Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady Horizon Zero Dawn poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika trofeowego do gry Horizon Zero Dawn możesz znaleźć listę wszystkich trofeów DLC, tzn. powiązanych z dodatkową zawartością gry. Do każdego osiągnięcia dodaliśmy informacje o jego wymaganiach, a także nasz autorski komentarz odnośnie jego łatwego odblokowania.

Jeżeli interesują cię osiągnięcia podstawowej kampanii związane ze zdobyciem platynowego trofeum, to przejdź na osobną stronę naszego poradnika trofeowego - Główne trofea.

Najważniejsze informacje o dodatkowych trofeach Horizon Zero Dawn

 1. Trofea DLC nie są zaliczane do wymagań platynowego trofeum. Wszystkie osiągnięcia związane z dodatkami są całkowicie opcjonalne i nie musisz zajmować się nimi na potrzeby platyny.
 2. Gra posiada trzy zestawy dodatkowych trofeów - Nowa Gra+, The Frozen Wilds - Misje oraz The Frozen Wilds - Wyczyny. Do odblokowania są w sumie 23 trofea DLC.
 3. Trofea Nowa Gra+ są dostępne dla wszystkich graczy, przy czym dotyczą one ponownego przejścia gry, tak więc siłą rzeczy w pierwszej kolejności musisz zająć się przynajmniej częścią głównych osiągnięć gry.
 4. Trofea The Frozen Wilds Misje i Wyczyny wymagają posiadania zainstalowanego dodatku fabularnego o takiej samej nazwie. Jeżeli posiadasz edycję Game of the Year Edition (jest ona domyślną dla wersji na PC), to dodatek ten od razu będziesz posiadał. Jeśli natomiast dysponujesz zwykłą wersją Horizon Zero Dawn, to dodatek The Frozen Wilds musisz oddzielnie kupić i następnie zainstalować.
 5. Dodatek The Frozen Wilds rozpocznij dopiero po solidnym ograniu "podstawki". Aloy będzie dzięki temu silniejsza i łatwiej będzie mogła radzić sobie z nowymi zagrożeniami.
 6. Trofea The Frozen Wilds możesz zdobywać na dowolnym poziomie trudności. Tak samo jak w przypadku głównej kampanii możesz grać np. na niskim poziomie.

Nowa gra+ ukończona - New Game+ Completed

DLC: Nowa Gra+

Opis: Ukończono "Nową grę+" na dowolnym poziomie trudności.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Radzimy od razu wybrać nowy najwyższy poziom trudności po to żeby podczas pojedynczego powtórnego przejścia kampanii zdobyć oba trofea tego dodatku DLC.

Gra pozwoli ci rozpocząć rozgrywkę w trybie Nowa Gra Plus po skończeniu głównej fabuły, ale nie śpiesz się z restartowaniem kampanii. Zamiast tego postaraj się zdobyć jak najwięcej rzeczy, które mogą zostać przeniesione do NG+:

 1. Awansuj Aloy na 50 poziom doświadczenia
 2. Zdobądź najlepsze bronie, stroje i ich ulepszenia.
 3. Zgromadź jak najwięcej gotówki, materiałów, amunicji oraz mikstur.

Jeżeli brakuje ci trofeów powiązanych z sekretami, próbami na terenach łowieckich czy gromadzeniem wiedzy na temat maszyn, to zajmij się nimi jeszcze w trakcie przechodzenia gry po raz pierwszy. Wymienione elementy ulegną resetowi w trybie Nowa Gra+ i musiałbyś np. od nowa kolekcjonować wszystkie znajdźki.

Super trudna gra - Ultra Hard Completed

DLC: Nowa Gra+

Opis: Ukończono "Nową grę+" na super wysokim poziomie trudności.

Typ: Srebrne

Wskazówki: To zdecydowanie najtrudniejsze trofeum Horizon Zero Dawn. Ukończenie gry na nowym najwyższym poziomie trudności przysporzy ci mnóstwo kłopotów nawet jeśli doskonałeś poznałeś wszystkie główne mechaniki rozgrywki oraz przeniosłeś dużo rzeczy z pierwszego przejścia gry do trybu NG+. Oto kilka najważniejszych podpowiedzi jak radzić sobie na poziomie trudności Super wysoki:

 1. Ignoruj całą opcjonalną zawartość oraz opcjonalne walki. Jeżeli już w pierwszym przejściu gry zdobyłeś 50 poziom doświadczenia, to nie będziesz dalej awansował (zakładając że nie posiadasz dodatku The Frozen Wilds, który podnosi limit do 60 poziomu). Powinieneś też być w stanie przenieść do trybu Nowa Gra+ najlepsze bronie i stroje. Każda konfrontacja jest na nowym poziomie trudności bardzo wymagająca. W miarę możliwości skupiaj się na głównej fabule i w przypadku niespodziewanej konfrontacji z maszynami czy żywymi przeciwnikami decyduj się na ucieczkę. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo czasu i przede wszystkim dużo zapasów.
 2. Aloy bardzo szybko może zginąć stojąc na otwartej przestrzeni. Jeśli musisz rozegrać jakąś walkę, to szukaj okazji do ukrywania się za dużymi niezniszczalnymi przeszkodami. Uważaj jednak na Nękaczy (Stalker), którzy mogą częściej atakować niż podczas pierwszego przejścia gry.
 3. Polegaj na łukach i korzystaj z różnych odmian strzał. Walka dystansowa to rekomendowany sposób prowadzenia starć. Walki w zwarciu na super wysokim poziomie trudności są bardzo ryzykowne. Powinny one być ostatecznością.
 4. Warto korzystać ze stroju ze splotem osłony (Shield-Weaver Outfit) z pobocznego questu Starożytna Zbrojownia (można ją przenieść do NG+). Jest to prawdopodobnie najlepsza zbroja do rozgrywania obowiązkowych walk. Skradanie się na najwyższym poziomie trudności jest bardzo utrudniona i można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że Aloy zostanie zawsze dość szybko wykryta przez przeciwników.

Ścieżka Szamanów - Took the Shaman's Path

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Przebyto Ścieżkę Szamanów i odnaleziono kryjówkę Ourei.

Typ: Brązowe

Wskazówki: To trofeum związane z główną linią fabularną dodatku The Frozen Wilds i nie możesz go w rezultacie przegapić. Musisz skończyć główny quest The Shaman's Path.

Wyzwanie weraku - Won the Werak Challenge

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Rzucono wyzwanie Aratakowi w Zmrozinach - z powodzeniem.

Typ: Brązowe

Wskazówki: To trofeum związane z główną linią fabularną dodatku The Frozen Wilds i nie możesz go w rezultacie przegapić. Musisz skończyć główny quest For the Werak.

Druga ekspedycja ukończona - Completed the Second Expedition

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Przeprowadzono udany atak na Ryczącą Górę.

Typ: Brązowe

Wskazówki: To trofeum związane z główną linią fabularną dodatku The Frozen Wilds i nie możesz go w rezultacie przegapić. Musisz skończyć główny quest Firebreak.

Góra pokonana - Conquered the Mountain

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Przepędzono zagrożenie czyhające w trzewiach góry.

Typ: Srebrne

Wskazówki: To trofeum związane z główną linią fabularną dodatku The Frozen Wilds i nie możesz go w rezultacie przegapić. Musisz skończyć główny quest The Forge of Winter.

Osuszono powódź - Drained the Flood

DLC: The Frozen Wilds - Misje - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Całkowicie osuszono zbiornik w Siwym Łowisku.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Trofeum to powiązane jest z pobocznym questem Waterlogged, który można odebrać od Laulai. Wypełnienie założeń tego osiągnięcia dokładnie opisaliśmy na osobnej stronie Jak spuścić całą wodę z Siwego Łowiska? w rozdziale FAQ.

Wyzwanie Ikrie - Won Ikrie's Challenge

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Ponownie spotkano Ikrie na terenach łowieckich Pieśniegów i zajęto pierwsze miejsce w jej wyzwaniu.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Trofeum to powiązane jest z pobocznym questem Ikrie's Challenge, który staje się dostępny po zaliczeniu opcjonalnego zadania The Survivor.

Musisz spotkać się z Ikrie w lokacji Showchants Hunting Ground. Wyzwanie związane z tym trofeum dotyczy pokonywania kolejnych grup maszyn dysponując jednocześnie ograniczoną ilością amunicji. Ikrie na szczęście pomaga w zaliczeniu wyzwania i możesz dodatkowo ułatwić sobie sprawę ustawiając najniższy poziom trudności. W razie porażki próbę można bezproblemowo powtórzyć.

W pełni ulepszone bronie - Fully Improved Weapons

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Uzyskano od Vargi ulepszone wersje wszystkich trzech broni.

Typ: Srebrne

Wskazówki: Musisz pozyskać najpierw nowe unikalne bronie na potrzeby ulepszania ich:

 1. Broń Forgefire zdobywa się dzięki odbiciu obozu bandytów Stone Yield Bandit Camp
 2. Broń Ice Rail zdobywa się dzięki zaliczeniu questu For the Werak.
 3. Broń Stormslinger zdobywa się dzięki zaliczeniu questu The Shaman's Path.

Varga przebywa w lokacji Longnotch. Na potrzeby ulepszenia wszystkich 3 broni musisz wykonać jej drobne zadania dotyczące zdobywania części z tytułu pokonywania maszyn.

Wszystkie misje wykonane - All Quests Completed

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: sss

Typ: Srebrne

Wskazówki: Misji głównej fabuły dodatku nie możesz przegapić. Oprócz tego do zaliczenia są następujące poboczne questy:

 1. A Secret Shared
 2. Frontier Justice
 3. Geared Up - to trzy mini-zadania związane z ulepszeniem broni Forgefire, Ice Rail i Stormslinger, szczegóły znajdziesz w opisie trofeum W pełni ulepszone bronie
 4. Ikrie's Challenge
 5. Out of the Forge
 6. The Claws Beneath
 7. The Hunters Three
 8. The Survivor
 9. Waterlogged

Wszystkie aktywności - All Activities Completed

DLC: The Frozen Wilds - Misje - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Misje

Opis: Wykonano misje dotyczące żyrafa, obozu bandytów i terenów łowieckich w Kraju.

Typ: Srebrne

Wskazówki: Osiągnięcie to nie jest bardzo czasochłonne, choć wymaga pewnych umiejętności. Wdrapanie się na nowego żyrafa opisaliśmy dokładniej na stronie Jak wspiąć się na Żyrafa?.

Oprócz zajęcia się wspinaczką na Żyrafa musisz też odbić jeden obóz i zaliczyć 3 wyzwania na terenach łowieckich. W każdym z tych przypadków możesz ułatwić sobie zaliczenie aktywności ustawiając niski poziom trudności.

Pierwsza modyfikacja włóczni - First Spear Modification

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Zamontowano modyfikację na włóczni.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Temat modyfikowania i ulepszania włóczni należącej do Aloy dokładnie opisaliśmy na osobnej stronie Jak ulepszyć włócznię? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

5 ciosów przy zsiadaniu - 5 Dismount Strikes

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Zabito 5 wrogów z użyciem umiejętności Cios przy zsiadaniu.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Jest to jedna z zupełnie nowych umiejętności możliwych do odblokowania po zainstalowaniu dodatku The Frozen Wilds. Podczas podróżowania na oswojonej maszynie szukaj okazji do wciskania Kwadratu po to żeby wykonać zeskok połączony z atakiem na okolicznym przeciwniku. Używaj go przede wszystkim na małych maszynach i na żywych przeciwnikach, którzy mają szanse od raz uzginąć.

5 naprawionych typów maszyn - 5 Machine Types Repaired

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Wykorzystano umiejętność Naprawa maszyn lub Naprawa wierzchowca na 5 różnych typach maszyn.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Są to kolejne nowe umiejętności tego DLC. Możesz ich używać na zdominowanych (oswojonych) maszynach po to żeby przywracać je do pełni sprawności. Pamiętaj o tym, że musisz osłabiać różne rodzaje maszyn nadających się do zdominowania, nie pięć razy tego samego wierzchowca.

15 zabitych ogniarzy - Killed 15 Scorchers

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Zabito 15 ogniarzy.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Jest to nowa kategoria maszyn debiutujących w The Frozen Wilds. Ogniarzy możesz spotykać w questach, podczas swobodnej eksploracji i na polach łowieckich. W szybkim niszczeniu ich pomagają ataki zamrażające.

10 zabitych lodowych pazurów - Killed 10 Frostclaws

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Zabito 10 lodowych pazurów.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Jest to nowa kategoria maszyn debiutujących w The Frozen Wilds. Ogniarzy możesz spotykać w questach, podczas swobodnej eksploracji i na polach łowieckich. W szybkim niszczeniu ich pomagają ataki ogniowe.

6 zabitych ognistych pazurów - Killed 6 Fireclaws

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Zabito 6 ognistych pazurów.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Jest to nowa kategoria maszyn debiutujących w The Frozen Wilds. Ogniarzy możesz spotykać w questach oraz podczas swobodnej eksploracji nowej krainy. W szybkim niszczeniu ich pomagają ataki zamrażające.

Wszystkie wieże sterowania wyłączone - All Control Towers Disabled

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Wyłączono wszystkie wieże sterowania poprzez ich dominację lub zniszczenie.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Temat ten kompleksowo opisaliśmy na stronie Jak zniszczyć wieże kontroli? z rozdziału FAQ naszego poradnika.

Wszystkie pigmenty - All Pigments Found

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Znaleziono wszystkie pigmenty w Kraju.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Pigmenty to jedna z nowych kategorii sekretów / znajdziek w dodatku The Frozen Wilds. Do odnalezienia jest ich w sumie 9. Miejsca ich odnajdywania opisaliśmy w osobnym rozdziale Pigmenty, w którym jest też wysokiej jakości mapa krainy DLC.

Wszystkie figurki zwierząt - All Animal Figurines Found

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Znaleziono wszystkie figurki zwierząt w Kraju.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Figurki zwierząt to jedna z nowych kategorii sekretów / znajdziek w dodatku The Frozen Wilds. Do odnalezienia jest ich w sumie 6. Miejsca ich odnajdywania opisaliśmy w osobnym rozdziale Figurki zwierząt, w którym jest też wysokiej jakości mapa krainy DLC.

Pierwsza wymiana niebieskierki - First Bluegleam Trade

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny - Horizon Zero Dawn: Trofea DLC - lista, porady - Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Wymieniono niebieskierkę na specjalną broń lub specjalny strój.

Typ: Brązowe

Wskazówki: Temat ten kompleksowo opisaliśmy na stronie Co to jest Niebieskierka? w rozdziale FAQ. Dla przypomnienia - są to specjalne kryształy, które "rosną" na maszynach i po zabraniu mogą być wykorzystywane w formie waluty. Na potrzeby dokonania wymiany niebieskierki na specjalną broń lub strój będziesz musiał zebrać co najmniej 12 kryształów. Odwiedź następnie jednego z handlarzy z krainy DLC.

Wszystkie umiejętności The Frozen Wilds - All Frozen Wilds Skills

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Odkryto wszystkie nowe umiejętności w The Frozen Wilds.

Typ: Brązowe

Wskazówki: W dodatku fabularnym do odblokowania jest 8 nowych umiejętności z zupełnie nowego drzewka rozwoju Traveler. Musisz je docelowo wszystkie zakupić za pozyskane punkty rozwoju.

Osiągnięto poziom 60 - Reached Level 60

DLC: The Frozen Wilds - Wyczyny

Opis: Osiągnięto 60. poziom gracza.

Typ: Srebrne

Wskazówki: Dodatek The Frozen Wilds zwiększa limit poziomu doświadczenia - z poziomu 50 na poziom 60. Oznacza to, że możesz awansować w sumie 10 razy.

W dodatku nie ma zbyt wielu questów, które w podstawowej grze były najlepszym sposobem pozyskiwania xp. Po zaliczeniu wszystkich misji najlepiej jest zacząć powtarzać próby na polu łowieckim. Każda ukończona próba gwarantuje całkiem sporo punktów doświadczenia. Przystępuj ponownie do nich aż zdobędziesz sześćdziesiąty poziom.