Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Songs of Conquest - poradnik do gry

Songs of Conquest - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Songs of Conquest: Porady na start Songs of Conquest - poradnik, porady

Niniejsza strona poradnika do Songs od Conquest zapozna Was z przydatnymi poradami na start. Poniżej znajdziecie wskazówki jak zacząć grę – dotyczą one m.in. wygrywania walk, eksploracji świata czy rozwoju bohaterów oraz ich armii.

Ostatnia aktualizacja: 20 maja 2024

Przed rozpoczęciem zabawy w Songs of Conquest powinniście zapoznać się z naszymi poradami na start, które przygotowaliśmy dla nowych graczy. Pozwolą one Wam uniknąć popełniania najczęstszych błędów. Dzięki poniższym podpowiedziom dowiecie się też m.in. jak poprawnie rozwijać powierników, jak ulepszać ich armie, jak optymalnie badać mapę czy jaki wybrać na start poziom wyzwania.

Wybierzcie na start poziom trudności Słuszny lub Ryzykowny

Wszystkie dostępne ustawienia szczegółowo omówiliśmy na stronie Poziomy trudności z rozdziału Podstawy - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Songs of Conquest ma sporo podobieństw do serii Heroes of Might & Magic, ale wielu jej mechaniki (np. systemu rzucania zaklęć) musicie uczyć się od nowa. Polecamy poświęcić kilka godzin na nauczenie się podstaw rozgrywki i grania co najmniej jedną frakcją.
 2. Na poziomach Słuszny i Ryzykowny SI może wolniej się od Was rozwijać i posiadać pewne ograniczenia, np. co do liczby bohaterów czy dozwolonego rozwoju. Ograniczy to ryzyko, że SI mocno rozwinie swoje wojsko i w momencie pierwszego kontaktu będzie dysponowało dużą przewagą.

Wszystkie dostępne ustawienia szczegółowo omówiliśmy na stronie Poziomy trudności z rozdziału Podstawy.

Rozegrajcie kampanie fabularne zanim przejdziecie do Podboju i multiplayera

1 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Finalna wersja gry Songs of Conquest oferuje 4 kampanie i więcej informacji o nich znajdziecie na stronie Tryb Kampania. Jako pierwszą radzimy wybrać kampanię Pieśń Stoutheartów, dzięki której otrzymacie długie wprowadzenie do mechanik gry - dwie pierwsze misje nauczą Was m.in. badania mapy, przejmowania osad i grodów, podstaw walki (bez presji ze strony wrogich powierników), używania magii czy awansowania bohaterów.
 2. W misjach kampanii skupiajcie się na rozwoju głównego bohatera powiązanego z fabułą danej kampanii. To ta postać powinna brać udział w najtrudniejszych bitwach. Pozostali powiernicy powinni być wsparciem i zajmować się mniejszymi rzeczami. Mogą oni nie przejść do kolejnej misji danej kampanii.
 3. Kampanie fabularne są też dobrym sposobem na poznanie wszystkich 4 frakcji - możecie obcować przede wszystkim z ich unikalnymi jednostkami oraz budynkami. Misje fabularne możecie rozgrywać na różnych poziomach trudności (od Słusznego wzwyż).

Podświetlajcie obiekty i armie klawiszem ALT

2 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Stylu pixel art zastosowanego w grze nie może niestety wyłączyć i może on utrudniać rozpoznawanie obiektów, postaci i lokacji znajdujących się na mapie.
 2. Nie musicie na szczęście zgadywać czy dany elemnent jest interaktywny. Przytrzymanie ALT podświetli wszystkie rzeczy (przykład na obrazku) i jest to darmowa, nielimitowana funkcja. Używajcie je w każdym momencie gry, zwłaszcza że niektóre surowce czy miejsca do odwiedzenia mogą zlewać się z tłem.

Zwiedzajcie świat, ale z umiarem

3 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Na mapach na odkrycie czeka mnóstwo opcjonalnych lokacji, dzięki którym możecie m.in. zdobyć artefakty, przejąć kolejne miasta, pozyskać złoto lub surowce, otrzymać stałą lub tymczasową premię do statystyk (np. tylko na czas trwania kolejnej bitwy) czy odblokować darmowe XP.
 2. Nie przesadzajcie ze zbadaniem każdego zakątka mapy, bo Wasi przeciwnicy nie pozostają pasywni i również zajmują się eksploracją. Mogą oni Was wyprzedzić w przejęciu kluczowych lokacji na mapie czy dotrzeć do większej liczby miejsc z cennymi nagrodami. Polecamy skupiać się w pierwszej kolejności na przejęciu nowych osad, grodów i kopalń. Miejsca te zaczną dla Was produkować jednostki, złoto i surowce.
 3. Możecie też wyznaczać różne zadania Waszym bohaterom - część z nich może zajmować się docieraniem do ważnych lokacji i staczaniem walk, a reszta mniej istotną eksploracją i zdobywaniem pojedynczych łupów.

Sprawdzajcie poziom zagrożenia przeciwników

4 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Nieruchome armie oraz wrodzy powiernicy napotykani na mapie są zawsze opisani poziomem zagrożenia. Jest on ustalany w wyniku porównania siły i wielkości Waszej armii z armią przeciwnika. Radzimy atakować wyłącznie te armie, które są oznaczone zielonym lub żółtym kolorem - możecie wtedy spodziewać się mniej wymagających bitew i małych strat w ludziach. Unikajcie pomarańczowych i czerwonych armii. Powracajcie do nich silniejszym powiernikiem z większą armią.
 2. Gra wyświetla poziom zagrożenia dopiero po zbliżeniu się do wrogów. Możecie tu oszukać - zapisać grę, podejść do przeciwników i po odczytaniu ich poziomu zagrożenia wczytać sejwa. Zaoszczędzicie dzięki temu cenne punkty ruchu.

Wykorzystujcie każdą okazję do zwerbowania darmowych oddziałów

5 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Podczas badania lokacji na mapie może pojawiać się okno wyboru nagrody (przykładowe na obrazku). Jedną z nagród mogą być darmowe jednostki i jeśli tylko posiadacie wolne miejsca na jednostki zawsze wybierajcie je zamiast złota. Jest to szczególnie ważne w początkowej fazie rozgrywki, bo Wasza armia nie będzie liczna i kupowanie jednostek trzeba dopiero zorganizować w przejętych grodach i osadach.
 2. Niektóre z wrogich armii mogą dobrowolnie zaproponować przyłączenie się do Waszego bohatera. Zdecydowanie warto przyjąć ich ofertę. Jeśli nie macie wolnych slotów, to przed podejściem do takiej armii przenieście część jednostek na innego powiernika.

Sprawdzajcie rozstawienie jednostek przed bitwą

6 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Gra pokazuje domyślne rozmieszczenie jednostek na ekranie przygotowań do bitwy, ale nie zawsze jest ono idealne i być może warto wdrożyć pewne zmiany.
 2. Polecamy przede wszystkim ustawiać jednostki dystansowe na polach Wysoki teren, dzięki czemu uzyskają premie do ofensywy i defensywy. Dodatkowo w pierwszej linii umieszczajcie silne oddziały oraz jednostki o dużym zasięgu ruchu. Pozwoli to im szybciej zbliżyć się do jednostek wroga. Zwracajcie też uwagę na mury i przeszkody terenowe, które mogą utrudniać walczącym armiom zbliżanie się na potrzeby ataku wręcz.

Polegajcie na zaklęciach rzucanych przez powiernika

O rzucaniu czarów możecie więcej dowiedzieć się ze stron Najlepsze zaklęcia oraz Powiernicy i magia - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Wasz bohater nie bierze czynnego udziału w walkach, ale może rzucać zaklęcia o charakterze ofensywnym lub defensywnym. Starajcie się przede wszystkim przystępować do walk z dużą ilością esencji z różnych kategorii - będzie ona Wam potrzebna do rzucania czarów.
 2. Podczas walk zwracajcie uwagę na aktualne potrzeby armii, np. warto wzmocnić obronę jednostki dystansowej, która znalazła się na celowniku przeciwników, albo zwiększyć atak silnej jednostki wręcz, która zbliżyła się do jednostek wroga. Dobrze jest też osłabiać wrogów czarami działającymi podobnie do klątw i stosować zaklęcia obszarowe po tym jak grupa przeciwników rozstawi się blisko siebie.

O rzucaniu czarów możecie więcej dowiedzieć się ze stron Najlepsze zaklęcia oraz Powiernicy i magia.

Zwiększajcie regularnie limit armii bohatera

Każdy bohater dysponuje domyślnie limitami maksymalnej wielkości armii - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry

Każdy bohater dysponuje domyślnie limitami maksymalnej wielkości armii. Są to:

 1. Limit miejsc na jednostki - możecie go zwiększać kupując kolejne poziomy umiejętności Dowodzenie (przykład na obrazku). Może się ona pojawiać jako 1 z 3 umiejętności po awansowaniu bohatera na wyższy poziom doświadczenia.
 2. Limit jednostek w pojedynczym slocie (np. maksymalnie 20 łuczników) - możecie go zwiększać prowadząc badania po postawieniu odpowiednich budynków.

Obie te techniki dokładniej omówiliśmy na stronie Jak powiększyć armię?.

Awansujcie dostępne oddziały

7 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Każda jednostka w grze występuje w 2 odmianach - zwykłej i ulepszonej. Lepsza wersja danej jednostki to nie tylko wyższe statystyki, ale też np. nowe specjalne umiejętności. Może to znacząco podnieść jej przydatność na polu bitwy i wyraźnie wzmocnić całą armię Waszego powiernika.
 2. Musicie najpierw ulepszyć budynek w grodzie lub osadzie i pozwoli to na werbowanie lepszych jednostek. W tym samym miejscu możecie dokonać konwersji zwykłych jednostek na lepsze. Wszystkie te operacje kosztują dużo złota i innych surowców. Jako pierwsze rozwijajcie najmocniejsze lub najczęściej używane jednostki przez Waszych bohaterów.

Podglądajcie statystyki i umiejętności wrogich oddziałów

8 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Bardzo przydatne jest to, że możecie bez ograniczeń sprawdzać przeciwników, z którymi w danej bitwie przyszło się Wam zmierzyć - wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy, by wyświetliło okienko ze statystykami.
 2. Zwracajcie przede wszystkim na umiejętności specjalne wrogów, zwłaszcza tych, których słabo jeszcze znacie lub spotykacie po raz pierwszy. Może to Wam ułatwić przygotowanie się na ich unikalne ataki, czy na zadecydowanie o kolejności ich eliminowania. Powinniście dążyć do tego żeby problematycznych i niebezpiecznych wrogów zabijać na wczesnym stadium bitwy.

Wycofujcie się z potencjalnych trudnych bitew

Mechanikę anulowania potyczki opisaliśmy również na osobnej stronie Jak uciec z pola bitwy - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. W Songs of Conquest możecie wycofać się z planowanej bitwy, ale tylko jeżeli jesteście stroną atakującą. Może to Was uchronić przed ogromnymi stratami lub przegraniem całej bitwy, co będzie wiązało się z koniecznością wskrzeszenia poległego bohatera.
 2. Gra nie pozwoli Wam anulować bitwy jeśli zostaliście zaatakowani przez wrogiego powiernika. Radzimy często zapisywać postępy i mieć w razie potrzeby opcję cofnięcia się o kilka tur wstecz. Możecie dzięki temu np. oddalić się od potencjalnie silnego wrogiego bohatera czy lepiej przygotować się do walki po odwiedzinach w mieście i zwerbowaniu nowych jednostek.

Mechanikę anulowania potyczki opisaliśmy również na osobnej stronie Jak uciec z pola bitwy?.

Szukajcie okazji do zwiększania inicjatywy

9 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Inicjatywa jest istotna pod kątem optymalnego rozgrywania walk, bo wpływa na kolejność wykonywania ruchów. Wyższa inicjatywa oznacza, że Wasze oddziały mogą szybciej wykonać swoje ruchy i np. wyprzedzić ataki jednostek wroga. Pozwoli to Wam je zranić lub wyeliminować w ramach Waszej tury.
 2. Inicjatywę możecie zwiększać na różne sposoby. Szukajcie przede wszystkim kapliczek, które mogą ją tymczasowo podnieść (np. na czas trwania kolejne bitwy). Z poprawianiem domyślnej inicjatywy mogą też powiązane umiejętności bohatera wybierane każdorazowo po awansie na wyższy poziom.

Przekazujcie wojska i artefakty między bohaterami

10 - Songs of Conquest: Porady na start - Songs of Conquest - poradnik do gry
 1. Powiernicy podróżującymi po mapie mogą spotykać się i prowadzi to m.in. do wyświetlenia okna wymiany (przykładowe na obrazku). Możecie w ten sposób przenosić oddziały i artefakty między bohaterami. Warto dbać o to żeby główny powiernik dla danego scenariusza zawsze posiadał największą armię i najlepsze przedmioty.
 2. Temat wymiany zyskuje też na znaczeniu w kampanii, bo w misjach fabularnych tylko główny bohater przechodzi dalej. Zanim dokończycie daną misję sprawdźcie inwentarz pozostałych powierników. Jeśli mają oni jakieś rzadkie, wartościowe artefakty, to dotrzyjcie z nimi do głównej postaci. W przeciwnym razie artefakty mogą bezpowrotnie przepaść.