Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Europa Universalis 4 - poradnik do gry

Europa Universalis 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Europa Universalis 4: Wojna - porady ogólne Europa Universalis IV poradnik, porady

Ostatnia aktualizacja: 30 września 2021

Ogólne porady wojenne

Dokładnie zapoznaj się z liczbą wojsk wroga - Europa Universalis 4: Wojna - porady ogólne - Europa Universalis IV - poradnik do gry
Dokładnie zapoznaj się z liczbą wojsk wroga

Oto garść porad ogólnych, do których warto się stosować w czasie działań wojennych:

  • Bronić się jest łatwiej niż atakować. O ile to możliwe wymuszaj na przeciwniku atak w dogodnym miejscu z wysoką obroną, nęcąc go małym, wykrwawionym oddziałem, którego szybko wspomożesz głównymi siłami, gdy rozpocznie się starcie. Bardzo przydatne jest tu Forced March przyspieszające armie o 150%. Jednocześnie nie ściągnij zbyt wielu żołnierzy, by przeciwnik się nie wycofał. Jeśli armie będą o porównywalnej sile, to będzie stał i walczył, ale to ty będziesz miał bonusy obronne.
  • Wymieniaj zmęczone wojska. Trzymaj blisko siebie kilka armii, a gdy morale jednej opadnie wycofaj ją i wprowadź świeżą, dając pierwszej czas na regenerację.
  • Zużycie i manpower mogą zdecydować o wszystkim. Dbaj o swoje oddziały i o to, gdzie stacjonują. Kontroluj też pogodę i nie pozwól byś przegrał z klimatem, a nie z armią wroga. Jednocześnie sam staraj się wypalić manpower przeciwnika w wojnie na wyczerpanie. Bądź tu kreatywny, np. Turcja ma modyfikator do trzykrotnie szybszego odbudowywania manpowera walcząc z niewiernymi. Nawet, jeśli drugi kraj ma większą armię i większy czysty manpower, to w długiej wojnie i tak go prześcigniesz, gdy on nie będzie już miał, kim uzupełniać strat.
  • Goń wycofujące się armię, by zniszczyć je totalnie, póki jeszcze mają niskie morale. Nie daj się jednak zapędzić za daleko i przypadkiem otoczyć.
  • Zawsze używaj generała w czasie bitwy. Nawet słaby jest lepszy niż żaden. Nie musisz wcale kupować każdego do każdej armii. Po prostu wymieniaj dowódców w armiach i przenoś ich tam, gdzie szykuje się walka.
  • Jeśli masz odpowiednie idee, to wykorzystuj najemników. Gdy masz duże rezerwy złota, wciągnij przeciwnika w wojnę. Będą myśleć, że dysponujesz tylko małymi oddziałami i szybko wygrają, więc wysłanie obrazy powinno skutecznie sprowokować ich do ataku. Wówczas w ciągu miesiąca wystawisz potężną armię najemników na niczego nie spodziewającego się przeciwnika.
  • Przeciwnik z reguły będzie dysponował jedną silną armią i grupką mniejszych do oblężeń. Jeśli masz siły, by zgnieść główną armię od razu uderzaj i postaraj się ja błyskawicznie zniszczyć. Nawet jeśli utracisz w międzyczasie jakieś tereny to i tak szybko je odzyskasz. Z kolei jeśli nie masz wojsk do zniszczenia głównej armii, to uciekaj od niej goniąc oddziały oblegające twierdze i nie pozwalając im przejąć prowincji. Baw się tak w kotka i myszkę. Pamiętaj, że wciągnięcie oblegającej armii w walkę zresetuje licznik oblężenia, co znacznie opóźni upadek twierdzy. Ponadto komputer podzieli swoją wielką armię, by utworzyć nowe oddziały do oblężeń, co pozwoli na atak.
  • Jeśli się bronisz spróbuj odciągnąć ze swojego terenu część wrogich wojsk wysyłając jedną szybką armię do kraju rywala. Będzie zmuszony odesłać część wojsk i starać się złapać awanturników. Możesz tak nawet dojść do wrogiej stolicy. Gdy tylko ta stanie się zagrożona, przeciwnik będzie natychmiast starać się przerzuć tam większe siły do obrony pozwalając złapać oddech twoim oddziałom duszącym się na froncie.
  • Jeśli jesteś w odwrocie, to wykorzystuj taktykę spalonej ziemi, w połączeniu z dodatkowym zużyciem za ideę defensywą będzie to niezwykle skuteczny sposób obrony. Staraj się wciągnąć wrogie armie w spalone prowincje i pozwól zużyciu zrobić resztę.