Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Last of Us 2 - poradnik do gry

The Last of Us 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Last of Us 2: Porady na start The Last of Us 2 poradnik, solucja

Najlepsze porady na start: jak zacząć, poziom trudności, zapasy, trofea, eksploracja, wrogowie, walki, zapisy stanu gry, broń, psy.

Ta strona zawiera zestaw porad na start do gry The Last of Us 2. W naszym poradniku znajdziesz różnorakie podpowiedzi, dotyczące m.in. utrzymywania postaci przy życiu, skutecznego radzenia sobie z przeciwnikami, czy wykonywania czynności przyśpieszających rozwój bohatera i jego wyposażanie.

Niektóre z opisanych poniżej rzeczy dokładniej omówiliśmy na osobnych stronach naszego przewodnika. Polecamy przede wszystkim odwiedzić strony Walka i skradanie się, Eksploracja oraz Crafting.

Radzimy wybrać wysoki poziom trudności

The Last of Us 2 nie jest bardzo wymagającą produkcją pod względem poziomu trudności - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

The Last of Us 2 nie jest bardzo wymagającą produkcją pod względem poziomu trudności. Dla zapewnienia sobie lepszego poziomu imersji polecamy wybrać wysoki poziom trudności. Sprawi to, że w trakcie konfrontacji z przeciwnikami trzeba będzie bardziej pilnować się i unikać popełniania błędów, co naszym zdaniem może bardzo pozytywnie wpłynąć na budowanie klimatu i czerpanie przyjemności z rozgrywki.

Warto zaznaczyć, że z poziomami trudności nie są powiązane żadne trofea i że wybrane na starcie ustawienie stopnia trudności możesz zmieniać w opcjach gry. Nie musisz obawiać się, że zatniesz się na jakiejś wyjątkowo trudnej bitwie. Po więcej informacji zajrzyj na osobną stronę Poziomy trudności i zapisywanie gry.

Oszczędzaj zapasy

Im wyższy wybrany poziom trudności, tym mniej zapasów jest do odnalezienia - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Im wyższy wybrany poziom trudności, tym mniej zapasów jest do odnalezienia. Nie możesz sobie pozwolić na marnowanie amunicji, czy na częste używanie bomb i koktajli Mołotowa. Nie możesz szybko uzupełniać zapasów i musisz poświęcać dodatkowy czas na przeszukiwanie okolicy.

Obowiązkowe starcia staraj się rozgrywać zużywając jak najmniej zapasów - polegaj na cichych zabójstwach z wykorzystaniem nożyka Ellie (jest on niezniszczalny), celuj w głowy przeciwników w przypadku bezpośrednich konfrontacji i walcz zza zasłon żeby nie zostać trafionym i nie stracić punktów zdrowia.

Dokładnie przeszukuj okolicę

Gra wymusza szybkie wykonanie jakiegoś celu misji jedynie w wyjątkowych przypadkach - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Gra wymusza szybkie wykonanie jakiegoś celu misji jedynie w wyjątkowych przypadkach. W zdecydowanej większości sytuacji możesz na spokojnie przeszukiwać okolicę. W lokacjach bez wrogów możesz od razu się decydować na eksplorację. W lokacjach z przeciwnikami badaniem okolicy zajmij się dopiero po wygraniu starcia i przed wyruszeniem do kolejnego obszaru.

Podczas badania lokacji rozglądaj się za przedmiotami leżącymi na widoku, oraz za lootem skrywanym w różnorakich pojemnikach, które trzeba najpierw otworzyć. Możesz w ten sposób odnajdywać m.in. amunicję, lekarstwa, materiały do craftingu, nowe bronie i gadżety, czy znajdźki. Większość z tych rzeczy może ci ułatwić dalszą grę, czy uczynić sterowaną postać silniejszą.

Po więcej porad i wskazówek na temat badania otoczenia zajrzyj na osobną stronę zatytułowaną Eksploracja.

Używaj trybu nasłuchiwania do lokalizowania wrogów

Tryb nasłuchiwania (Listen Mode) z TLoU niektórzy gracze przyrównują do grania na kodach, ale skoro jest dostępna taka funkcjonalność gry, to zdecydowanie warto na niej polegać - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Tryb nasłuchiwania (Listen Mode) z TLoU niektórzy gracze przyrównują do grania na kodach, ale skoro jest dostępna taka funkcjonalność gry, to zdecydowanie warto na niej polegać. Tryb ten znacząco zmniejsza ryzyko nagłego wykrycia przez przeciwnika, którego nie zdołałeś zlokalizować polegając na tradycyjnym rekonesansie.

Dla przypomnienia działanie trybu nasłuchiwania (przytrzymaj przycisk R1) polega na "prześwietlaniu ścian" i zaznaczaniu sylwetek żywych przeciwników oraz potworów. Możesz w łatwy posób ustalić położenie przeciwnika oraz kierunek, w którym podąża. Wiedzę tę możesz wykorzystać do ominięcia wroga lub do zaplanowania ataku z zaskoczenia. Warto dodać, że tryb nasłuchiwania możesz stopniowo ulepszać - zajrzyj m.in. na stronę Najlepsze pasywne umiejętności i do rozdziału Rozwój postaci i wyposażenia.

Wykonuj co jakiś czas manualne zapisy stanu gry

Jeśli chcesz możesz w całości polegać na automatcznych zapisach swoich postępów - gra operuje na kilku slotach autosejwów - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Jeśli chcesz możesz w całości polegać na automatcznych zapisach swoich postępów - gra operuje na kilku slotach autosejwów. Manualne zapisy pozwalają skuteczniej ochronić się przed potencjonalnymi większymi "wpadkami". Możesz dzięki nim zabezpieczyć się np. na wypadek przedwczesnego opuszczenia jakiejś dużej, niezbadanej lokacji, oraz używać ich do powtarzania większych fragmentów gry po to żeby zużyć przy kolejnym podejściu mniej zapasów.

Możesz utworzyć wiele manualnych sejwów i działanie całego mechanizmu dokładniej omówiliśmy na stronie Poziomy trudności i zapisywanie gry.

Nie rozpoczynaj walk z niskim poziomem zdrowia

W The Last of Us 2 domyślnie pasek zdrowia nie podlega samoregeneracji i musisz o tym pamiętać w trakcie prowadzenia rozgrywki - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of Us 2 domyślnie pasek zdrowia nie podlega samoregeneracji i musisz o tym pamiętać w trakcie prowadzenia rozgrywki. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że przystąpisz do jakiejś konfrontacji mocno osłabioną postacią, która będzie mogła zginąć już np. po otrzymaniu jednego trafienia czy po jednym udanym ataku w walce wręcz.

Pasek zdrowia pojawia się w prawym dolnym rogu obok informacji o ilości amunicji do broni. Utracone punkty zdrowia możesz najłatwiej odzyskiwać dzięki zużywaniu apteczek, które odnalazłeś w świecie gry lub wyprodukowałeś. Możesz również natrafiać na batony odnawiające mniejsze ilości punktów zdrowia.

Komplet informacji na temat powrotu do pełni sił znajdziesz m.in. w osobnym rozdziale Leczenie - jak powrócić do pełni zdrowia?.

Nie daj się złapać żadnemu klikaczowi

Klikacze (Clickers) to odmiana potworów doskonale znana już z pierwszej części The Last of Us - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Klikacze (Clickers) to odmiana potworów doskonale znana już z pierwszej części The Last of Us. Kreatury te pojawiają się również w sequelu i są tak samo niebezpieczne - twoja postać od razu zginie po tym jak złapie ją klikacz.

Śmierciom z rąk klikaczy możesz zapobiegać na różne sposoby - omijając te stworzenia przy zachowaniu bezpiecznej odległości, wykonując na nich ciche egzekucje z użyciem nożyka Ellie (w przeciwieństwie do ostrza z jedynki nie podlega ono zużyciu) lub w ostateczności zabijając je w bezpośrednich konfrontacjach zanim złapią twoją postać - możesz oddawać strzały z broni palnej lub próbować walki wręcz. W lokacjach, w których pojawiają się też inne potwory, zostawiaj sobie klikaczy na sam koniec.

Więcej porad i informacji na temat klikaczy znajdziesz na stronie Klikacze - jak pokonywać i jak unikać?.

Chowaj się w wysokiej trawie

Począwszy od Seattle możesz natrafiać na obszary, w których rośnie wysoka trawa - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Począwszy od Seattle możesz natrafiać na obszary, w których rośnie wysoka trawa. Twoja postać może chować się w trawie, ALE nie zapewnia ona całkowitej ochrony przed wykryciem. Nie możesz liczyć na to, że staniesz się praktycznie niewidzialny dla przeciwników w wysokiej trawie, co miało miejsce np. w Horizon Zero Dawn.

Kucanie w trawie utrudnia przeciwnikom wykrycie twojej postaci, ale nadal może zostać wszczęty alarm. Problem możesz częściowo ograniczyć kładąc się na ziemi w trawie. Pozwala to bardzo wyraźnie zbliżyć się do wrogów, ale niestety podczas czołgania nie możesz odpalić cichej egzekucji, tylko co najwyżej używać broni palnej. Po dostatecznym zbliżeniu się do upatrzonego przeciwnika ponownie wybierz przykucnięcie żeby cichy atak stał się dostępny.

Więcej informacji o działaniach z ukrycia i unikaniu alarmów możesz znaleźć w rozdziale Walka i skradanie się.

Uważaj na generowany poziom hałasu

W The Last of Us 2 można łatwo zostać wykrytym generując hałas przez zbyt szybkie poruszanie się i to nawet w przykucniętej pozycji - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of Us 2 można łatwo zostać wykrytym generując hałas przez zbyt szybkie poruszanie się i to nawet w przykucniętej pozycji. Jest to szczególnie istotne w przypadku konfrontacji z klikaczami, które są ślepe, ale mają za to bardzo wyczulony zmysł słuchu. Staraj się jedynie częściowo wychylać lewą gałkę analogową, by nie poruszać się z maksymalną "dozwoloną" szybkością.

Okolicę łatwo mogą też zaalarmować odgłosy walki czy nawet pojedyncze wystrzały. W niektórych bitwach spodziewaj się pojawienia zarażonych, których zainteresują właśnie odgłosy toczącej się bitwy. W celu ograniczenia generowanego hałasu korzystaj z cichych ataków nożykiem / ostrzem oraz z tłumików - ten drugi element gry dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Tłumik do broni - jak zdobyć?.

Używaj butelek i cegieł do odwracania uwagi wrogów

Odwracanie uwagi przeciwników z wykorzystaniem rzucanych butelek lub cegieł ma w grze dwa główne zastosowania - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Odwracanie uwagi przeciwników z wykorzystaniem rzucanych butelek lub cegieł ma w grze dwa główne zastosowania. Możesz przede wszystkim odciągać w ustronne miejsca tych wrogów, którzy rozstawieni są np. na otwartej przestrzeni i potencjalnie znajdują się w polu widzenia innych przeciwników.

Rzucanie przedmiotami przydaje się też przy planowaniu pułapek i na najlepsze rezultaty możesz liczyć w trakcie starć z potworami. Możesz np. rozstawić gdzieś minę-pułapkę i następnie rzucić w to miejsce przedmiotem lub zaczekać aż zainfekowani zgromadzą się wokół miejsca wylądowania butelki/cegły i rzucić w nich koktajlem Mołotowa podpalając całą grupę.

W obszarach, w których jednocześnie pojawią się żywi przeciwnicy oraz zarażeni, możesz też używać rzucanych obiektów do inicjowania walk pomiędzy obiema stronami. Możesz zaczekać na zwycięstwo ludzi i/lub zainfekowanych i zająć się niedobitkami lub wykorzystać okazję do przekradnięcia się obok walczących ze sobą grup.

Polegaj na unikach w walce wręcz

Jeżeli doszło do konfrontacji na krótkim dystansie z jakimś żywym przeciwnikiem lub potworem, to bardzo istotne jest bezbłędne wykonywanie uników odpalanych przyciskiem L1 - musisz oczywiście wcisnąć przycisk w najlepszym momencie, tzn - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Jeżeli doszło do konfrontacji na krótkim dystansie z jakimś żywym przeciwnikiem lub potworem, to bardzo istotne jest bezbłędne wykonywanie uników odpalanych przyciskiem L1 - musisz oczywiście wcisnąć przycisk w najlepszym momencie, tzn. nie za wcześnie i nie za późno.

Po każdym udanym uniku zacznij wciskać przycisk walki wręcz po to żeby zadawać obrażenia nożykiem Ellie, bronią białą lub pięściami. Nie przesadzaj jednak z liczbą ataków i bądź gotowy do kolejnych perfekcyjnych uników po tym jak to przeciwnik przejdzie do kontrofensywy.

Podmieniaj lub naprawiaj zużytą broń białą

W The Last of Us 2 Ellie może korzystać z nożyka switchblade, który jest niezniszczalny - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of Us 2 Ellie może korzystać z nożyka switchblade, który jest niezniszczalny. Grając jako Ellie śmiało próbuj zachodzić od tyłu i po cichu eliminować wszystkie klikacze (i innych potencjalnych wrogów).

"Zwykła" broń biała (np. toporki, kije baseballowe, młotki) podlega już niestety zużyciu - liczba miałych białych prostokątów przy ikonie broni informuje o liczbie możliwych ataków. Z problemem tym możesz "walczyć" na dwa główne sposoby - regularnie podmieniać bronie na inne odnalezione w świecie gry oraz korzystać z projektu Melee Upgrade w ramach craftingu, który przywraca broń do pełni sprawności i zwiększa jej obrażenia. Patent ten dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Broń biała - czy jest niezniszczalna?.

W trakcie walk z ludźmi pilnuj flank

Walki z żywymi przeciwnikami mogą znacznie różnić się od walk z zarażonymi - ci drudzy po zauważeniu twojej postaci wyruszają zazwyczaj w jej stronę w linii prostej - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Walki z żywymi przeciwnikami mogą znacznie różnić się od walk z zarażonymi - ci drudzy po zauważeniu twojej postaci wyruszają zazwyczaj w jej stronę w linii prostej. Żywi wrogowie mogą próbować zajść bohatera od flanki i stwarza to duże ryzyko odniesienia niespodziewanych obrażeń.

Po zaatakowaniu grupy żywych przeciwników nie pozostawaj cały czas za tą samą zasłoną, tylko zmieniaj co jakiś czas miejsce wyprowadzania ataków. Pomagaj sobie trybem nasłuchiwania, który może podświetlać przemieszczających się wrogów. Jeśli podróżujesz z Diną, to ona również może informować o pojawianiu się przeciwników w innych miejscach i da ci to krótką chwilę na reakcję.

Jeśli szukasz więcej porad, to zapraszamy na osobną stronę zatytułowaną Walka i skradanie się.

Uważaj na pułapki

Z pułapkami po raz pierwszy będziesz miał do czynienia w drodze do budynku stacji telewizyjnej w Seattle i przykładową pokazuje obrazek - są to miny połączone ze sznurkami i dotknięcie któregokolwiek z nich doprowadzi do detonacji - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Z pułapkami po raz pierwszy będziesz miał do czynienia w drodze do budynku stacji telewizyjnej w Seattle i przykładową pokazuje obrazek - są to miny połączone ze sznurkami i dotknięcie któregokolwiek z nich doprowadzi do detonacji. Jest to oczywiście równoznaczne z natychmiastowym zgonem.

Lokacje z pułapkami staraj się przemierzać bez niepotrzebnego pośpiechu, by nie przegapić żadnej miny schowanej w wysokiej trawie. Pułapki możesz też wykorzystywać przeciwko zarażonym - rzuć przedmiotem w stronę lokacji z pułapką (lub po prostu daj się celowo zauważyć) i zaczekaj na przybycie potwora, który zdetonuje minę. Sam również możesz rozbrajać na odległość pułapki, np. rzucając bezpośrednio w nie butelkami/cegłami lub ostrzeliwując miny z użyciem broni palnej.

Do wnętrz niektórych budynków możesz dostać się rozbijając okno

To cenna wskazówka, jeśli masz w planach badanie wszystkich odwiedzanych lokacji w 100 procentach - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

To cenna wskazówka, jeśli masz w planach badanie wszystkich odwiedzanych lokacji w 100 procentach. Niektóre budynki w grze są zamknięte i nie można znaleźć klucza do drzwi. Jest na szczęście alternatywne rozwiązanie - niektóre okiennice i witryny można rozbijać i przykładowe tego typu miejsce pokazuje obrazek.

Do rozbicia szyby najlepiej po prostu użyć posiadanej broni białej, zwłaszcza że nie ulegnie ona w ten sposób uszkodzeniu. Alternatywnie możesz skorzystać z jakiegoś przedmiotu do rzucania (pustak, butelka) lub oddać strzał z dowolnej broni - metody te są rekomendowane, jeśli nie możesz osobiście dosięgnąc okiennicy (np. jeśli okno jest wysoko umieszczone).

Więcej wskazówek dotyczących badania dostępnych lokacji zamieściliśmy na stronie Eksploracja.

Zużywaj na bieżąco pozyskiwane suplementy i złom

1 - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry
W The Last of Us Part II możesz - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

W The Last of Us Part II możesz:

  1. Odblokowywać nowe pasywne umiejętności - Odbywa się to dzięki wydawaniu odnajdywanych w świecie gry suplementów (Supplements). Dodatkowo musisz odnajdywać nowe podręczniki (Training Manuals) po to żeby uzyskiwać dostęp do nowych drzewek umiejętności.
  2. Ulepszać posiadane bronie - Odbywa się to dzięki zbieraniu części - złomu (Scavenged Parts) i wydawaniu ich na ulepszenia broni w warsztatach odnajdywanych w świecie gry. Każda broń ma kilka możliwych ulepszeń do zakupienia - mogą one np. dodać lunetę, powiększyć magazynek, czy poprawić celność.

Podsumowując - staraj się odnajdywać jak najwięcej suplementów i złomu dzięki starannej eksploracji otoczenia. Zapraszamy na osobne strony Najlepsze pasywne umiejętności i Ulepszanie broni - jak i gdzie?. Znajdziesz tam m.in. wskazówki jakie pasywne zdolności i upgrade'y broni warto zakupić jako pierwsze.

Zachowuj bezpieczną odległość podczas walk z Shamblerami

Shambler to nazwa nowego rodzaju zainfekowanych, którzy debiutują w grze The Last of Us 2 - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Shambler to nazwa nowego rodzaju zainfekowanych, którzy debiutują w grze The Last of Us 2. Unikalny atak Shamblerów polega na "eksplodowaniu" i wypuszczeniu chmury trującego gazu i za wszelką cenę musisz go unikać, gdyż znalezienie się w zasięgu tego ataku może poważnie osłabiać twoją postać lub nawet doprowadzić do jej śmierci.

Jeśli tylko widzisz, że Shambler przygotowuje się do wypuszczenia trujących oparów, jak najszybciej rozpoczynaj sprint żeby się od niego oddalić. Do atakowania tych potworów radzimy używać broni palnej oraz pułapek, przy czym więcej dokładnych podpowiedzi znajdziesz na osobnej stronie Shambler - jak pokonać?.

Możesz łatwo odwracać uwagę psów, by zgubiły trop

Począwszy od drugiego dnia pobytu w Seattle zaczniesz spotykać towarzyszące niektórym przeciwnikom psy obronne, które będą wrogo nastawione do Ellie - The Last of Us 2: Porady na start - The Last of Us 2 - poradnik do gry

Począwszy od drugiego dnia pobytu w Seattle zaczniesz spotykać towarzyszące niektórym przeciwnikom psy obronne, które będą wrogo nastawione do Ellie. Jedną z ich unikalnych cech jest to, że psy mogą używać węchu do podążania za śladem zapachowym Ellie (jest on widoczny w trybie nasłuchiwania).

Do zgubienia tropu możesz przyczynić się dostatecznie oddalając się od psów, ale istnieje o wiele prostsza metoda - możesz odwrócić uwagę tropiącego bohaterkę psa rzuconym przedmiotem. Zwierzę zaprzestanie podążania za Ellie i zamiast tego skupi się na zbadaniu miejsca, w którym wylądował rzucony obiekt.

Po więcej informacji i porad jak radzić sobie z wrogimi psami obronnymi zajrzyj na osobną stronę Psy w naszym przewodniku po grze.