powiązanych z postacią pisarza.
 4. Pisarska podróż - Dowiecie się jak skompletować wszystkie znajdźki z tej kategorii powiązane z nagraniami wyświetlanymi w telewizji.

Alan Wake 2: Długość gry

Ukończenie Alan Wake 2 powinno średnio zająć kilkanaście godzin, przy czym chęć odkrycia 100% oferowanej zawartości i odblokowania wszystkich trofeów może zwiększyć ten wynik. Więcej informacji znajdziecie na stronie: Długość gry.

Alan Wake 2: Trofea, Osiągnięcia

Alan Wake 2 zawiera rekordową liczbę 67 trofeów powiązanych z podstawową kampanią. Osiągięcia można zdobywać na wszystkich platformach, w tym także w wersji na PC z Epic Games Store. Nasz poradnik trofeowy znajdziecie na stronie: Trofea / Osiągnięcia.

Alan Wake 2: Minimalne wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows10 64-bit
 2. Procesor: Intel Core i5-7600K
 3. Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci VRAM / AMD Radeon RX 6600 z 8 GB pamięci VRAM
 4. Pamięć: 16 GB RAM
 5. Miejsce na dysku: około 90 GB SSD

Więcej o zalecanych wymaganiach i o działaniu gry na konsolach znajdziecie na stronie: Wymagania sprzętowe.

Alan Wake 2: Spolszczenie, polska wersja gry

W grze Alan Wake 2 dostępne są polskie napisy, aczkolwiek nie znajdziecie w niej pełnego polskiego dubbingu z polskimi aktorami. Lista wspieranych przez grę języków znajduje się na stronie: Polska wersja językowa.

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów prehistorycznych, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. W swoim dorobku autorskim, oprócz ponad 200 poradników, ma również m.in. recenzje, zapowiedzi i teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki oraz taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując - w granicach rozsądku i wolnego czasu - na trofki i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę, szczególnie autorstwa Stephena Kinga oraz seriale (z klasyków najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Adam Celarek


Informacje o Alan Wake 2 - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 24 października 2023

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.